ACUM
   Marţi, 11 august 2020   27°C in Alba Iulia
Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Sfântului Botez în parohia Albac, protopopiatul Câmpeni
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Sfântului Botez în parohia Albac, protopopiatul Câmpeni

12 Dec 2019
19:25

Joi, 12 decembrie a.c., zi în care Biserica noastră dreptslăvitoare face pomenirea Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei, făcătorul de minuni, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Albac, protopopiatul Câmpeni. Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Sfântului Botez pentru pruncul George, fiul părintelui profesor Gavril Trifa. La finalul slujbei, Ierarhul nostru a rostit un cuvânt duhovnicesc, după care i-a oferit pruncului nou-botezat o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.