ACUM
   Joi, 18 octombrie 2018   16°C in Alba Iulia
Patriarhia Română
Redactia Radio

Cuvântul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, adresat în deschiderea Cons...

17 Oct 2018
16:09
Cuvântul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat în deschiderea Consfătuirii profesorilor de Religie din Arhiepiscopia Bucureştilor, desfășurată în Aula Magna Teoctist Patriarhul a Palatului Patriarhiei, miercuri, 17 octombrie 2018 Predarea Religiei în contextul social de azi necesită permanentă...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
20.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 20 octombrie – Sf. Mare Mucenic Artemie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia
19.10
Vineri
Vineri, 19 octombrie – Sf. Prooroc Ioil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 16.30-17.15 – Primirea moaștelor Sfântului Grigorie Decapolitul și procesiune în jurul Catedralei
ora 17.15-18.50 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Grigorie Decapolitul
18.10
Joi
Joi, 18 octombrie – Sf. Apostol și Evanghelist Luca
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.10
Miercuri
Miercuri, 17 octombrie – Sf. Prooroc Osea
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi AcatistulMântuitorului Iisus Hristos
16.10
Marţi
Marţi, 16 octombrie – Sf. Mucenic Longhin Sutașul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
15.10
Luni
Luni, 15 octombrie – Sf. Sfințit Mucenic Lucian, preotul din Antiohia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
14.10
Duminică
DUMINICA A 21-A DUPĂ RUSALII – 14 OCTOMBRIE
(a Sfinților Părinți de la Sinodul al VII-lea Ecumenic; Pilda semănătorului);
Sf. Cuvioasă Parascheva de la Iași
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
13.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 13 octombrie – Aducerea moaştelor Sf. Apostol Andrei la Iaşi
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
12.10
Vineri
Vineri, 12 octombrie – Sf. Mucenici Prov, Tarah şi Andronic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
11.10
Joi
Joi, 11 octombrie – Sf. Apostol Filip; Sf. Ierarh Teofan Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
10.10
Miercuri
Miercuri, 10 octombrie – Sf. Mucenic Evlampie şi sora sa, Evlampia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
09.10
Marţi
Marţi, 9 octombrie – Sf. Apostol Iacov al lui Alfeu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
08.10
Luni
Luni, 8 octombrie – Sf. Cuvioase Pelaghia şi Taisia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
07.10
Duminică
DUMINICA A 20-A DUPĂ RUSALII – 7 OCTOMBRIE
(Învierea fiului văduvei din Nain); Sf. Mari Mucenici Serghie şi Vah
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
06.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 6 octombrie – Sf. Apostol Toma
ora 00.10-1.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.25 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
05.10
Vineri
Vineri, 5 octombrie – Sf. Cuvioşi Daniil şi Misail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia mare şi Utrenia
04.10
Joi
Joi, 4 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ierotei, episcopul Atenei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
03.10
Miercuri
Miercuri, 3 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Dionisie Areopagitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
02.10
Marţi
Marţi, 2 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ciprian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
01.10
Luni
LUNI, 1 OCTOMBRIE – ACOPERĂMÂNTUL MAICII DOMNULUI; Sf. Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani
ora 7.30-9.00 – Utrenia
ora 9.00-10.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
30.09
Duminică
DUMINICA A 19-A DUPĂ RUSALII – 30 SEPTEMBRIE
(Predica de pe munte)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Acoperământului Maicii Domnului
29.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 29 septembrie – Sf. Cuvios Chiriac Sihastrul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

28.09
Vineri
Vineri, 28 septembrie – Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
27.09
Joi
Joi, 27 septembrie – Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.09
Miercuri
Miercuri, 26 septembrie – Mutarea Moaștelor Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan
Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
25.09
Marţi
Marţi, 25 septembrie – Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
24.09
Luni
Luni, 24 septembrie – Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
23.09
Duminică
DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII – 23 SEPTEMBRIE
(Pescuirea minunată)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
22.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 22 septembrie – Sf. Ierarh Mucenic Teodosie, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
21.09
Vineri
Vineri, 21 septembrie – Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu