ACUM
   Sâmbătă, 19 septembrie 2020   14°C in Alba Iulia
Program săptămânal - Catedrala arhiepiscopală
Redacția Radio

Programul liturgic al Catedralei Reîntregirii – Săptămâna a 16-a după Rusalii...

18 Sep 2020
18:58
DUMINICA DUPĂ ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI – 20 septembrie(Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos) ora 8.30-10.00 – Utrenia ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur (Predică Ierom. Nicolae)ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu (Predică Arhim. Dimitrie)Luni, 21 septembrie...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
26.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 26 septembrie – Mutarea Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan; Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
25.09
Vineri
Vineri, 25 septembrie – Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
24.09
Joi
Joi, 24 septembrie – Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
23.09
Miercuri
Miercuri, 23 septembrie – Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
22.09
Marţi
Marți, 22 septembrie – Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
21.09
Luni
Luni, 21 septembrie – Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania praznicului Înălţării Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
20.09
Duminică
DUMINICA DUPĂ ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI – 20 septembrie
(Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
19.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 19 septembrie – Sf. Mucenici Trofim, Savatie şi Dorimedont
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
18.09
Vineri
Vineri, 18 septembrie – Sf. Ierarh Eumenie, episcopul Gortinei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
17.09
Joi
Joi, 17 septembrie – Sf. Ierarh Dionisie, episcopul Cetății Albe - Ismail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.09
Miercuri
Miercuri, 16 septembrie – Sf. Mare Muceniță Eufimia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
15.09
Marţi
Marți, 15 septembrie – Sf. Ierarh Iosif cel Nou de la Partoș, mitropolitul Banatului; Sf. Mare Mucenic Nichita; Sf. Ierarh Visarion, arhiepiscopul Larisei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
14.09
Luni
LUNI, 14 SEPTEMBRIE – ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI
ora 9.00-10.00 – Acatistul Înălțării Sfintei Cruci post
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
13.09
Duminică
DUMINICA DINAINTEA ÎNĂLŢĂRII SFINTEI CRUCI – 13 septembrie
Sf. Sfințit Mucenic Corneliu Sutașul (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-21.00 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia cu scoaterea Sfintei Cruci
12.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 12 septembrie – Sf. Mucenici Avtonom, Macedonie şi Teodul
(Odovania praznicului Nașterii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
11.09
Vineri
Vineri, 11 septembrie – Sf. Cuvioasă Teodora din Alexandria
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
10.09
Joi
Joi, 10 septembrie – Sf. Mucenițe Minodora, Mitrodora și Nimfodora
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.09
Miercuri
Miercuri, 9 septembrie – Sfinții şi Drepţii dumnezeieşti Părinţi Ioachim şi Ana; Sf. Cuvios Chiriac de la Tazlău; Sf. Cuvios Onufrie de la Vorona
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
08.09
Marţi
MARŢI, 8 SEPTEMBRIE – NAŞTEREA MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
07.09
Luni
Luni, 7 septembrie – Sf. Cuvioşi Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.20 – Vecernia mare cu Litie
06.09
Duminică
DUMINICA A 13-A DUPĂ RUSALII (Pilda lucrătorilor răi) – 6 septembrie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
05.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 5 septembrie – Sf. Prooroc Zaharia şi Dreapta Elisabeta
ora 0.10-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
04.09
Vineri
Vineri, 4 septembrie – Sf. Sfinţit Mucenic Vavila, ep. Antiohiei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia mare şi Utrenia
03.09
Joi
Joi, 3 septembrie – Sf. Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânişoara
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.09
Miercuri
Miercuri, 2 septembrie – Sf. Mucenic Mamant; Sf. Ier. Ioan Postitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
01.09
Marţi
Marţi, 1 septembrie – Începutul anului bisericesc
Sf. Cuvios Dionisie Exiguul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
31.08
Luni
Luni, 31 august – Aşezarea cinstitului brâu al Maicii Domnului în raclă
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
30.08
Duminică
DUMINICA A 12-A DUPĂ RUSALII (Tânărul bogat) – 30 august
Sf. Ierarhi Varlaam, mitr. Moldovei şi Ioan, ep. Romanului
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
29.08
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 29 AUGUST – TĂIEREA CAPULUI SFÂNTULUI PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL (post )
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
28.08
Vineri
Vineri, 28 august – Sf. Cuvios Moise Etiopianul; Dreptul Iezechia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia