ACUM
   Luni, 20 noiembrie 2017   -0°C in Alba Iulia
Programul pastoral-misionar al Înaltpreasfinţitului Părinte IRINEU
Program IPS Irineu
Cancelaria eparhială

Programul pastoral-misionar al Înaltpreasfinţitului Părinte IRINEU

13 Nov 2017
09:40

Miercuri, 1 noiembrie: Conferință preoțească în protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 2 noiembrie: Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncii Iancu-Daniel şi Ioan-Iacob, fiii părintelui Răzvan Şulea, în Catedrala „Învierea Domnului” din Târgu-Mureş;

Duminică, 5 noiembrie: Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Gârbova de Jos, protopopiatul Aiud;

Miercuri, 8 noiembrie: Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” de la Rimetea, protopopiatul Aiud;

Joi, 9 noiembrie: Prezidează examenul pentru ocuparea parohiilor: Sebeş - Mihail Kogălniceanu, protopopiatul Sebeş, parohia Câmpeni - Izvorul Tămăduirii, protopopiatul Câmpeni, şi parohia Câmpeni - Deal, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 12 noiembrie: Sfânta Liturghie şi slujba de binecuvântare a bisericii din parohia Stremţ II, protopopiatul Aiud;

Marţi, 14 noiembrie: Prezidează sinaxa monahală a stareţilor, stareţelor şi a duhovnicilor din mănăstirile şi schiturile Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei, la Mănăstirea „Înălţarea Sfintei Cruci” de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Miercuri, 15 noiembrie: Sfânta Liturghie în paraclisul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia;

Vineri, 17 noiembrie: Vizită la şantierul noului sediu al Tipografiei, al Atelierului de lumânări şi al Atelierului de croitorie, din cadrul sectoarelor de producţie ale Centrului eparhial;

Duminică, 19 noiembrie: Sfânta Liturghie în parohia Nazna, protopopiatul Târgu-Mureş;

Luni, 20 noiembrie: Seara, în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, oficiază slujba Vecerniei Mari şi Litia, după care adresează o meditaţie către elevii seminarişti şi studenţii teologi, în cadrul programului liturgic al Săptămânii duhovniceşti;

Marţi, 21 noiembrie: Sfânta Liturghie în paraclisul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia;

Miercuri, 22 noiembrie: Sfânta Liturghie în paraclisul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia;

Joi, 23 noiembrie: Oficiază slujba de binecuvântare a noii capele mortuare din parohia Sântimbru, protopopiatul Alba Iulia;

Vineri, 24 noiembrie: La Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia, se întâlneşte cu elevii secţiei Teologie Pastorală, cărora le adresează cuvinte duhovniceşti despre patronii spirituali ai claselor lor;

Sâmbătă, 25 noiembrie: Sfânta Liturghie în parohia „Sfânta Ecaterina” din Alba Iulia; săvârşeşte slujba de binecuvântare a Centrului educativ pentru copii şi tineri, aflat la demisolul bisericii parohiale;

Duminică, 26 noiembrie: Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 27 noiembrie: Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Nicoleta-Antonia, fiica părintelui Alin Șular din parohia Heria, protopopiatul Aiud;

Miercuri, 29 noiembrie: Participă la deschiderea Congresului Spiritualităţii Româneşti, ediţia XXI-a, rostind o alocuţiune;

Joi, 30 noiembrie: Sfânta Liturghie în sobor arhieresc, la hramul Catedralei mitropolitane din Sibiu, cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei;

                             Participă la inaugurarea noului muzeu al icoanei şi al cărţilor vechi din Alba Iulia, Museikon;


Duminică, 1 octombrie - Sfânta Liturghie în parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din cartierul Dâmbu Pietros al municipiului Târgu-Mureş;

Luni, 2 octombrie - La Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia, participă la ceremonia de deschidere a anului universitar 2017-2018;

                                  Slujba de Te-Deum în Paraclisul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, la deschiderea noului an universitar;

Marţi, 3 octombrie - Participă la evenimentele dedicate Întâlnirii anuale a preoţilor militari din Armata României;

                                    Participă la conferinţa Starea învăţământului din judeţul Alba, organizată de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba;

Joi, 5 octombrie - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Sâmbătă, 7 octombrie - Slujba de Te-Deum pe esplanada din faţa bisericii „Sfinţii Trei Ierarhi” din Aiud, cu ocazia Întâlnirii anuale a tinerilor din Arhiepiscopia Alba Iuliei, ediţia a VII-a;

Duminică, 8 octombrie - Sfânta Liturghie în parohia Petreşti I, protopopiatul Sebeş, urmată de slujba de binecuvântare a capelei mortuare, a Centrului educaţional „Sfântul Irineu de Lyon” şi a Muzeului parohialde artă populară;

Joi, 12 octombrie - În Sala Unirii din Alba Iulia, participă la vernisajul expoziţiei „Catedrala Încoronării - Istorie şi Har” şi la lansarea volumului cu acelaşi titlu, cu ocazia împlinirii a 95 de ani de la sfinţirea Catedralei Arhiepiscopale din Alba Iulia şi a Încoronării suveranilor României Mari;

Sâmbătă, 14 octombrie - Hramul Mănăstirii „Sfânta Cuvioasă Parascheva” de la Subpiatră, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 15 octombrie - Sfânta Liturghie în parohia Bistra, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 16 octombrie - În Aula „Dumitru Stăniloae” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, participă la lansarea cărţii Văz duhurile potirului alb, scrisă de către părintele Ioan Petraş din Timişoara;

Marţi, 17 octombrie - Conferinţă preoţească în protopopiatul Luduş;

Miercuri, 18 octombrie - Conferinţă preoţească în protopopiatul Aiud;

Joi, 19 octombrie - Slujbă de binecuvântare a noului aşezământ social „Sidonia Ciugudean” din parohia Vingard, protopopiatul Sebeş;

Vineri, 20 octombrie - Întâmpinarea delegaţiei ce însoţeşte racla cu moaştele Sfintei Muceniţe Filofteia de la Curtea de Argeş;

                                       Oficiază slujba Vecerniei Mari cu Litia în Catedrala Reîntregirii;

Sâmbătă, 21 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc, pe esplanada amenajată în faţa Catedralei Arhiepiscopale;

Duminică, 22 octombrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie la Schitul „Buna Vestire” de la Hăpria, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 23 octombrie - Conferinţă preoţească în protopopiatele Alba Iulia şi Sebeş;

Marţi, 24 octombrie - La Centrul eparhial, prezidează examenul de capacitate preoţească, sesiunea octombrie 2017;

Joi, 26 octombrie - Hramul Mănăstirii „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” de la Dumbrava, protopopiatul Aiud;

Vineri, 27 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala Patriarhală, cu ocazia prăznuirii Sfântului Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucureştilor;

Sâmbătă, 28 octombrie - Participă la şedinţa solemnă a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în Aula „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei;

Duminică, 29 octombrie - Sfânta Liturghie în parohiile Sighişoara I şi II, protopopiatul Sighişoara;

Luni, 30 octombrie - Vizite pastoral-misionare în municipiul Sighișoara: Liceul Tehnologic Nr. 2, Poliția Municipală, șantierul de pictură al bisericii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din parohia Sighișoara IV;

Marți, 31 octombrie - Conferință preoțească în protopopiatul Reghin.





Sâmbătă, 2 septembrie - Vizită pastorală la Mănăstirea „Buna Vestire” de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 3 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Întregalde I, filia Necrileşti, protopopiatul Alba Iulia;

Marţi, 5 septembrie - Participă la lucrările Comisiei teologice, liturgice şi didactice a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, întrunită la Mănăstirea Sâmbăta de Sus;

Joi, 7 septembrie - Vecernie Mare şi Litie la Mănăstirea „Naşterea Maicii Domnului” de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Vineri, 8 septembrie - Hramul Mănăstirii „Naşterea Maicii Domnului” de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Sâmbătă, 9 septembrie - Participă la Simpozionul național Împărăteasa cerului și Mama noastră, organizat de către Asociația Femeilor Creștin-Ortodoxe - filiala Reghin, în colaborare cu Parohia „Sfânta Treime” din Reghin;

