ACUM
   Marţi, 14 iulie 2020   21°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Sectorul cultural și comunicații media

Vizită arhierească în parohia Valea Mică

14 Jul 2020
15:43
Marți, 14 iulie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a fost prezent în Parohia Ortodoxă Valea Mică, protopopiatul Alba Iulia, păstorită cu râvnă misionară și înțelepciune pastorală de către părintele Valentin Vasilie. Cu acest prilej, Ierarhul nostru vizitat locașul de cult și s-a întâlnit cu preotul paroh al comunității...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
17.07
Vineri
Vineri, 17 iulie – Sf. Mare Muceniță Marina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.07
Joi
Joi, 16 iulie – Sf. Sfințit Mucenic Atinoghen cu cei 10 ucenici
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
15.07
Miercuri
Miercuri, 15 iulie – Sf. Mucenici Chiric și Iulita
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
14.07
Marţi
Marţi, 14 iulie – Sf. Apostol Achila
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
13.07
Luni
Luni, 13 iulie – Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.07
Duminică
DUMINICA A 5-A DUPĂ RUSALII – 12 iulie
(Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
11.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 11 iulie – Sf. Mare Muceniță Eufimia; Sf. Olga, cea întocmai cu Apostolii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.07
Vineri
Vineri, 10 iulie – Sfinții 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.07
Joi
Joi, 9 iulie – Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Îndrumătoarea” de la Măn. Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
08.07
Miercuri
Miercuri, 8 iulie – Sf. Mucenici Epictet și Astion
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
07.07
Marţi
Marţi, 7 iulie – Sf. Mare Muceniță Chiriachi
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
06.07
Luni
Luni, 6 iulie – Sf. Cuvios Sisoe cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
05.07
Duminică
DUMINICA A 4-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea slugii sutașului) – 5 iulie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
04.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 4 iulie – Sf. Ierarh Andrei, arhiepiscopul Cretei
ora 0.15-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
03.07
Vineri
Vineri, 3 iulie – Sf. Mucenic Iachint
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 22.00-00.15 – Vecernia şi Utrenia
02.07
Joi
Joi, 2 iulie – Sf. Voievod Ștefan cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
01.07
Miercuri
Miercuri, 1 iulie – Sf. Ierarh Leontie de la Rădăuți
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
30.06
Marţi
Marţi, 30 iunie – Soborul Sfinților 12 Apostoli; Sf. Ierarh Ghelasie de la Râmeț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
29.06
Luni
LUNI, 29 IUNIE – SFINŢII APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
28.06
Duminică
DUMINICA A 3-A DUPĂ RUSALII (Despre grijile vieții) – 28 iunie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia
27.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 27 iunie – Sf. Cuvios Samson
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35– Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
26.06
Vineri
Vineri, 26 iunie – Sf. Cuvios David din Tesalonic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
25.06
Joi
Joi, 25 iunie – Sf. Cuvioasă Muceniță Fevronia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
24.06
Miercuri
MIERCURI, 24 IUNIE – NAŞTEREA SFÂNTULUI PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL
(Aducerea moaștelor Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul
23.06
Marţi
Marţi, 23 iunie – Sf. Muceniță Agripina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
22.06
Luni
Luni, 22 iunie – Sf. Ierarh Grigorie Dascălul, mitr. Țării Românești
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
21.06
Duminică
DUMINICA A 2-A DUPĂ RUSALII (a Sfinţilor Români) – 21 iunie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
20.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 20 iunie – Sf. Sfințit Mucenic Metodie, ep. Patarelor
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.06
Vineri
Vineri, 19 iunie – Sf. Apostol Iuda, rudenia Domnului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
18.06
Joi
Joi, 18 iunie – Sf. Mucenici Leontie, Ipatie și Teodul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică