ACUM
   Marţi, 14 iulie 2020   21°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Tabere de vară pentru copii și tineri, organizate în Eparhia Alba Iuliei

14 Jul 2020
09:33
Arhiepiscopia Ortodoxă Alba Iulia, în parteneriat cu Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, deschide seria taberelor de vară pentru copii și tineri „Dynamis - Adventure”. Taberele se vor desfășura pe parcursul a cinci zile, de luni până vineri, între orele 8-18, fără cazare pe timpul nopții. Activitățile se vor derula în Parcu...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
17.07
Vineri
Vineri, 17 iulie – Sf. Mare Muceniță Marina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.07
Joi
Joi, 16 iulie – Sf. Sfințit Mucenic Atinoghen cu cei 10 ucenici
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
15.07
Miercuri
Miercuri, 15 iulie – Sf. Mucenici Chiric și Iulita
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
14.07
Marţi
Marţi, 14 iulie – Sf. Apostol Achila
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
13.07
Luni
Luni, 13 iulie – Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.07
Duminică
DUMINICA A 5-A DUPĂ RUSALII – 12 iulie
(Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
11.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 11 iulie – Sf. Mare Muceniță Eufimia; Sf. Olga, cea întocmai cu Apostolii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.07
Vineri
Vineri, 10 iulie – Sfinții 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.07
Joi
Joi, 9 iulie – Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Îndrumătoarea” de la Măn. Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
08.07
Miercuri
Miercuri, 8 iulie – Sf. Mucenici Epictet și Astion
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
07.07
Marţi
Marţi, 7 iulie – Sf. Mare Muceniță Chiriachi
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
06.07
Luni
Luni, 6 iulie – Sf. Cuvios Sisoe cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
05.07
Duminică
DUMINICA A 4-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea slugii sutașului) – 5 iulie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
04.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 4 iulie – Sf. Ierarh Andrei, arhiepiscopul Cretei
ora 0.15-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
03.07
Vineri
Vineri, 3 iulie – Sf. Mucenic Iachint
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 22.00-00.15 – Vecernia şi Utrenia
02.07
Joi
Joi, 2 iulie – Sf. Voievod Ștefan cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
01.07
Miercuri
Miercuri, 1 iulie – Sf. Ierarh Leontie de la Rădăuți
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
30.06
Marţi
Marţi, 30 iunie – Soborul Sfinților 12 Apostoli; Sf. Ierarh Ghelasie de la Râmeț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
29.06
Luni
LUNI, 29 IUNIE – SFINŢII APOSTOLI PETRU ȘI PAVEL
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
28.06
Duminică
DUMINICA A 3-A DUPĂ RUSALII (Despre grijile vieții) – 28 iunie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia
27.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 27 iunie – Sf. Cuvios Samson
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35– Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
26.06
Vineri
Vineri, 26 iunie – Sf. Cuvios David din Tesalonic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
25.06
Joi
Joi, 25 iunie – Sf. Cuvioasă Muceniță Fevronia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
24.06
Miercuri
MIERCURI, 24 IUNIE – NAŞTEREA SFÂNTULUI PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL
(Aducerea moaștelor Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul
23.06
Marţi
Marţi, 23 iunie – Sf. Muceniță Agripina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
22.06
Luni
Luni, 22 iunie – Sf. Ierarh Grigorie Dascălul, mitr. Țării Românești
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
21.06
Duminică
DUMINICA A 2-A DUPĂ RUSALII (a Sfinţilor Români) – 21 iunie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
20.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 20 iunie – Sf. Sfințit Mucenic Metodie, ep. Patarelor
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.06
Vineri
Vineri, 19 iunie – Sf. Apostol Iuda, rudenia Domnului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
18.06
Joi
Joi, 18 iunie – Sf. Mucenici Leontie, Ipatie și Teodul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică