ACUM
   Duminică, 09 august 2020   27°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Înaltpreasfințitul Părinte Irineu a liturghisit la Catedrala Reîntregirii

30 Nov 2019
14:55

Sâmbătă, 30 noiembrie a.c., zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, Ocrotitorul României, și a Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Marii Uniri. Începând cu ora 10.00, la Catedrala Reîntregirii, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvântul de învățătură. În continuare, de la ora 13.00, Părintele Arhiepiscop Irineu a binecuvântat drapelul național arborat pe catargul amplasat în Piața Tricolorului, eveniment care s-a înscris în seria ceremoniilor solemne desfășurate cu prilejul Zilei Naționale a României.

În cuvântul adresat celor prezenți în cadrul Sfintei Liturghii, Ierarhul nostru a spus: „Conștienți de noblețea noastră ca popor născut creștin, trebuie să-L punem în centrul vieții personale și naționale pe Hristos și, astfel, vom prospera și vom birui în toate acțiunile și demersurile noastre. Cu Hristos Iisus la cârma vieții personale și naționale, vom reuși să păstrăm și să sporim moștenirea sacră de la 1 Decembrie 1918 în toată autenticitatea ei și, totodată, să aducem cuvenit omagiu făuritorilor Marii Uniri și vrednicilor și bravilor noștri înaintași. Să iubim Biserica noastră, «mama noastră spirituală», cum o numea marele Eminescu, și să iubim și Patria străbună cu toate simbolurile și valorile ei și să lăsăm ca sentimentele noastre patriotice să vibreze puternic ca niște strune de oțel. Să ne fie limpede că înălțarea progresivă a națiunii noastre și comuniunea frățească între români sunt posibile numai dacă sufletele noastre sunt luminate de harul și cuvântul lui Dumnezeu și dacă ne lăsăm călăuziți de busola credinței creștine, sădită de Sfântul Apostol Andrei în Dacia Pontică”.