ACUM
   Marţi, 31 martie 2020   2°C in Alba Iulia
Patriarhia Română
Redacția Radio

Zeci de măsuri de sprijin ale Bisericii Ortodoxe Române în criza de sănătate ...

31 Mar 2020
18:43
Odată cu noile reglementări privind organizarea serviciului religios, Biserica și-a intensificat prezența atât în societatea românească, cu precauțiile sanitare cerute de situație, cât și în spațiul online. Înainte de instaurarea stării de urgență, imediat ce autoritățile au ridicat nivelul de alertă cu privire la epidemia de coro...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
04.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 4 aprilie – Sf. Cuvioși Iosif Imnograful, Gheorghe și Zosima
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-7.35 – Ceasurile I, III și VI
ora 7.35-9.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
03.04
Vineri
Vineri, 3 aprilie – Sf. Cuvios Nichita Mărturisitorul și Ilirie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 16.00-17.45 – Denia Acatistului Bunei Vestiri
02.04
Joi
Joi, 2 aprilie – Sf. Cuvios Tit, făcătorul de minuni
ora 7.00-8.00 – Ceasurile I, III, VI, IX și Obednița
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
01.04
Miercuri
Miercuri, 1 aprilie – Sf. Cuvioasă Maria Egipteanca
ora 7.00-8.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 16.00-18.45 – Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul
31.03
Marţi
Marţi, 31 martie – Sf. Sfinţit Mucenic Ipatie, ep. Gangrei
ora 7.00-8.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
30.03
Luni
Luni, 30 martie – Sf. Cuvios Ioan Scărarul
ora 7.00-8.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
29.03
Duminică
DUMINICA A 4-A DIN POST (A SF. CUVIOS IOAN SCĂRARUL)
29 martie – Vindecarea fiului lunatic
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
28.03
Sâmbătă
Sâmbătă, 28 martie – Sf. Cuvioși Ilarion cel Nou și Ștefan, făcătorul de minuni
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
27.03
Vineri
Vineri, 27 martie – Sf. Muceniță Matrona din Tesalonic
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
26.03
Joi
Joi, 26 martie – Soborul Sf. Arhanghel Gavriil; Sf. Mucenic Montanus preotul și soția sa, Maxima
ora 7.00-8.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
25.03
Miercuri
MIERCURI, 25 MARTIE – BUNA VESTIRE
ora 8.30-10.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 10.00-12.20 – Vecernia unită cu Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur
ora 16.00-17.00 – Pavecerniţa mică și Acatistul Buneivestiri
24.03
Marţi
Marţi, 24 martie – Sf. Ierarh Artemon, episcopul Seleuciei
ora 7.00-8.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.25 – Pavecerniţa mare cu Litia
23.03
Luni
Luni, 23 martie – Sf. Cuvios Mucenic Nicon și cei 199 de ucenici
ora 7.00-8.00 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
22.03
Duminică
DUMINICA A 3-A DIN POST (A SFINTEI CRUCI)
22 martie – Luarea crucii şi urmarea lui Hristos
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.03
Sâmbătă
Sâmbătă, 21 martie – Sf. Ierarh Iacob Mărturisitorul
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
20.03
Vineri
Vineri, 20 martie – Sf. Cuvioşi Mucenici din Mănăstirea Sf. Sava cel Sfințit
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
19.03
Joi
Joi, 19 martie – Sf. Mucenici Hrisant și Daria, Claudiu și Ilaria
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
18.03
Miercuri
Miercuri, 18 martie – Sf. Ierarh Chiril, arhiepiscopul Ierusalimului
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
17.03
Marţi
Marţi, 17 martie – Sf. Cuvios Alexie, omul lui Dumnezeu
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
16.03
Luni
Luni, 16 martie – Sf. Mucenic Sabin Egipteanul
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
15.03
Duminică
DUMINICA A 2-A DIN POST (A SF. IERARH GRIGORIE PALAMA)
15 martie – Vindecarea slăbănogului din Capernaum
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-18.45 – Vecernia 
14.03
Sâmbătă
Sâmbătă, 14 martie – Sf. Cuvios Benedict de Nursia
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
13.03
Vineri
Vineri, 13 martie – Aducerea moaştelor Sf. Ierarh Nichifor, patr. Constantinopolului
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 9.00-10.00 – Taina Sfântului Maslu
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
12.03
Joi
Joi, 12 martie – Sf. Cuvios Teofan Mărturisitorul, Sf. Ierarh Grigorie Dialogul, ep. Romei, Sf. Cuvios Simeon Noul Teolog
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
11.03
Miercuri
Miercuri, 11 martie – Sf. Ierarh Sofronie, patr. Ierusalimului
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
10.03
Marţi
Marţi, 10 martie – Sf. Mucenici Codrat, Ciprian, Dionisie și cei împreună cu ei
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
09.03
Luni
Luni, 9 martie – Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
08.03
Duminică
DUMINICA ÎNTÂI DIN POST (A ORTODOXIEI) – 8 martie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
07.03
Sâmbătă
Sâmbătă, 7 martie – Sf. Sfințit Mucenic Efrem, ep. Tomisului
(Sâmbăta Sfântului Teodor. Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
06.03
Vineri
Vineri, 6 martie – Sfinții 42 de Mucenici din Amoreea
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 18.00-19.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite