ACUM
   Vineri, 18 septembrie 2020   21°C in Alba Iulia
Slujba de binecuvântare a capelei mortuare din parohia Mănărade, protopopiatul Blaj
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Slujba de binecuvântare a capelei mortuare din parohia Mănărade, protopopiatul Blaj

07 Aug 2020
20:13

Vineri, 7 august a.c., zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla, Înalpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Mănărade, protopopiatul Blaj, comunitate păstorită de către părintele Ștefan Mihai. Începând cu ora 17.00, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de binecuvântare a capelei mortuare din localitate, situată în proximitatea bisericii parohiale cu hramul „Schimbarea la Față a Domnului nostru Iisus Hristos”.

Lucrările de construcție a noii capele mortuare au fost demarate în toamna anului 2018, fiind finalizate în luna martie a acestui an. Ridicarea noului edificiu a fost realizată prin străduința părintelui paroh, cu implicarea primăriei municipiului Blaj și prin contribuția deosebită a bunilor credincioși de aici. Pentru întreaga osteneală și râvnă de care a dat dovadă, părintele paroh Ștefan Mihai a fost hirotesit întru sachelar. De asemenea, ostenitorii și binefăcătorii care au contribuit la edificarea noii capele mortuare au primit din partea Arhipăstorului nostru Diplome de aleasă cinstire.