ACUM
   Miercuri, 24 iulie 2019   17°C in Alba Iulia
PROGRAM LITURGIC – CATEDRALA REÎNTREGIRII Săptămâna luminată, 8-14 aprilie 2018
Program săptămânal - Catedrala arhiepiscopală
Redacția Radio

PROGRAM LITURGIC – CATEDRALA REÎNTREGIRII Săptămâna luminată, 8-14 aprilie 2018

31 Mar 2018
20:32


PROGRAM LITURGIC – CATEDRALA REÎNTREGIRII
Săptămâna luminată, 8-14 aprilie 2018


ÎNVIEREA DOMNULUI (SFINTELE PAŞTI) – 8 APRI


                              ora 24.00-01.15 – Utrenia Sfintei Învieri
      ora 01.15-03.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                                                Slujeşte şi predică Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop IRINEU
                          ora 12.00-14.00 – A doua Înviere (Vecernia Sfintei Învieri cu citirea Sfintei Evanghelii în diverse limbi)
                                                Slujeşte şi predică Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop IRINEU


LUNI, 9 APRILIE – SFINTELE PAŞTI (ZIUA A II-A) 

                             ora 8.30-10.00 – Utrenia
                             ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                                                           Predică Protos. Mihai
                             ora 18.00-18.50 – Vecernia


MARŢI, 10 APRILIE – SFINTELE PAŞTI (ZIUA A III-A)

                             ora 8.30-10.00 – Utrenia
                             ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                                                          Predică Arhim. Dimitrie
                             ora 18.00-18.50 – Vecernia


Miercuri, 11 aprilie – Sf. Ierarh Calinic de la Cernica, ep. Râmnicului

                           ora 7.00-8.00 – Utrenia harţi
                           ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                           ora 18.00-18.50 – Vecernia



Joi, 12 aprilie – Sf. Mucenic Sava de la Buzău
                       

                          ora 7.00-8.00 – Utrenia
                          ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                          ora 18.00-18.50 – Vecernia


VINERI, 13 APRILIE – IZVORUL TĂMĂDUIRII

                           ora 8.30-10.00 – Utrenia harţi
                           ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                                                         Predică Pr. Păunel Juchi
                           ora 12.00-12.30 Sfinţirea apei (Aghiasma mică)
                           ora 18.00-18.50 – Vecernia


Sâmbătă, 14 aprilie – Sf. Ierarh Pahomie de la Gledin, ep. Romanului

                          ora 7.00-8.00 – Utrenia
                          ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
                          ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie


ÎN PERIOADA 1 - 15 APRILIE NU SE OFICIAZĂ PARASTASE




                 Cântăreţi: Răzvan Stoica şi Cosmin Baciu
Paraclisier: Alexandru Marian

ORAR CATEDRALA:

 în zilele de peste săptămână
6.30 – 20.30
în duminici şi sărbători
 7.30 – 20.30