ACUM
   Marţi, 23 aprilie 2019   12°C in Alba Iulia
Program săptămânal - Catedrala arhiepiscopală
Redacția Radio

Programul liturgic al Catedralei Reîntregirii - Joia Mare, Vinerea Mare, Sâmb...

23 Apr 2019
12:26
Joi, 25 aprilie – Sfânta şi Marea Joi (CINA CEA DE TAINĂ) - ora 06.30: Deschiderea Catedralei - ora 07.00-9.45: Spovedanie (Molitfa de spovedanie se citeşte la ora 7) - ora 07.00-08.00: Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa - ora 08.00-10.00: Vecernia cu Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare - ora 18.00-20.30: DENIA CELOR 12 E...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
27.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 27 aprilie – Sfânta și Marea Sâmbătă (POGORÂREA LA IAD A DOMNULUI)  
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-10.30 – Vecernia cu Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 23.30-23.45 – Canonul Sâmbetei celei Mari
26.04
Vineri
Vineri, 26 aprilie – Sfânta și Marea Vineri (RĂSTIGNIREA DOMNULUI)
(Zi aliturgică şi ajun)
ora 7.00-9.00 – Ceasurile Împărăteşti şi Obedniţa
ora 9.00-9.45 – Vecernia cu scoaterea Sfântului Epitaf
ora 18.00-21.00 – Denia Prohodului Domnului cu Procesiunea Sfântului Epitaf
25.04
Joi
Joi, 25 aprilie – Sfânta și Marea Joi (CINA CEA DE TAINĂ)
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-10.00 – Vecernia cu Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-20.30 – Denia celor 12 Evanghelii cu scoaterea Sfintei Cruci
24.04
Miercuri
Miercuri, 24 aprilie – Sfânta și Marea Miercuri
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie
23.04
Marţi
Marţi, 23 aprilie – Sfânta și Marea Marți
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie
22.04
Luni
Luni, 22 aprilie – Sfânta și Marea Luni
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie
21.04
Duminică
DUMINICA A 6-A DIN POST (a Floriilor) – 21 APRILIE
INTRAREA DOMNULUI ÎN IERUSALIM
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.50 – Vecernia şi Denia
20.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 20 aprilie – Sf. Ierarh Teotim, ep. Tomisului; Sfinţii Ierarhi Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici, mitr. Transilvaniei
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
19.04
Vineri
Vineri, 19 aprilie – Sf. Cuvios Ioan de la Lavra Veche
ora 7.00-9.10 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
18.04
Joi
Joi, 18 aprilie – Sf. Cuvios Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
17.04
Miercuri
Miercuri, 17 aprilie – Sf. Sfințit Mucenic Simeon, ep. Persiei
ora 7.00-9.10 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
16.04
Marţi
Marţi, 16 aprilie – Sf. Mucenice fecioare Agapia, Irina și Hionia
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
15.04
Luni
Luni, 15 aprilie – Sf. Apostoli Aristarh, Pud și Trofim
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
14.04
Duminică
DUMINICA A 5-A DIN POST – 14 APRILIE
(a Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
13.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 13 aprilie – Sf. Sfințit Mucenic Artemon
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-7.30 – Ceasurile I, III și VI
ora 7.30-8.55 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 8.55-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
12.04
Vineri
Vineri, 12 aprilie – Sf. Mucenic Sava de la Buzău
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 16.00-17.45 – Denia Acatistului Bunei Vestiri
11.04
Joi
Joi, 11 aprilie – Sf. Ierarh Calinic de la Cernica, ep. Râmnicului
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
10.04
Miercuri
Miercuri, 10 aprilie – Sf. Mucenici Terentie, Pompei, African, Maxim și Dima
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 16.00-18.45 – Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul
09.04
Marţi
Marţi, 9 aprilie – Sf. Mucenic Eupsihie
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
08.04
Luni
Luni, 8 aprilie – Sf. Apostoli Irodion, Agav, Ruf, Flegon, Asincrit și Ermis
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
07.04
Duminică
DUMINICA A 4-A DIN POST – 7 APRILIE
(a Sfântului Cuvios Ioan Scărarul; Vindecarea fiului lunatic; Predica de pe munte)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
06.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 6 aprilie – Sf. Sfințit Mucenic Irineu, episcop de Sirmium
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
05.04
Vineri
Vineri, 5 aprilie – Sf. Mucenici Teodul și Agatopod
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 9.00-10.00 – Taina Sfântului Maslu
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
04.04
Joi
Joi, 4 aprilie – Sf. Cuvioși Iosif Imnograful, Gheorghe și Zosima
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
03.04
Miercuri
Miercuri, 3 aprilie – Sf. Cuvios Nichita Mărturisitorul și Ilirie
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
02.04
Marţi
Marţi, 2 aprilie – Sf. Cuvios Tit, făcătorul de minuni
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
01.04
Luni
Luni, 1 aprilie – Sf. Cuvioasă Maria Egipteanca
ora 7.00-8.10 – Utrenia cu Ceasul I
ora 8.10-9.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.00 – Pavecerniţa mare
31.03
Duminică
DUMINICA A 3-A DIN POST – 31 MARTIE
(a Sfintei Cruci; Luarea crucii şi urmarea lui Hristos)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
30.03
Sâmbătă
Sâmbătă, 30 martie – Sf. Cuvios Ioan Scărarul
(Pomenirea morţilor)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
29.03
Vineri
Vineri, 29 martie – Sf. Sfințiți Mc. Marcu, ep. Aretuselor, și Chiril, diaconul
ora 7.00-9.00 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 9.00-10.00 – Taina Sfântului Maslu
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite