ACUM
   Duminică, 26 mai 2019   17°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Slujba de binecuvântare a capelei „Sfântul Vasile cel Mare” din Alba Iulia

07 Mar 2019
15:24

Joi, 7 martie a.c., când Biserica noastră face pomenirea Sfântului Sfințit Mucenic Efrem, episcopul Tomisului, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent la Căminul pentru persoane vârstnice din municipiul Alba Iulia. Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de binecuvântare a capelei „Sfântul Vasile cel Mare” a acestui așezământ social, ca urmare a încheierii lucrărilor de extindere a locașului. La finalul slujbei, pentru întreaga osteneală și râvnă de care a dat dovadă în activitatea social-misionară, părintele Constantin Petruț, preot slujitor al capelei, a fost hirotesit întru iconom-stavrofor.

În cuvântul adresat numeroșilor credincioși prezenți, Întâistătătorul Eparhiei noastre a reliefat importanța slujirii aproapelui, evidențiind faptul că dragostea față de semeni constituie semnul distinctiv al creștinului. În continuare, făcând referire la complexul de asistență socială edificat în secolul al IV-lea de către Sfântul Vasile cel Mare, Vasiliada, Ierarhul nostru a evidențiat că Biserica a exercitat de la începuturile ființării sale filantropia, respectiv iubirea față de oameni. De asemenea, Întâistătătorul Eparhiei noastre a vorbit despre importanța prezenței și a slujirii preotului în cadrul așezămintelor sociale, subliniind faptul că păstorul de suflete reprezintă persoana prin intermediul căreia Dumnezeu Își revarsă razele iubirii și ale milostivirii Sale vindecătoare asupra oamenilor.