Duminică, 10 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Teleac, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 11 septembrie - Participă la festivitatea de deschidere a noului an şcolar de la Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” şi de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Marți, 12 septembrie - Participă la Expoziția de carte veche, organizată la Muzeul Național al Unirii, sub genericul Tipăritu-s-au în Ardeal, în Cetatea Bălgradului. 450 de ani de la tipărirea primei cărți la Alba Iulia;

Miercuri, 13 septembrie - Prezidează Comisia pentru examenul de admitere la studiile universitare de doctorat, specialitatea Teologie Morală; Vecernie Mare şi Litie la Mănăstirea „Înălţarea Sfintei Cruci” de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 14 septembrie - Hramul Mănăstirii „Înălţarea Sfintei Cruci” de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Vineri, 15 septembrie - Participă la ceremonialul militar și religios prilejuit de Ziua Pompierilor din România;

Duminică, 17 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Câmpeni „Izvorul Tămăduirii”, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 18 septembrie - Participă la consfătuirea profesorilor de religie din judeţul Alba, organizată la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Marți, 19 septembrie - Sfânta Liturghie în paraclisul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia;

Duminică, 24 septembrie - Sfânta Liturghie în parohia „Înălţarea Domnului” din Reghin;

Marți, 26 septembrie - Participă la festivitățile organizate cu ocazia aniversării a 45 de ani de la înființarea Centrului 346 comunicații R.M.N.C. Sebeș;

Joi, 28 septembrie - Oficiază slujba de binecuvântare a capelei Spitalului Municipal Aiud;





Marţi, 1 august - Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Miercuri, 2 august - Sfânta Liturghie la paraclisul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Joi, 3 august - Vizită pastorală la Mănăstirea „Buna Vestire” de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Vineri, 4 august - Vizitează Tabăra de pictură de la Mănăstirea „Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Sâmbătă, 5 august - Vecernia mare şi Litia în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 6 august -  Hramul Mănăstirii  „Schimbarea la faţă" de la Poşaga, protopopiatul Câmpeni; Slujba de binecuvântare a paraclisului cu hramul "Izvorul Tămăduirii" de la Poşaga;

Luni, 7 august - Slujba de binecuvântare a capelei mortuare din cimitirul parohiei Maieri I din Alba Iulia; 

Marţi, 8 august - Sfânta Liturghie la paraclisul Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia; Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Miercuri, 9 august - Slujba Paraclisului Maicii Domnului, urmată de slujba Parastasului pentru Domnitorul Mihai Viteazul, în parohia  „Sfânta Treime" - Biserica Memorială din Alba Iulia;

Vineri, 11 august - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc în Catedrala arhiepiscopală din Târgovişte, cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nifon;

Duminică, 13 august - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Sântimbru-Fabrică, protopopiatul Alba Iulia;

Marţi, 15 august - Hramul Mănăstirii  „Adormirea Maicii Domnului" de la Sâmnărtinul de Câmpie, protopopiatul Târgu-Mureş;

Miercuri, 16 august - Vizită canonică în parohia Saschiz, protopopiatul Sighişoara;

Joi, 17 august - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Vineri, 18 august - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Sâmbătă, 19 august - Vizitează tabăra „Tradiţie şi noutate" de la Mănăstirea „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ, protopopiatul Aiud;

Duminică, 20 august - Participă la Sfânta Liturghie în parohia „Pogorârea Sfântului Duh" - Platoul Romanilor din Alba Iulia;

Sâmbătă, 26 august - Participă la Târgul lemnarilor din Munţii Apuseni din comuna Horea, ediţia a XXII-a, şi oficiază slujba de binecuvântare a celor 22 de căsuţe tradiţionale din Munţii Apuseni;

Duminică, 27 august - Participă la Sfânta Liturghie de la Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul" de la Albac, protopopiatul Câmpeni; 

Marţi, 29 august - Hramul Mănăstirii  „Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul" de la Strungari, protopopiatul Sebeş;





Duminică, 2 iulie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Cipăieni, protopopiatul Luduş;

Marţi, 4 iulie - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Miercuri, 5 iulie - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Joi, 6 iulie - Vizită în parohia "Pogorârea Sfântului Duh" - Platoul Romanilor din Alba Iulia;

Vineri, 7 iulie - Vizită la capela mortuară din Cimitirul parohial Maieri I din Alba Iulia;

Duminică, 9 iulie - Resfințirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Cărpiniş, protopopiatul Câmpeni;

Marţi, 11 iulie - Vizită la Centrul Misionar de Tineret de la Cetea, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 13 iulie - Vizită la Casa de tip familial „Sfânta Maria” din cadrul Asociației filiala Filantropia Totoi;

Vineri, 14 iulie - Slujbă de binecuvântare a lucrărilor care s-au efectuat la sediul Protopopiatului Ortodox din Alba Iulia;

Duminică, 16 iulie - Resfințirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Zagăr, protopopiatul Sighişoara;

Joi, 20 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Albac, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 23 iulie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Spiridon" de la Ponor, protopopiatul Aiud;

Joi, 27 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon" de la Oaşa, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 30 iulie - Resfințirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Trâmpoiele, protopopiatul Alba Iulia;

 





Joi, 1 iunie -  De Ziua Copilului, participă la evenimentul „Flashmob - Dansul Bucuriei”, organizat de către Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iuliei;

Vineri, 2 iunie - Participă la festivitatea de încheiere a anului universitar la Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia;

Duminică, 4 iunieRusaliile - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 5 iunie - Hramul Mănăstirii „Sfânta Treime” de la Măgina, protopopiatul Aiud;

Joi, 8 iunie - Slujba de Te-Deum cu ocazia evenimentului festiv al revederii, la 20 ani de la încheierea cursurilor Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia, a absolvenţilor Promoţiei 1997; Participă la Cursul festiv al absolvenţilor Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, Promoţia 2017;

Vineri, 9 iunie -  Slujba de Te-Deum cu ocazia evenimentului festiv al revederii, la 10 ani de la încheierea cursurilor Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” din Alba Iulia, a absolvenţilor Promoţiei 2007;

Sâmbătă, 10 iunie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Nectaria, fiica părintelui Călin Graur din parohia Deleni, protopopiatul Reghin; Oficiază slujba Vecerniei în parohia Toaca, protopopiatul Reghin;

Duminică, 11 iunie - Hramul Mănăstirii „Toţi Sfinţii” de la Caşva, protopopiatul Reghin;

Luni, 12 iunie - Conferinţa preoţească în protopopiatul Reghin;

Marţi, 13 iunie - Conferinţa preoţească în protopopiatul Târgu-Mureş; Oficiază slujba de binecuvântare a capelei Spitalului Judeţean de Urgenţe Mureş;

Joi, 15 iunie - Participă la festivitatea de absolvire a elevilor de la Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” şi de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Vineri, 16 iunie - Sfânta Liturghie la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Duminică, 18 iunie - Hramul Mănăstirii „Sfinţii Români” de la Muncel, protopopiatul Câmpeni;

Marţi, 20 iunie - Prezidează examenul pentru ocuparea parohiilor: Boziaş şi Târnăveni II, protopopiatul Târnăveni,  Luduş-Gheja, protopopiatul Luduş şi Cugir I, protopopiatul Sebeş;

Joi, 22 iunie -  Conferinţa preoţească în protopopiatul Alba Iulia;

Sâmbătă, 24 iunie - Hramul Mănăstirii „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Alba Iulia;

Duminică, 25 iunie - Resfințirea bisericii şi Sfânta Liturghie în filia Herepea, protopopiatul Aiud;

Joi, 29 iunie - Hramul Mănăstirii „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” de la Râmeţ, protopopiatul Aiud;

Vineri, 30 iunie - Vizită de lucru pe şantierul de la Schitul "Hristos Pantocrator" din Alba Iulia;

 

 




 

Luni, 1 mai - Vizită pastorală la Mănăstirea „Dintr-un Lemn” din Arhiepiscopia Vâlcii;

Vineri, 5 mai - Sfânta Liturghie la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Duminică, 7 mai - Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Ghelasie” de la Cergăul Mic, protopopiatul Blaj;

Luni, 8 mai - Participă la lucrările Simpozionului internaţional „Ars Liturgica. De la chipul Slavei la imaginile idolilor postmodernității”, organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Marţi, 9 mai -  Sfânta Liturghie la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia; La Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, participă la ceremonia solemnă a acordării titlului de Doctor Honoris Causa domnului prof. Radu Ciuceanu, preşedinte al Institutului Naţional pentru Studiul Totalitarismului;

Joi, 11 mai - La Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia, participă la examenul de Atestat teologic al elevilor seminarişti din clasa a XII-a; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Iustina, fiica părintelui Mihai Coste din parohia Micoşlaca, protopopiatul Aiud;

Vineri, 12 mai - Vizită la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Duminică, 14 mai - Sfânta Liturghie în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Târgu-Mureș;

Luni, 15 mai - Vizite canonice la parohii, școli şi instituţii publice din protopopiatul Târgu-Mureş;

Marţi, 16 mai - Vizite canonice la parohii, școli şi instituţii publice din protopopiatul Reghin;

Miercuri, 17 mai - Vizite canonice la parohii, școli şi instituţii publice din protopopiatul Sighişoara;

Joi, 18 mai - Slujba de Te-Deum cu ocazia evenimentului festiv al revederii, la 10 ani de la încheierea cursurilor Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, a absolvenţilor Promoţiei 2007;

Duminică, 21 mai - Hramul Mănăstirii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” de la Afteia, protopopiatul Sebeş;

Marţi, 23 mai - Conferinţa preoţească în protopopiatul Blaj;

Joi, 25 maiÎnălţarea Domnului - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 26 mai - La Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia, participă la Examenul de admitere la secția Teologie Pastorală; În parohia Şibot, protopopiatul Sebeş, oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Corneliu-Ioan Olar;

Duminică, 28 mai - Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Buna Vestire” de la Cheile Cibului, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 29 mai - Participă la Festivitatea de absolvire a claselor a XII-a ale Seminarului Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Marți, 30 mai - Conferinţa preoţească în protopopiatul Câmpeni;

Miercuri, 31 mai - Sfânta Liturghie la Schitul „Învierea Domnului” de la Albac, protopopiatul Câmpeni; 

 



 

Duminică, 2 aprilie -  Sfânta Liturghie în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” de la Albac, protopopiatul Câmpeni;

Marţi, 4 aprilie - Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Joi, 6 aprilie - Vizite canonice în protopopiatul Aiud;

Vineri, 7 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Duminică, 9 aprilieFloriile - Sfânta Liturghie în parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Aiud;

Marţi, 11 aprilie - Vizită pastorală la Mănăstirea „Buna Vestire” de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 13 aprilie - Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 14 aprilie - Denia Prohodului Domnului la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 15 aprilie - Vizită pastorală la Locuinţa Protejată pentru persoane adulte cu handicap „Sf. Elena” din Pianu de Jos;


Duminică, 16 aprilie - Sfintele Paşti - Slujba Învierii de la ora 0.00, în Catedrala Reîntregirii, urmată de Sfânta Liturghie. De la ora 12.00 A Doua Înviere, Catedrala Reîntregirii;

Luni, 17 aprilie - Sfânta Liturghie în parohia „Învierea Domnului” din Târgu-Mureș;

Marți, 18 aprilie -  Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Vineri, 21 aprilie Izvorul Tămăduirii - Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Dumitrie” de la Sighişoara, de sărbătoarea celui de-al doilea hram - Izvorul Tămăduirii;

Duminică, 23 aprilie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Cugir, protopopiatul Sebeș;

Marți, 25 aprilie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul David, fiul părintelui Adrian Rednic din parohia Peleș, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 27 aprilie - Participă la conferinţa „Centre de prevenire a abandonului școlar - Modele de bună practică în prevenirea abandonului din sistemul educațional românesc”;

Vineri, 28 aprilie - Participă la inaugurarea clădirii noului muzeu al icoanei și al cărții vechi - Museikon din Alba Iulia;

Duminică, 30 aprilie - Sfânta Liturghie în parohia „Învierea Domnului” din Baia de Arieş, protopopiatul Câmpeni; Slujba de binecuvântare a casei parohiale şi vizită la Aşezământul social "Sfânta Varvara" din Baia de Arieş.




 

Miercuri, 1 martie -  Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Joi, 2 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 4 martie - Vecernia mare și Litia în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 5 martie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” de la Râmeţ, protopopiatul Aiud; Slujba Parastasului pentru eroii naţionali Horea, Cloşca, Crişan şi Avram Iancu şi pentru Ioan-Teodor Stan, fondatorul Societăţii „Avram Iancu”;

Luni, 6 martie - Slujba de înmormântare a vrednicului de pomenire părintele Constintin Drăgan  din parohia Craiva, protopopiatul Alba Iulia;

Marţi, 7 martie -  La Centrul eparhial, prezidează Examenul de capacitate preoţească, sesiunea martie 2017;

Joi, 9 martie - Participă la întrunirea Consiliului profesoral de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Vineri, 10 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Duminică, 12 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Buna Vestire" - Catedrala mică din municipiul Târgu-Mureş;

Luni, 13 martie - Vizite canonice la parohiile şi instituţiile publice din protopopiatul Târgu-Mureş;

Marţi, 14 martie - Vizite canonice la parohiile şi instituţiile publice din protopopiatul Târnăveni;

Miercuri, 15 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” - Luduş II, urmată de vizite canonice la parohiile şi instituţiile publice din protopopiatul Luduş;

Joi, 16 martie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Luca, fiul părintelui Andrei Bâldea din parohia Vidra Medie, protopopiatul Câmpeni;

Vineri, 17 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Sâmbătă, 18 martie - La Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia, participă la deschiderea Olimpiadei de religie, faza judeţeană;

Duminică, 19 martie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; La Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, participă la ediția a III-a Simpozionul de martirologie;

Marţi, 21 martie -  Vizită pastorală la Mănăstirea „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” de la Râmeţ. În cadrul vizitei, va asista la un mini-concert de muzică bizantină cu cântări specifice Postului Mare, după care va adresa obştii monahale un cuvânt folositor;

Miercuri, 22 martie - Slujba de înmormântare a vrednicului de pomenire părintele Ioan Mariş din parohia Ibăneşti-Pădure, protopopiatul Reghin;

Joi, 23 martie - Întâlnirea de lucru cu părinţii protopopi din Eparhia Alba Iuliei;

Vineri, 24 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 25 martie - Hramul Mănăstirii „Buna Vestire” de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 26 martie - Sfânta Liturghie la Schitul „Hristos Pantocrator” din Alba Iulia;

Miercuri, 29 martie - Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 31 martie -  Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; Participă la evenimentele prilejuite de aniversarea a 80 de ani de la înființarea Batalionului 136 Geniu „Apulum” din Alba Iulia; Seara, Denia Acatistului Bunei Vestiri în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;




 

Miercuri, 1 februarie - Examen la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Joi, 2 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Întâmpinarea Domnului" din municipiul Alba Iulia;

Duminică, 5 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Adormirea Maicii Domnului" - Blaj III; oficiază slujba de  binecuvântarea a noii capele mortuare din parohie;

Miercuri, 8 februarie - Participă la şedinţa Adunării Naţionale Bisericeşti de la Bucureşti;

Joi, 9 februarie - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Sâmbătă, 11 februarie - Vecernia mare și Litia în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; 

Duminică, 12 februarie - Sfânta Liturghie la Centrul social "Sfântul Meletie" din municipiul Alba Iulia;

