ACUM
   Marţi, 21 ianuarie 2020   -1°C in Alba Iulia
Ședința anuală a membrilor C.A.R. din Arhiepiscopia Alba Iuliei
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Ședința anuală a membrilor C.A.R. din Arhiepiscopia Alba Iuliei

14 Feb 2019
23:50

Joi, 14 februarie a.c., începând cu ora 10.00, în Sala de conferințe a Căminului bisericesc Peregrinus din municipiul Alba Iulia, s-a desfășurat ședința anuală a membrilor C.A.R. (Casa de Ajutor Reciproc) din Arhiepiscopia Alba Iuliei. Lucrările întrunirii au fost prezidate de Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, în cadrul reuniunii fiind prezentate rapoartele cenzorilor și darea de seamă contabilă. La ședință au luat parte părinții protopopi ai Eparhiei noastre, precum și câte un membru reprezentant din fiecare protopopiat.

Tot în această zi, începând cu ora 11.00, Întâistătătorul Eparhiei noastre a prezidat ședința de lucru cu părinții protopopi din cadrul Arhiepiscopiei Alba Iuliei. În cadrul întâlnirii au fost dezbătute probleme curente de ordin administrativ-bisericesc, economic, cultural și social, fiind vizată, de asemenea, buna rânduială a activităților parohiale și dinamizarea vieții spirituale a credincioșilor dreptslăvitori din Eparhia Alba Iuliei.