ACUM
   Vineri, 18 septembrie 2020   21°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Cununiei la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Sebeş

12 Sep 2020
14:39

Sâmbătă, 12 septembrie 2020, zi în care Biserica noastră face pomenirea de peste an a Sfinților Mucenici Avtonom, Macedonie şi Teodul, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Sebeș II. Începând cu ora 13.00, la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din municipiu, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Cununiei pentru tinerii Sergiu şi Alexandra Moldovan. La finalul slujbei, Părintele Arhiepiscop Irineu a rostit un cuvânt duhovnicesc, după care le-a oferit celor doi tineri o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Ierarhul nostru a spus: „Dragi miri, să vă iubiți unul pe altul și să hrăniți iubirea voastră din iubirea divină. Astfel, viața voastră de familie va fi un praznic eliberator. Atunci veți înțelege de ce Sfinții Părinți au spus că omul prin căsătorie devine întreg. Atunci veți înțelege pe Sfântul Chiril al Alexandriei care a spus că Dumnezeu a creat coexistența. Într-adevăr, căsătoria este taina completării reciproce. Bărbatul și femeia, și invers, alcătuiesc omul întreg”.