ACUM
   Joi, 20 februarie 2020   1°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, reprezentată în cadrul Confer...

19 Feb 2020
13:54
În perioada 18-20 februarie 2020, la Osijek (Croația), se desfășoară cea de-a 18-a ediție a Conferinței anuale a Asociației pentru Studii Misiologice din Europa Centrală și de Est. Evenimentul reunește profesori, clerici, specialiști, cercetători și doctoranzi din zece țări, care dezbat probleme de actualitate specifice zonei central-r...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
22.02
Sâmbătă
Sâmbătă, 22 februarie – Aflarea moaștelor Sf. Mucenici din Constantinopol
(Sâmbăta morților)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
21.02
Vineri
Vineri, 21 februarie – Sf. Cuvios Timotei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
20.02
Joi
Joi, 20 februarie – Sf. Ierarh Leon, ep. Cataniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
19.02
Miercuri
Miercuri, 19 februarie – Sf. Apostoli Arhip, Filimon și Apfia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
18.02
Marţi
Marţi, 18 februarie – Sf. Ierarh Leon, ep. Romei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.02
Luni
Luni, 17 februarie – Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.02
Duminică
DUMINICA A 34-A DUPĂ RUSALII – 16 februarie
(a Întoarcerii Fiului risipitor)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
15.02
Sâmbătă
Sâmbătă, 15 februarie – Sf. Apostol Onisim
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.50 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
14.02
Vineri
Vineri, 14 februarie – Sf. Cuvioși Auxentie, Maron și Avraam (harți)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 –Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
13.02
Joi
Joi, 13 februarie – Sf. Cuvios Martinian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.02
Miercuri
Miercuri, 12 februarie – Sf. Ierarh Meletie, arhiep. Antiohiei (harți)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
11.02
Marţi
Marţi, 11 februarie – Sf. Sfințit Mucenic Vlasie, ep. Sevastiei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
10.02
Luni
Luni, 10 februarie – Sf. Sfințit Mucenic Haralambie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.02
Duminică
DUMINICA A 33-A DUPĂ RUSALII (a Vameşului şi a Fariseului)
9 februarie – Începutul Triodului
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
08.02
Sâmbătă
Sâmbătă, 8 februarie – Sf. Mare Mucenic Teodor Stratilat
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.50 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
07.02
Vineri
Vineri, 7 februarie – Sf. Ierarh Partenie, ep. Lampsacului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
06.02
Joi
Joi, 6 februarie – Sf. Ierarhi Vucol și Fotie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
05.02
Miercuri
Miercuri, 5 februarie – Sf. Mucenițe Agata și Teodula
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
04.02
Marţi
Marţi, 4 februarie – Sf. Cuvios Isidor Pelusiotul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
03.02
Luni
Luni, 3 februarie – Sfântul și Dreptul Simeon, primitorul de Dumnezeu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.02
Duminică
ÎNTÂMPINAREA DOMNULUI – 2 FEBRUARIE
DUMINICA A 17-A DUPĂ RUSALII (a Cananeencei)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
01.02
Sâmbătă
Sâmbătă, 1 februarie – Sf. Mucenic Trifon
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
31.01
Vineri
Vineri, 31 ianuarie – Sf. Mucenici doctori fără de arginţi Chir şi Ioan
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
30.01
Joi
JOI, 30 IANUARIE – SFINŢII TREI IERARHI: VASILE CEL MARE, GRIGORIE TEOLOGUL ŞI IOAN GURĂ DE AUR
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
29.01
Miercuri
Miercuri, 29 ianuarie – Aducerea moaştelor Sf. Sfinţit Mucenic Ignatie Teoforul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
28.01
Marţi
Marţi, 28 ianuarie – Sf. Cuvios Efrem Sirul, Isaac Sirul, Paladie și Iacob Sihastrul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
27.01
Luni
Luni, 27 ianuarie – Aducerea moaștelor Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.01
Duminică
DUMINICA A 32-A DUPĂ RUSALII (a lui Zaheu) – 26 ianuarie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
25.01
Sâmbătă
Sâmbătă, 25 ianuarie – Sf. Ierarh Grigorie Teologul, arhiep. Constantinopolului; Sf. Ierarh Bretanion, ep. Tomisului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
24.01
Vineri
Vineri, 24 ianuarie – Sf. Cuvioasă Xenia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-9.50 – Te-Deum cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu