ACUM
   Miercuri, 18 octombrie 2017   7°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Sectorul cultural și comunicații media

Slujbă de binecuvântare a cabinetului de religie al Școlii Gimnaziale „Ioan V...

17 Oct 2017
20:06
    Marți, 17 octombrie a.c., de la ora 12:00, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul profesorilor și al elevilor Școlii Gimnaziale „Ioan Vlăduțiu” din Luduș. Cu acest prilej, Ierarhul nostru a oficiat o slujbă de binecuvântare a cabinetului de religie al unității ...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
21.10
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 21 OCTOMBRIE – SFINŢII CUVIOŞI MĂRTURISITORI
 VISARION ŞI SOFRONIE; SFÂNTUL MUCENIC OPREA
ora 8.30-9.30 –Acatistul Sfinţilor Mărturisitori ardeleni
ora 9.30-12.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Sfânta Liturghie Arhierească
Răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi date de Corul Seminarului teologic
ora 18.00-19.45 – Vecernia mare şi Acatistul Sfintei Muceniţe Filofteia

20.10
Vineri
Vineri, 20 octombrie – Sf. Mare Mucenic Artemie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 16.40-17.25 – Întâmpinarea moaştelor Sfintei Muceniţe Filofteia
ora 17.25-20.25 – Vecernia mare cu Litie şi Utrenia cu Ceasul I

19.10
Joi
Joi, 19 octombrie – Sf. Prooroc Ioil; Sf. Cuvios Ioan de la Rila
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

18.10
Miercuri
Miercuri, 18 octombrie – Sf. Apostol şi Evanghelist Luca
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos

17.10
Marţi
Marţi, 17 octombrie – Sf. Prooroc Osea; Sf. Cuvios Mucenic Andrei Criteanul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

16.10
Luni
Luni, 16 octombrie – Sf. Mucenic Longhin sutaşul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

15.10
Duminică
DUMINICA A 21-A DUPĂ RUSALII (a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul al VII-lea Ecumenic)
15 OCTOMBRIE – Pilda semănătorului
ora 8.15-9.45 – Utrenia
ora 9.45-10.00 – Te Deum de mulțumire cu ocazia Zilei Încoronării
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Pr. Dorin Opriş
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
Predică Protos. Mihail

14.10
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 14 OCTOMBRIE – SFÂNTA CUVIOASĂ PARASCHEVA DE LA IAŞI
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iaşi
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
    Predică Protos. Damaschin
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
13.10
Vineri
Vineri, 13 octombrie – Sf. Mucenici Carp, Papil, Agatodor, Agatonica și Florentie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-20.40 – Vecernia mare cu Litie şi Utrenia
12.10
Joi
Joi, 12 octombrie – Sf. Mucenici Prov, Tarah şi Andronic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

11.10
Miercuri
Miercuri, 11 octombrie – Sf. Apostol Filip; Sf. Ierarh Teofan Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
10.10
Marţi
Marţi, 10 octombrie – Sf. Mucenic Evlampie şi sora sa, Evlampia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.10
Luni
Luni, 9 octombrie – Sf. Apostol Iacob al lui Alfeu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

08.10
Duminică
 DUMINICA A 20-A DUPĂ RUSALII – 8 OCTOMBRIE (Învierea fiului văduvei din Nain)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
    Predică Pr. Păunel Juchi
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
    Predică Arhim. Dimitrie
07.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 7 octombrie – Sf. Mari Mucenici Serghie şi Vah
ora 00.15-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

06.10
Vineri
Vineri, 6 octombrie – Sf. Apostol Toma
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.15 – Vecernia mare cu Litie şi Utrenia

05.10
Joi
Joi, 5 octombrie – Sf. Cuvioşi Daniil şi Misail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

04.10
Miercuri
Miercuri, 4 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ierotei, episcopul Atenei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos

03.10
Marţi
Marţi, 3 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Dionisie Areopagitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

02.10
Luni
Luni, 2 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ciprian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

01.10
Duminică
DUMINICA A 19-A DUPĂ RUSALII (Predica de pe munte) – 1 OCTOMBRIE
  Acoperământul Maicii Domnului; Sf. Cuv. Iosif şi Chiriac de la Bisericani
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Protos. Mihail
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
Predică Pr. Păunel Juchi

30.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 30 septembrie – Sf. Ierarh Grigorie Luminătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

29.09
Vineri
Vineri, 29 septembrie – Sf. Cuvios Chiriac Sihastrul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

28.09
Joi
Joi, 28 septembrie – Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

27.09
Miercuri
Miercuri, 27 septembrie – Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul

26.09
Marţi
Marţi, 26 septembrie – Mutarea Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan
Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

25.09
Luni
Luni, 25 septembrie – Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

24.09
Duminică
DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată) – 24 SEPTEMBRIE
Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Pr. Lucian Colda
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
Predică Protos. Mihail

23.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 23 septembrie – Zămislirea Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

22.09
Vineri
Vineri, 22 septembrie – Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitr. Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu