ACUM
   Duminică, 23 septembrie 2018   11°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Sectorul cultural și comunicații media

Slujire arhierească în parohia Sărmașu I, protopopiatul Luduș

23 Sep 2018
13:50
În Duminica a XVIII-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din parohia Sărmașu I, protopopiatul Luduș. Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a celebrat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvân...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
29.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 29 septembrie – Sf. Cuvios Chiriac Sihastrul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

28.09
Vineri
Vineri, 28 septembrie – Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
27.09
Joi
Joi, 27 septembrie – Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.09
Miercuri
Miercuri, 26 septembrie – Mutarea Moaștelor Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan
Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
25.09
Marţi
Marţi, 25 septembrie – Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
24.09
Luni
Luni, 24 septembrie – Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
23.09
Duminică
DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII – 23 SEPTEMBRIE
(Pescuirea minunată)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
22.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 22 septembrie – Sf. Ierarh Mucenic Teodosie, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
21.09
Vineri
Vineri, 21 septembrie – Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
20.09
Joi
Joi, 20 septembrie – Sf. Mari Mucenici Eustatie, Teopista, Agapie și Teopist
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
19.09
Miercuri
Miercuri, 19 septembrie – Sf. Mucenici Trofim, Savatie și Dorimedont
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
18.09
Marţi
Marţi, 18 septembrie – Sf. Ierarh Eumenie, episcopul Gortinei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.09
Luni
Luni, 17 septembrie – Sf. Mucenițe Sofia și fiicele ei: Pistis, Elpis și Agapis
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.09
Duminică
DUMINICA DUPĂ ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI – 16 SEPTEMBRIE
(Luarea Crucii și urmarea lui Hristos)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
15.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 15 septembrie – Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, mitr. Banatului; Sf. Mare Mucenic Nichita; Sf. Ierarh Visarion, arhiep. Larisei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
14.09
Vineri
VINERI, 14 SEPTEMBRIE – ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfintei Cruci
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare 
13.09
Joi
Joi, 13 septembrie – Sf. Cuvios Ioan de la Prislop; Sf. Mucenici din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian şi Valerian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-21.00 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia cu scoaterea Sfintei Cruci
12.09
Miercuri
Miercuri, 12 septembrie – Sf. Mucenici Avtonom, Macedonie şi Teodul
(Odovania praznicului Nașterii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
11.09
Marţi
Marţi, 11 septembrie – Sf. Cuvioasă Teodora din Alexandria
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
10.09
Luni
Luni, 10 septembrie – Sf. Mucenițe Minodora, Mitrodora și Nimfodora
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.09
Duminică
DUMINICA DINAINTEA ÎNĂLŢĂRII SFINTEI CRUCI – 9 SEPTEMBRIE
(Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
08.09
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 8 SEPTEMBRIE – NAȘTEREA MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
07.09
Vineri
Vineri, 7 septembrie – Sf. Cuvioși Simeon și Amfilohie de la Pângărați
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
06.09
Joi
Joi, 6 septembrie – Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
05.09
Miercuri
Miercuri, 5 septembrie – Sf. Prooroc Zaharia și Dreapta Elisabeta
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
04.09
Marţi
Marţi, 4 septembrie – Sf. Sfințit Mucenic Vavila
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
03.09
Luni
Luni, 3 septembrie – Sf. Cuvioși Neofit și Meletie de la Mănăstirea Stânișoara
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.09
Duminică
DUMINICA A 14-A DUPĂ RUSALII – 2 SEPTEMBRIE
(Pilda nunții fiului de împărat)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
01.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 1 septembrie – Începutul anului bisericesc; Sf. Cuvios Dionisie Exiguul (cel Smerit)
ora 00.15-1.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
31.08
Vineri
Vineri, 31 august – Aşezarea cinstitului brâu al Maicii Domnului în raclă
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.15 – Vecernia mare şi Utrenia