ACUM
   Joi, 14 noiembrie 2019   17°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Sfântului Botez în parohia Livezile, protopopiatul Aiud

09 May 2019
19:01

Joi, 9 mai a.c., când Biserica noastră face pomenirea Sfântului Proroc Isaia, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Livezile, protopopiatul Aiud. Chiriarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Sfântului Botez în biserica „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” pentru prunca Andreea-Maria, fiica părintelui paroh Răzvan Țârău. La finalul slujbei, Întâistătătorul Eparhiei noastre a rostit un cuvânt duhovnicesc, după care i-a oferit nou-botezatei o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.

Taina Sfântului Botez, prefigurată încă din Vechiul Testament, a fost instituită de către Însuși Mântuitorul Hristos, reprezentând nu doar un ritual de inițiere, ci și o condiție pentru dobândirea vieții veșnice. Prin întreita afundare în apa Botezului în numele Sfintei Treimi se produce atât moartea omului celui vechi, cât și renașterea lui la viața adevărată în Hristos. Odată cu aceasta, omul se curăță de păcatul strămoșesc și, unindu-se cu Hristos, devine membru al Trupului tainic al Domnului.