ACUM
   Vineri, 05 iunie 2020   22°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Lansarea celui de-al doilea volum al trilogiei „Iisus Hristos, Iubirea trădat...

04 Jun 2020
20:11
Joi, 4 iunie 2020, începând cu ora 18.00, la biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din parohia albaiuliană Platoul Romanilor, a avut loc lansarea unei noi apariții editoriale a părintelui profesor George Remete, respectiv cel de-al doilea volum al trilogiei „Iisus Hristos, Iubirea trădată”, intitulat „Singurul Dumnezeu”. La eveniment au l...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
06.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 6 iunie – Sf. Cuv. Ilarion cel Nou
(Sâmbăta morților)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
05.06
Vineri
Vineri, 5 iunie – Sf. Sfințit Mucenic Dorotei, episcopul Tirului
(Odovania praznicului Înălțării Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
04.06
Joi
Joi, 4 iunie – Sf. Mucenici Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
03.06
Miercuri
Miercuri, 3 iunie – Sf. Mucenici Luchilian, Ipatie și Paula fecioara
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Înălțării Domnului
02.06
Marţi
Marţi, 2 iunie – Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
01.06
Luni
Luni, 1 iunie – Sf. Iustin Martirul și Filosoful
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
31.05
Duminică
DUMINICA A 7-A DUPĂ PAŞTI (a Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic)
31 mai (Rugăciunea lui Iisus)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
30.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 30 mai – Sf. Cuvioși Isaachie Mărturisitorul și Varlaam
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.05 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.05-9.30 – Parastas de obște
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
29.05
Vineri
Vineri, 29 mai – Sf. Muceniță Teodosia fecioara
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
28.05
Joi
JOI, 28 MAI – ÎNĂLȚAREA DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-11.45 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 11.45-12.00 – Parastas în cinstea Eroilor Neamului 
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
27.05
Miercuri
Miercuri, 27 mai – Sf. Mucenic Iuliu Veteranul; Sf. Ioan Rusul
(Odovania praznicului Învierii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
26.05
Marţi
Marţi, 26 mai – Sf. Apostoli Carp și Alfeu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.05 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia și Ceasul pascal
25.05
Luni
Luni, 25 mai – A treia aflare a capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.05 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
24.05
Duminică
DUMINICA A 6-A DUPĂ PAŞTI (Vindecarea orbului din naştere) – 24 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
23.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 23 mai – Sf. Ierarh Mihail Mărturisitorul, ep. Sinadei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.45 – Parastas de obște
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
22.05
Vineri
Vineri, 22 mai – Sf. Mucenici Vasilisc și Marcel
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.05
Joi
JOI, 21 MAI – SFINŢII MARI ÎMPĂRAŢI CONSTANTIN ŞI MAMA SA, ELENA
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
20.05
Miercuri
Miercuri, 20 mai – Sf. Mucenic Talaleu
(Odovania Înjumătățirii Cincizecimii)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Litie
19.05
Marţi
Marţi, 19 mai – Sf. Sfințit Mucenic Patrichie, ep. Prusiei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.10 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
18.05
Luni
Luni, 18 mai – Sf. Mucenici Petru, Dionisie și Paulin
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.10 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.05
Duminică
DUMINICA A 5-A DUPĂ PAŞTI (a Samarinencei) – 17 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 16 mai – Sf. Cuvioși Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
15.05
Vineri
Vineri, 15 mai – Sf. Ierarh Iacob Putneanul, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
14.05
Joi
Joi, 14 mai – Sf. Mucenic Isidor din Hios
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.10 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
13.05
Miercuri
Miercuri, 13 mai – Sf. Muceniță Glicheria
(Înjumătățirea Cincizecimii)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
12.05
Marţi
Marţi, 12 mai – Sf. Mucenic Ioan Valahul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.10 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
11.05
Luni
Luni, 11 mai – Sf. Sfinţit Mucenic Mochie preotul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.10 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.05
Duminică
DUMINICA A 4-A DUPĂ PAŞTI – 10 mai
(Vindecarea slăbănogului de la Vitezda)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 9 mai – Sf. Prooroc Isaia
ora 0.10-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
08.05
Vineri
Vineri, 8 mai – Sf. Apostol și Evanghelist Ioan Teologul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 22.00-00.10 – Vecernia şi Utrenia