ACUM
   Miercuri, 17 iulie 2019   16°C in Alba Iulia
Patriarhia Română
Redacția Radio

Patriarhia Română acordă campioanei Simona Halep Ordinul „Crucea Patriarhală”

15 Jul 2019
17:51
Românca Simona Halep a devenit de mai multă vreme un simbol al performanţei sportive pe plan internaţional, fapt care a culminat cu obținerea trofeului Wimbledon 2019, cel mai vechi şi mai prestigios turneu de tenis dintre cele 4 turnee de Mare Şlem.Apreciind realizările sale în domeniul tenisului feminin de performanţă şi, totodată, c...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
20.07
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 20 IULIE – SFÂNTUL ȘI SLĂVITUL PROOROC ILIE TESVITEANUL
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 12.00-12.20 – Parastas de obşte 
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare
19.07
Vineri
Vineri, 19 iulie – Sf. Cuvioasă Macrina, sora Sf. Vasile cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
18.07
Joi
Joi, 18 iulie – Sf. Mucenic Emilian de la Durostorum
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.07
Miercuri
Miercuri, 17 iulie – Sf. Mare Muceniță Marina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
16.07
Marţi
Marţi, 16 iulie – Sf. Sfințit Mucenic Atinoghen
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
15.07
Luni
Luni, 15 iulie – Sf. Mucenici Chiric și Iulita
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 
14.07
Duminică
DUMINICA A 4-A DUPĂ RUSALII (a Sf. Părinți de la Sinodul al IV-lea Ecumenic; Vindecarea slugii sutașului) – 14 iulie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
13.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 13 iulie – Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare
12.07
Vineri
Vineri, 12 iulie – Sf. Mc. Proclu și Ilarie, Sf. Cuv. Paisie Aghioritul
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Prodromița” de la Muntele Athos
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
11.07
Joi
Joi, 11 iulie – Sf. Mare Muceniță Eufimia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.07
Miercuri
Miercuri, 10 iulie – Sfinții 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
09.07
Marţi
Marţi, 9 iulie – Sf. Sfințit Mc. Pangratie, episcopul Tavromeniei
Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Îndrumătoarea” de la Măn. Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
08.07
Luni
Luni, 8 iulie – Sf. Mucenici Epictet și Astion
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
07.07
Duminică
DUMINICA A 3-A DUPĂ RUSALII (Despre grijile vieții) – 7 iulie
Sf. Mare Mc. Chiriachi, Sf. Cuv. Toma din Maleon
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
06.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 6 iulie – Sf. Cuvios Sisoe cel Mare
ora 0.10-1.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare
05.07
Vineri
Vineri, 5 iulie – Sf. Cuvios Atanasie Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia şi Utrenia
04.07
Joi
Joi, 4 iulie – Sf. Ierarh Andrei, arhiepiscopul Cretei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
03.07
Miercuri
Miercuri, 3 iulie – Sf. Mucenic Iachint
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
02.07
Marţi
Marţi, 2 iulie – Sf. Voievod Ștefan cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
01.07
Luni
Luni, 1 iulie – Sf. Ierarh Leontie de la Rădăuți
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
30.06
Duminică
DUMINICA A 2-A DUPĂ RUSALII (a Sfinţilor Români) – 30 iunie
Soborul Sfinților 12 Apostoli; Sf. Ierarh Ghelasie de la Râmeț
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
29.06
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE – SFINŢII APOSTOLI PETRU ŞI PAVEL
ora 9.00-9.50 – Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel
ora 9.50-11.50 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 11.50-12.15 – Parastas de obşte 
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare
28.06
Vineri
Vineri, 28 iunie – Aducerea moaștelor Sf. Mucenici doctori fără de arginți Chir și Ioan
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia
27.06
Joi
Joi, 27 iunie – Sf. Cuvios Samson
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.06
Miercuri
Miercuri, 26 iunie – Sf. Cuvios David din Tesalonic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul
25.06
Marţi
Marţi, 25 iunie – Sf. Cuvioasă Muceniță Fevronia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
24.06
Luni
LUNI, 24 IUNIE – NAŞTEREA SFÂNTULUI PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL
Aducerea moaștelor Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
23.06
Duminică
DUMINICA ÎNTÂI DUPĂ RUSALII (a Tuturor Sfinţilor) – 23 iunie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
22.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 22 iunie – Sf. Ierarh Grigorie Dascălul, mitr. Țării Românești
(Odovania praznicului Pogorârii Sfântului Duh; Începutul Postului Sf. Apostoli Petru și Pavel)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
21.06
Vineri
Vineri, 21 iunie – Sf. Mucenici Iulian din Tars și Afrodisie
(Lăsatul secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel; harți)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sf. Ierarh Grigorie Dascălul