ACUM
   Joi, 22 august 2019   30°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Sfântului Botez în parohia Viner...

20 Aug 2019
18:18
Marți, 20 august a.c., zi în care Biserica noastră dreptslăvitoare face pomenirea Sfântului Proroc Samuel, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Vinerea I, protopopiatul Sebeș. Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Sfântului Bote...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
24.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 24 august – Sf. Sfințit Mucenic Eutihie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
23.08
Vineri
Vineri, 23 august – Sf. Mucenic Lup; Sf. Sfințit Mucenic Irineu, ep. de Lugdunum
(Odovania praznicului Adormirii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
22.08
Joi
Joi, 22 august – Sf. Mucenic Agatonic și cei împreună cu el
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
21.08
Miercuri
Miercuri, 21 august – Sf. Mucenici Donat, Romul, Silvan și Venust
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
20.08
Marţi
Marţi, 20 august – Sf. Prooroc Samuel
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
19.08
Luni
Luni, 19 august – Sf. Mucenici Andrei Stratilat, Timotei, Agapie și Tecla
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
18.08
Duminică
DUMINICA A 9-A DUPĂ RUSALII – 18 august
(Umblarea pe mare – Potolirea furtunii)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
17.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 17 august – Sf. Gheorghe Pelerinul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
16.08
Vineri
Vineri, 16 august – Sf. Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi şi sfetnicul Ianache; Sf. Cuvios Iosif de la Văratec
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sf. Martiri Brâncoveni
15.08
Joi
Joi, 15 AUGUST – ADORMIREA MAICII DOMNULUI
ora 9.00-10.00 – Acatistul Adormirii Maicii Domnului
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
14.08
Miercuri
Miercuri, 14 august – Sfântul Prooroc Miheia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-22.00 – Vecernia mare cu Litie şi Utrenia cu Prohodul Maicii Domnului (Procesiune cu înconjurarea Catedralei)
13.08
Marţi
Marţi, 13 august – Mutarea moaștelor Sf. Cuvios Maxim Mărturisitorul
(Odovania praznicului Schimbării la Față a Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
12.08
Luni
Luni, 12 august – Sf. Mucenici Fotie și Anichit
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
11.08
Duminică
DUMINICA A 8-A DUPĂ RUSALII (Înmulțirea pâinilor) – 11 august
Sf. Ierarh Nifon, patriarhul Constantinopolului
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
10.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 10 august – Sf. Mucenic Laurențiu arhidiaconul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
09.08
Vineri
Vineri, 9 august – Sf. Apostol Matia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
08.08
Joi
Joi, 8 august – Sf. Ierarh Emilian Mărturisitorul, ep. Cizicului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
07.08
Miercuri
Miercuri, 7 august – Sf. Cuvioasă Teodora de la Sihla; Sf. Cuvios Pafnutie Zugravul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
06.08
Marţi
MARŢI, 6 AUGUST – SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
05.08
Luni
Luni, 5 august – Sf. Cuvios Ioan Iacob de la Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
04.08
Duminică
DUMINICA A 7-A DUPĂ RUSALII – 4 August (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
03.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 3 august – Sf. Cuvioși Isaachie, Dalmat și Faust
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
02.08
Vineri
Vineri, 2 august – Aducerea moaștelor Sf. Întâi Mucenic și Arhid. Ștefan
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
01.08
Joi
Joi, 1 august – Scoaterea Sfintei Cruci
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
31.07
Miercuri
Miercuri, 31 iulie – Sf. și Dreptul Evdochim
(Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
30.07
Marţi
Marţi, 30 iulie – Sf. Apostoli Sila, Silvan, Crescent, Epenet și Andronic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
29.07
Luni
Luni, 29 iulie – Sf. Mucenici Calinic, Veniamin și Mamant
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
28.07
Duminică
DUMINICA A 6-A DUPĂ RUSALII – 28 iulie (Vindecarea slăbănogului din Capernaum) ora 8.30-10.00 – Utrenia 
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
27.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 27 iulie – Sf. Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 –Vecernia mare
26.07
Vineri
Vineri, 26 iulie – Sf. Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie