ACUM
   Marţi, 19 noiembrie 2019   5°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a fost prezent la Catedrala Reîntregirii, în cad...

18 Nov 2019
20:07
Luni, 18 noiembrie 2019, în cea de-a patra zi a Postului Nașterii Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Marii Uniri. Începând cu ora 18.00, la Catedrala Reîntregirii, Ierarhul nostru a participat la slujba Vecerniei, după care a adresat o meditație ...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
23.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 23 noiembrie – Sf. Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
22.11
Vineri
Vineri, 22 noiembrie – Sf. Apostoli Filimon, Arhip, Onisim şi Apfia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.11
Joi
JOI, 21 NOIEMBRIE – INTRAREA ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
20.11
Miercuri
Miercuri, 20 noiembrie – Sf. Cuvios Grigorie Decapolitul; Sf. Mucenic Dasie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.11
Marţi
Marţi, 19 noiembrie – Sf. Prooroc Avdie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.11
Luni
Luni, 18 noiembrie – Sf. Mucenici Platon, Roman și Zaheu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.11
Duminică
DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII – 17 noiembrie
(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 16 noiembrie – Sf. Apostol şi Evanghelist Matei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
15.11
Vineri
Vineri, 15 noiembrie – Sf. Cuvios Paisie de la Neamţ
(Începutul Postului Naşterii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.00 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
14.11
Joi
Joi, 14 noiembrie – Sf. Apostol Filip; Sf. Ierarh Grigorie Palama
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
13.11
Miercuri
Miercuri, 13 noiembrie – Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
12.11
Marţi
Marţi, 12 noiembrie – Sf. Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie, Vasile, Grigorie şi Vasile
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
11.11
Luni
Luni, 11 noiembrie – Sf. Mare Mucenic Mina
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.11
Duminică
DUMINICA A 25-A DUPĂ RUSALII – 10 noiembrie
(Pilda samarineanului milostiv)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 9 noiembrie – Sf. Ierarh Nectarie de la Eghina; Sf. Mucenici Claudiu, Castor, Sempronian şi Nicostrat
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
08.11
Vineri
VINERI, 8 NOIEMBRIE – Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail și Gavriil
07.11
Joi
Joi, 7 noiembrie – Sfinţii 33 de Mucenici din Melitina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
06.11
Miercuri
Miercuri, 6 noiembrie – Sf. Ierarh Pavel Mărturisitorul, patriarhul Constantinopolului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
05.11
Marţi
Marţi, 5 noiembrie – Sf. Mucenici Galaction şi Epistimia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
04.11
Luni
Luni, 4 noiembrie – Sf. Cuvios Ioanichie cel Mare
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
03.11
Duminică
DUMINICA A 22-A DUPĂ RUSALII – 3 noiembrie
(Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
02.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 2 noiembrie – Sf. Mucenici Achindin, Pigasie, Aftonie, Elpidifor şi Anempodist
(Sâmbăta morţilor)
ora 00.10-1.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
01.11
Vineri
Vineri, 1 noiembrie – Sf. doctori fără de arginţi Cosma şi Damian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia şi Utrenia
31.10
Joi
Joi, 31 octombrie – Sf. Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul şi Narcis
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
30.10
Miercuri
Miercuri, 30 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Zenovie şi sora sa, Zenovia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
29.10
Marţi
Marţi, 29 octombrie – Sf. Cuvioasă Muceniţă Anastasia Romana
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
28.10
Luni
Luni, 28 octombrie – Sf. Ierarh Iachint, mitropolitul Țării Românești
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
27.10
Duminică
DUMINICA A 24-A DUPĂ RUSALII (Învierea fiicei lui Iair)
27 octombrie – Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
26.10
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 26 octombrie – Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Ierom. Nicolae)
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
25.10
Vineri
Vineri, 25 octombrie – Sf. Mucenici Marcian şi Martirie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie