ACUM
   Joi, 17 octombrie 2019   23°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Conferință preoțească de toamnă în protopopiatul Reghin

16 Oct 2019
18:55
Miercuri, 16 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul preoților din protopopiatul Reghin, cu prilejul conferinței preoțești de toamnă. Începând cu ora 10.00, în prezența Arhipăstorului nostru, a fost oficiată slujba de Te-Deum, în biserica „Înălțarea Domnului” din Reghin, de c...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
19.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 19 octombrie – Sf. Prooroc Ioil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 17.00 – primirea în faţa Clopotniţei a raclei cu moaştele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena, de la Mănăstirea Pantocrator, Episcopia Alexandriei și Teleormanului
ora 17.05 – Procesiune cu Sfintele Moaște în exteriorul complexului Reședinței arhiepiscopale
ora 17.30-18.30 – Vecernia mare
18.10
Vineri
Vineri, 18 octombrie – Sf. Apostol și Evanghelist Luca
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
17.10
Joi
Joi, 17 octombrie – Sf. Prooroc Osea
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.10
Miercuri
Miercuri, 16 octombrie – Sf. Mucenic Longhin Sutașul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
15.10
Marţi
Marţi, 15 octombrie – Sf. Sfințit Mucenic Lucian, preotul din Antiohia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
14.10
Luni
Luni, 14 octombrie – Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iaşi
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
13.10
Duminică
DUMINICA A 21-A DUPĂ RUSALII – 13 OCTOMBRIE
(a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul al VII-lea Ecumenic. Pilda semănătorului)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie 
12.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 12 octombrie – Sf. Mucenici Prov, Tarah și Andronic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
11.10
Vineri
Vineri, 11 octombrie – Sf. Apostol Filip
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
10.10
Joi
Joi, 10 octombrie – Sf. Mucenic Evlampie și sora sa, Evlampia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.10
Miercuri
Miercuri, 9 octombrie – Sf. Apostol Iacov al lui Alfeu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
08.10
Marţi
Marţi, 8 octombrie – Sf. Cuvioase Pelaghia și Taisia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
07.10
Luni
Luni, 7 octombrie – Sf. Mari Mucenici Serghie și Vah
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
06.10
Duminică
DUMINICA A 20-A DUPĂ RUSALII – 6 octombrie
(Învierea fiului văduvei din Nain)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
05.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 5 octombrie – Sf. Cuvioşi Daniil şi Misail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
04.10
Vineri
Vineri, 4 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ierotei, episcopul Atenei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Acoperământului Maicii Domnului
03.10
Joi
Joi, 3 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Dionisie Areopagitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.10
Miercuri
Miercuri, 2 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ciprian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
01.10
Marţi
MARŢI, 1 OCTOMBRIE – ACOPERĂMÂNTUL MAICII DOMNULUI
Sf. Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 9.30-11.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
30.09
Luni
Luni, 30 septembrie – Sf. Ierarh Grigorie Luminătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
29.09
Duminică
DUMINICA A 19-A DUPĂ RUSALII – 29 septembrie
(Predica de pe munte – Iubirea vrăjmaşilor)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
28.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 28 septembrie – Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
27.09
Vineri
Vineri, 27 septembrie – Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
26.09
Joi
Joi, 26 septembrie – Mutarea Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan; Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
25.09
Miercuri
Miercuri, 25 septembrie – Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
24.09
Marţi
Marţi, 24 septembrie – Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
23.09
Luni
Luni, 23 septembrie – Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
22.09
Duminică
DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată) – 22 septembrie
Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 21 septembrie – Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania praznicului Înălţării Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
20.09
Vineri
Vineri, 20 septembrie – Sf. Mari Mucenici Eustatie şi soţia sa, Teopista, cu cei doi fii Agapie şi Teopist
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu