ACUM
   Vineri, 18 ianuarie 2019   5°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Slujbă de binecuvântare a drapelului național, la Catedrala Reîntregirii

16 Jan 2019
15:50
Miercuri, 16 ianuarie a.c., începând cu ora 10.00, la Catedrala Reîntregirii, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a oficiat slujba de binecuvântare a drapelului național, confecționat de către mai multe localnice din comuna Lupșa cu prilejul Centenarului Marii Uniri. Steagul a fost însoțit în vechea Cetate a ...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
19.01
Sâmbătă
Sâmbătă, 19 ianuarie – Sf. Cuvioși Macarie cel Mare și Macarie Alexandrinul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.01
Vineri
Vineri, 18 ianuarie – Sf. Ierarhi Atanasie și Chiril, arhiepiscopii Alexandriei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
17.01
Joi
Joi, 17 ianuarie – Sf. Cuvios Antonie cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
16.01
Miercuri
Miercuri, 16 ianuarie – Cinstirea lanțului Sfântului Apostol Petru
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
15.01
Marţi
Marţi, 15 ianuarie – Sf. Cuvioși Pavel Tebeul și Ioan Colibașul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
14.01
Luni
Luni, 14 ianuarie – Odovania Praznicului Botezului Domnului; Sf. Cuvioși Mucenici din Sinai și Rait
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
13.01
Duminică
DUMINICA DUPĂ BOTEZUL DOMNULUI – 13 IANUARIE
(Începutul propovăduirii Domnului)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
12.01
Sâmbătă
Sâmbătă, 12 ianuarie – Sf. Muceniţe Tatiana diaconiţa şi Eutasia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare 
11.01
Vineri
Vineri, 11 ianuarie – Sf. Cuvios Teodosie cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
10.01
Joi
Joi, 10 ianuarie – Sf. Ierarh Grigorie, episcopul Nyssei; Sf. Cuvios Antipa de la Calapodeşti
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
09.01
Miercuri
Miercuri, 9 ianuarie – Sf. Mucenic Polieuct
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
08.01
Marţi
Marţi, 8 ianuarie – Sf. Cuvios Gheorghe Hozevitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
07.01
Luni
LUNI, 7 IANUARIE – SOBORUL SFÂNTULUI PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
06.01
Duminică
DUMINICĂ, 6 IANUARIE – BOTEZUL DOMNULUI (DUMNEZEIASCA ARĂTARE)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 12.00-12.35 – Sfinţirea cea Mare a Apei 
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul
05.01
Sâmbătă
Sâmbătă, 5 ianuarie – Sf. Mucenici Teopempt şi Teonas (Ajunul Botezului Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-10.30 – Vecernia mare unită cu Sfinţirea cea Mare a Apei
ora 18.00-19.25 – Pavecernița mare cu Litie
04.01
Vineri
Vineri, 4 ianuarie – Soborul Sf. 70 de Apostoli; Sf. Cuvios Teoctist (Zi aliturgică)
ora 7.00-9.00 – Ceasurile Împărăteşti şi Obedniţa
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
03.01
Joi
Joi, 3 ianuarie – Sf. Prooroc Maleahi; Sf. Mucenic Gordie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.01
Miercuri
Miercuri, 2 ianuarie – Sf. Cuvios Serafim de Sarov
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
01.01
Marţi
MARŢI, 1 IANUARIE – TĂIEREA-ÎMPREJUR CEA DUPĂ TRUP A DOMNULUI
Sf. Ierarh Vasile cel Mare (Anul nou)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
31.12
Luni
Luni, 31 decembrie – Sf. Cuvioasă Melania Romana; Sf. Mucenic Hermes
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 22.00-00.15 – Vecernia mare cu Litie şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos cu rugăciuni pentru trecerea în noul an
30.12
Duminică
DUMINICA DUPĂ NAŞTEREA DOMNULUI – 30 DECEMBRIE
(a Sfinţilor Iosif Logodnicul, David Proorocul şi Iacob, ruda Domnului; Fuga în Egipt)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
29.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 29 decembrie – Sfinţii 14.000 de prunci ucişi din porunca lui Irod
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
28.12
Vineri
Vineri, 28 decembrie – Sfinţii 20.000 de Mucenici din Nicomidia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.45 – Vecernia
27.12
Joi
JOI, 27 DECEMBRIE – Sfântul Apostol, întâiul Mucenic și Arhidiacon Ștefan
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.45 – Vecernia
26.12
Miercuri
MIERCURI, 26 DECEMBRIE – SOBORUL MAICII DOMNULUI (Sfântul Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
25.12
Marţi
MARȚI, 25 DECEMBRIE – NAŞTEREA DOMNULUI (CRĂCIUNUL)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.15 – Vecernia mare şi Recital de colinde (Cântăreţii Catedralei Reîntregirii)
24.12
Luni
Luni, 24 decembrie – Sf. Cuvioasă Muceniţă Eugenia (Ajunul Crăciunului)
ora 7.00-8.40 – Ceasurile Împărăteşti
ora 8.40-10.15 – Vecernia şi Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
ora 18.00-19.25 – Pavecerniţa Mare cu Litie
23.12
Duminică
DUMINICA DINAINTEA NAŞTERII DOMNULUI – 23 DECEMBRIE
(a Sfinţilor Părinţi după trup ai Domnului; Genealogia Mântuitorului)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.30 – Vecernia şi Recital de colinde (Corul Catedralei Reîntregirii)
22.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 22 decembrie – Sf. Ierarh Petru Movilă, mitr. Kievului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
21.12
Vineri
Vineri, 21 decembrie – Sf. Muceniță Iuliana din Nicomidia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu