ACUM
   Duminică, 26 mai 2019   23°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Slujba de binecuvântare a noii biserici din parohia Reghin „Sfinții Martiri B...

25 May 2019
22:28
Sâmbătă, 25 mai a.c., când Biserica noastră dreptslăvitoare face pomenirea celei de-a treia aflări a capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Reghin „Sfinții Martiri Brâncoveni”. Începând cu ora 18.00, Chiriarhul nostru, înconjurat de un sobor de...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
01.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 1 iunie – Sf. Iustin Martirul şi Filosoful
ora 0.15-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
31.05
Vineri
Vineri, 31 mai – Sf. Mucenici Ermie, Eusebiu şi Haralambie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.15 – Vecernia şi Utrenia
30.05
Joi
Joi, 30 mai – Sf. Cuvioşi Isaachie Mărturisitorul şi Varlaam
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
29.05
Miercuri
Miercuri, 29 mai – Sf. Muceniţă Teodosia fecioara
(Odovania Înjumătăţirii Cincizecimii)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
28.05
Marţi
Marţi, 28 mai – Sf. Sfinţit Mucenic Eutihie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
27.05
Luni
Luni, 27 mai – Sf. Mucenic Iuliu Veteranul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.05
Duminică
DUMINICA A 5-A DUPĂ PAŞTI (a Samarinencei) – 26 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
25.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 25 mai – A treia aflare a capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
24.05
Vineri
Vineri, 24 mai – Sf. Cuvios Simeon cel din Muntele Minunat
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul
23.05
Joi
Joi, 23 mai – Sf. Ierarh Mihail Mărturisitorul, ep. Sinadei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
22.05
Miercuri
Miercuri, 22 mai – Sf. Mucenici Vasilisc și Marcel
(Înjumătățirea Cincizecimii)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
21.05
Marţi
MARŢI, 21 MAI – SFINŢII MARI ÎMPĂRAŢI CONSTANTIN ŞI MAMA SA, ELENA
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
20.05
Luni
Luni, 20 mai – Sf. Mucenic Talaleu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.05
Duminică
DUMINICA A 4-A DUPĂ PAŞTI (Vindecarea slăbănogului de la Vitezda) – 19 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
18.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 18 mai – Sf. Mucenici Petru, Dionisie și Paulin
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
17.05
Vineri
Vineri, 17 mai – Sf. Apostol Andronic și Iunia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.05
Joi
Joi, 16 mai – Sf. Cuvioși Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 
15.05
Miercuri
Miercuri, 15 mai – Sf. Ierarh Iacob Putneanul, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
14.05
Marţi
Marţi, 14 mai – Sf. Mucenic Isidor din Hios
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
13.05
Luni
Luni, 13 mai – Sf. Muceniță Glicheria
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.05
Duminică
DUMINICA A 3-A DUPĂ PAŞTI (a Mironosițelor) – 12 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
11.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 11 mai – Sf. Sfinţit Mucenic Mochie preotul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
10.05
Vineri
Vineri, 10 mai – Sf. Apostol Simon Zilotul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.05
Joi
Joi, 9 mai – Sf. Prooroc Isaia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
08.05
Miercuri
Miercuri, 8 mai – Sf. Apostol și Evanghelist Ioan Teologul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
07.05
Marţi
Marţi, 7 mai – Arătarea pe cer a semnului Sfintei Cruci în Ierusalim
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
06.05
Luni
Luni, 6 mai – Sf. și Dreptul Iov, mult răbdătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
05.05
Duminică
DUMINICA A 2-A DUPĂ PAŞTI (a Sfântului Apostol Toma) – 5 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
04.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 4 mai – Sf. Muceniţă Pelaghia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
03.05
Vineri
VINERI, 3 MAI – IZVORUL TĂMĂDUIRII
Sf. Cuvios Irodion de la Lainici
ora 9.00-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 12.00-12.30 – Sfinţirea apei (Aghiasma mică) 
ora 18.00-18.50 – Vecernia