ACUM
   Sâmbătă, 29 februarie 2020   6°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Vizite pastorale în protopopiatul Alba Iulia

05 Nov 2019
14:40

Marți, 5 noiembrie 2019, zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfinților Mucenici Galaction și Epistimia, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a efectuat trei vizite pastorale în protopopiatul Alba Iulia. Începând cu ora 11.00, Ierarhul nostru, însoțit de către părintele protopop Teofil Slevaș, a fost prezent în parohia Pâclișa, unde păstorește părintele Ștefan Batin, apoi în mijlocul credincioșilor din parohia Oarda de Jos, unde slujește părintele Mihail Dan, și, la final, în parohia Oarda de Sus, comunitate aflată sub oblăduirea părintelui Sabin Lăpădat.

Cu ocazia acestor întâlniri, Întâistătătorul Eparhiei noastre le-a pus la suflet preoţilor parohi cuvinte de îmbărbătare și binecuvântări sfinte, oferindu-le totodată îndrumări pastoral-misionare și administrativ-gospodărești necesare pentru dinamizarea vieții spirituale a comunităților parohiale încredințate. De asemenea, Ierarhul nostru le-a adresat credincioșilor prezenți numeroase cuvinte de folos și sfaturi duhovnicești, îndemnându-i să ducă o viață creștină autentică și să își călăuzească întreaga activitate după principiile Sfintei Evanghelii.