ACUM
   Marţi, 11 august 2020   27°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Ediția a III-a a concertului de colinde „Nașterea Domnului ’nost”, în parohia Delenii, protopopiatul Târnăveni

23 Dec 2019
09:51

Duminică, 22 decembrie a.c., în parohia Delenii, protopopiatul Târnăveni, a avut loc cea de-a III-a ediție a concertului anual de colinde. Evenimentul, intitulat „Nașterea Domnului ’nost”, a constat într-un program cultural-artistic de excepție, expunând în prim plan tinerele vlăstare ale comunității ortodoxe din parohia noastră: copiii. Astfel, imediat după oficierea Sfintei Liturghii, talentații noștri artiști au susținut un impresionant concert de colinde și au rostit numeroase poezii închinate slăvitului Praznic al Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

În mijlocul nostru a poposit un invitat de seamă, „în persoana lui Moș Crăciun”, care, vizibil impresionat de reprezentația micilor noștri artiști prin intermediul căreia au reușit, prin glasurile lor blânde și inocente, să transmită publicului participant emoția și bucuria venirii pe lume a Pruncului Sfânt, i-a răsplătit pe fiecare cu daruri alese.

Inițiativa evenimentului aparține parohiei noastre și doamnei educatoare Camelia Madac, manifestarea urmărind, pe de o parte, răspândirea veștii Nașterii Domnului, iar pe de altă parte, păstrarea tradiției colindului străbun și a portului popular. Totodată, se urmărește „apărarea” semnificației sărbătorii Crăciunului într-o lume tot mai puternic secularizată, când tinerii în goană după cadouri și obiecte materiale cu caracter comercial uită să lase loc și cadourilor pentru suflet, cu adevărat importante pentru a deveni cetățeni ai Raiului.

Pr. Silviu Jimborean