ACUM
   Luni, 19 noiembrie 2018   -1°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat slujba de binecuvântare a monumentului...

19 Nov 2018
15:48
Luni, 19 noiembrie a.c., zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfântului Proroc Avdie și a Sfântului Mucenic Varlaam, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din municipiul Sighișoara. Cu acest prilej, Ierarhul nostru a oficiat, începând cu ora 11.00, slujba de binecuvânt...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
24.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 24 noiembrie – Sf. Sfințiți Mucenici Clement și Petru
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
23.11
Vineri
Vineri, 23 noiembrie – Sf. Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
22.11
Joi
Joi, 22 noiembrie – Sf. Apostoli Filimon, Arhip, Onisim și Apfia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
21.11
Miercuri
MIERCURI, 21 NOIEMBRIE – INTRAREA ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
20.11
Marţi
Marţi, 20 noiembrie – Sf. Cuvios Grigorie Decapolitul; Sf. Mucenic Dasie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.11
Luni
Luni, 19 noiembrie – Sf. Prooroc Avdie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.11
Duminică
DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII – 18 NOIEMBRIE
(Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
17.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 17 noiembrie – Sf. Ierarh Grigorie Taumaturgul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
ora 19.00-19.40 – Recital susținut de Corul de cameră „Preludiu” din București
16.11
Vineri
Vineri, 16 noiembrie – Sf. Apostol și Evanghelist Matei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-18.45 – Vecernia
15.11
Joi
Joi, 15 noiembrie – Sf. Cuvios Paisie de la Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

14.11
Miercuri
Miercuri, 14 noiembrie – Sf. Apostol Filip; Sf. Ier. Grigorie Palama
(Începutul Postului Nașterii Domnului )
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
13.11
Marţi
Marţi, 13 noiembrie – Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.11
Luni
Luni, 12 noiembrie – Sf. Martiri și Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie, Vasile, Grigorie și Vasile
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
11.11
Duminică
DUMINICA A 25-A DUPĂ RUSALII – 11 NOIEMBRIE
(Pilda samarineanului milostiv)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
10.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 10 noiembrie – Sf. Apostoli Olimp, Rodion, Sosipatru, Erast, Terțiu și Cvart
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
09.11
Vineri
Vineri, 9 noiembrie – Sf. Ierarh Nectarie de la Eghina; Sf. Mucenici Claudiu, Castor, Sempronian și Nicostrat
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Ierarh Nectarie de la Eghina
08.11
Joi
JOI, 8 NOIEMBRIE – SOBORUL SFINȚILOR ARHANGHELI MIHAIL ȘI GAVRIIL
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
07.11
Miercuri
Miercuri, 7 noiembrie – Sfinții 33 de Mucenici din Melitina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia
06.11
Marţi
Marţi, 6 noiembrie – Sf. Ierarh Pavel Mărturisitorul, patriarhul Constantinopolului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
05.11
Luni
Luni, 5 noiembrie – Sf. Mucenici Galaction și Epistimia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
04.11
Duminică
DUMINICA A 22-A DUPĂ RUSALII – 4 NOIEMBRIE
(Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
03.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 3 noiembrie – Sf. Sfințiți Mucenici Achepsima, Iosif și Aitala
(Sâmbăta morţilor)
ora 00.10-1.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare
02.11
Vineri
Vineri, 2 noiembrie – Sf. Mucenici Achindin, Pigasie, Aftonie, Elpidifor și Anempodist
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia şi Utrenia
01.11
Joi
Joi, 1 noiembrie – Sf. doctori fără de arginți Cosma și Damian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
31.10
Miercuri
Miercuri, 31 octombrie – Sf. Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul și Narcis
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
30.10
Marţi
Marţi, 30 octombrie – Sf. Sfințit Mucenic Zenovie și sora sa, Zenovia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
29.10
Luni
Luni, 29 octombrie – Sf. Cuvioasă Muceniță Anastasia Romana
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
28.10
Duminică
DUMINICA A 24-A DUPĂ RUSALII – 28 OCTOMBRIE 
(Învierea fiicei lui Iair)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu  
27.10
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 27 OCTOMBRIE – SFÂNTUL MARE MUCENIC DIMITRIE CEL NOU, OCROTITORUL BUCUREȘTILOR
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Ierom. Gavriil)
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
26.10
Vineri
VINERI, 26 OCTOMBRIE – SFÂNTUL MARE MUCENIC DIMITRIE, IZVORÂTORUL DE MIR
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie