ACUM
   Joi, 13 decembrie 2018   -2°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Sectorul cultural și comunicații media

Părintele Arhiepiscop Irineu, în vizită în Țara Sfântă (ziua a II-a)

12 Dec 2018
20:35
Miercuri, 12 decembrie a.c., Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, s-a aflat, dimpreună cu grupul de clerici și credincioși din Eparhia noastră, în a doua zi a pelerinajului efectuat în Țara Sfântă. În prima parte a zilei, Ierarhul nostru a vizitat, alături de credincioșii pelerini, Muntele Fericirilor, respect...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
15.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 15 decembrie – Sf. Sfințit Mucenic Elefterie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
14.12
Vineri
Vineri, 14 decembrie – Sf. Mucenici Tirs, Calinic, Filimon și Apolonie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
13.12
Joi
Joi, 13 decembrie – Sf. Ierarh Dosoftei, mitropolitul Moldovei; Sf. Mari Mucenici Eustratie, Auxentie, Evghenie, Mardarie și Orest
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.12
Miercuri
Miercuri, 12 decembrie – Sf. Ierarh Spiridon, episcopul Trimitundei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
11.12
Marţi
Marţi, 11 decembrie – Sf. Cuvioși Daniil Stâlpnicul și Luca cel Nou
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.12
Luni
Luni, 10 decembrie – Sf. Mucenici Mina, Ermoghen și Evgraf
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.12
Duminică
DUMINICA A 27-A DUPĂ RUSALII – 9 DECEMBRIE
(Tămăduirea femeii gârbove)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.30 – Vecernia și Recital de colinde (susținut de Corul Protopopiatului Aiud)
08.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 8 decembrie – Sf. Cuvios Patapie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
07.12
Vineri
Vineri, 7 decembrie – Sf. Muceniță Filofteia de la Curtea de Argeș
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Sfintei Mucenițe Filofteia
06.12
Joi
JOI, 6 DECEMBRIE – SF. IERARH NICOLAE, ARHIEPISCOPUL MIRELOR LICHIEI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare
05.12
Miercuri
Miercuri, 5 decembrie – Sf. Cuvios Sava cel Sfințit
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
04.12
Marţi
Marţi, 4 decembrie – Sf. Mare Muceniță Varvara; Sf. Cuvios Ioan Damaschin
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
03.12
Luni
Luni, 3 decembrie – Sf. Cuvios Gheorghe de la Cernica și Căldărușani
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
02.12
Duminică
DUMINICA A 31-A DUPĂ RUSALII – 2 DECEMBRIE
(Vindecarea orbului din Ierihon)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
01.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 1 decembrie – Sf. Sfințiți Mucenici Clement și Petru
ora 6.00-7.00 – Utrenia
ora 7.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie în Sobor Arhieresc
ora 10.00-10.30 – Te-Deum cu ocazia Zilei Naționale a României
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
30.11
Vineri
VINERI, 30 NOIEMBRIE – SF. APOSTOL ANDREI, OCROTITORUL ROMÂNIEI; Sf. Ierarh Andrei Șaguna, mitropolitul Transilvaniei
ora 7.40-9.00 – Utrenia
ora 9.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Sfântului Apostol Andrei 
29.11
Joi
Joi, 29 noiembrie – Sf. Mucenici Paramon și Filumen
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
28.11
Miercuri
Miercuri, 28 noiembrie – Sf. Cuvios Mucenic Ștefan cel Nou
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
27.11
Marţi
Marţi, 27 noiembrie – Sf. Mare Mucenic Iacob Persul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.11
Luni
Luni, 26 noiembrie – Sf. Cuvioși Alipie Stâlpnicul, Nicon și Stelian Paflagonul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
25.11
Duminică
DUMINICA A 30-A DUPĂ RUSALII – 25 NOIEMBRIE
(Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
24.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 24 noiembrie – Sf. Sfințiți Mucenici Clement și Petru
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
23.11
Vineri
Vineri, 23 noiembrie – Sf. Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
22.11
Joi
Joi, 22 noiembrie – Sf. Apostoli Filimon, Arhip, Onisim și Apfia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
21.11
Miercuri
MIERCURI, 21 NOIEMBRIE – INTRAREA ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Născătoarei de Dumnezeu
20.11
Marţi
Marţi, 20 noiembrie – Sf. Cuvios Grigorie Decapolitul; Sf. Mucenic Dasie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.11
Luni
Luni, 19 noiembrie – Sf. Prooroc Avdie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.11
Duminică
DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII – 18 NOIEMBRIE
(Pilda bogatului căruia i-a rodit țarina)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
17.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 17 noiembrie – Sf. Ierarh Grigorie Taumaturgul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
ora 19.00-19.40 – Recital susținut de Corul de cameră „Preludiu” din București
16.11
Vineri
Vineri, 16 noiembrie – Sf. Apostol și Evanghelist Matei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-18.45 – Vecernia