ACUM
   Duminică, 09 august 2020   16°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Sfântului Botez, la Catedrala Reîntregirii

04 May 2019
20:56

Sâmbătă, 4 mai a.c., când Biserica noastră face pomenirea Sfintei Mucenițe Pelaghia, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent la Catedrala Încoronării din Cetatea Marii Uniri. Începând cu ora 10.00, Chiriarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Sfântului Botez pentru pruncul Vladimir, fiul domnului Andrei Motora, redactor în cadrul Editurii Reîntregirea.

În cuvântul adresat celor prezenți, Părintele Arhiepiscop Irineu a reliefat semnificația teologică a Sfântului Botez, evidențiind însemnătatea acestei Taine în vederea inițierii noastre în viața creștină. Astfel, Ierarhul nostru a subliniat faptul că Botezul constituie prin excelență temeiul dobândirii unei viețuiri în Hristos, subliniind importanța asumării legământului încheiat în cadrul Sfântului Botez. Pruncul nou-botezat a primit din partea Întâistătătorului Eparhiei noastre o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.