ACUM
   Vineri, 20 iulie 2018   21°C in Alba Iulia
PROGRAM LITURGIC – CATEDRALA REÎNTREGIRII Săptămâna a 7-a după Rusalii, 8-14 iulie 2018
Actualitatea eparhială
Redactia Radio

PROGRAM LITURGIC – CATEDRALA REÎNTREGIRII Săptămâna a 7-a după Rusalii, 8-14 iulie 2018

06 Jul 2018
14:04


DUMINICA A 6-A DUPĂ RUSALII – 8 IULIE – Sf. Mucenici Epictet şi Astion
(Vindecarea slăbănogului din Capernaum)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Pr. Păunel Juchi
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
Predică Pr. Lucian Colda


Luni, 9 iulie – Sf. Sfinţiţi Mucenici Pangratie şi Chiril
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică


Marţi, 10 iulie – Sfinţii 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică


Miercuri, 11 iulie – Sf. Mare Muceniţă Eufimia; Sf. Olga, luminătoarea Rusiei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos


Joi, 12 iulie – Cinstirea Sfintei Icoane a Maicii Domnului Prodromiţa
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică


Vineri, 13 iulie – Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu


Sâmbătă, 14 iulie – Sf. Apostol Achila; Sf. Cuvios Nicodim Aghioritul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare


Liturghisitori: Pr. Păunel Juchi                                    ORAR CATEDRALĂ:
                       Diac. Eustratie Pintea                                   6.30 – 21.00
Duhovnic:      Arhim. Dimitrie                                  în zilele de peste săptămână
Cântăreţi:       Răzvan Stoica şi Cosmin Baciu                   7.30 – 21.00
Paraclisier:     Alexandru Marian                                    în duminici şi sărbători