Marți, 14 februarie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Joi, 16 februarie - Prezidează Şedinţa C.A.R.-ului şi Întâlnirea cu Părinţii Protopopi;

Sâmbătă, 18 februarie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Irina-Rebeca, fiica părintelui Robert Belean din parohia Sâmpetru de Câmpie, protopopiatul Luduş;

Duminică, 19 februarie - Sfânta Liturghie în parohia Bahnea, protopopiatul Târnăveni; oficiază slujba de binecuvântare a noilor clopote ale bisericii parohiale;

Marţi, 21 februarie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Andrei-Nicolae, fiul părintelui Radu Puiuleţ din parohia Certege, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 23 februarie - Slujba de binecuvântare a Căminului bisericesc Peregrinus de la Schitul „Hristos Pantocrator” din Alba Iulia;

Sâmbătă, 25 februarie - Vecernia mare și Litia în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 26 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Naşterea Domnului" - cartierul Recea din municipiul Alba Iulia; Oficiază slujba de înmormântare a fetiţei Elena, fiica părintele Sabin Vodă din parohia Orizont a municipiului Alba Iulia.

Luni, 27 februarie - Participă la Concursul Naţional de Muzică Psaltică pentru Seminariile şi Liceele Teologice din Patriarhia Română, faza mitropolitană; Seara, oficiază Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. La sfârşitul slujbei, va susţine o meditaţie către elevii seminarişti şi studenţii teologi, în cadrul programului Săptămânii duhovniceşti;

 




 

Duminică, 1 ianuarie - Anul Nou - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marți, 3 ianuarie - Vizită pastorală la Mănăstirea ,,Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 5 ianuarie - Ajunul Bobotezei - Pavecerniţa mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 6 ianuarie - Boboteaza - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi slujba Sfinţirii celei mari a Apei, pe platoul din faţa Catedralei;

Sâmbătă, 7 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” - Sâncraiu de Mureș, protopopiatul Târgu-Mureș;

Duminică, 8 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Înălţarea Domnului" - Catedrala mare din Târgu-Mureş, protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 12 ianuarie - Slujba de binecuvântare a noii cantine din incinta campusului Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Duminică, 15 ianuarie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marţi, 17 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Antonie cel Mare" din Alba Iulia;

Joi, 19 ianuarie - Slujba de binecuvântare la Penitenciarul Aiud;

Sâmbătă, 21 ianuarie - Slujba de binecuvântare a casei parohiale din parohia Târgu-Mureş II, sectorul II;

Duminică, 22 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" din Reghin; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Timotei, fiul părintelui Cosmin Maftei din parohia Idicel Sat, protopopiatul Reghin;

Miercuri, 25 ianuarie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Duminică, 29 ianuarie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 30 ianuarie - Hramul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

 




 

Joi, 1 decembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a României; Te-Deum pe esplanada din faţa Catedralei de la ora 12.00; participare la defilarea de 1 decembrie;

Duminică, 4  decembrie –  Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Înălţarea Sfintei Cruci" - Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 5  decembrie – Participă la conferinţa Starea învăţământului în judeţul Alba, organizată de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba;

Marţi, 6 decembrie – Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, la Catedrala episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Miercurea-Ciuc;

Joi, 8 decembrie - Joi, 15 decembrie - Efectuează un pelerinaj în Ţara Sfântă, împreună cu un grup de preoţi şi credincioşi; 

Vineri, 16 decembrie – Sâmbătă, 17 decembrie - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Duminică, 18 decembrie – Sfânta Liturghie în parohia „Sfânta Ana” din municipiul Târgu-Mureş;

Marţi, 20 decembrie - Primeşte colindători la Centrul eparhial;

Miercuri, 21 decembrie - Primeşte colindători la Centrul eparhial;

Joi, 22 decembrie - Participă la întrunirea Consiliului profesoral de la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia; Slujba de binecuvântare a bisericii din cartierul Recea al municipiului Alba Iulia;

Sâmbătă, 24 decembrie – Ajunul Crăciunului  Vecernia mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 25 decembrie – Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos – Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 26 decembrie – Sfânta Liturghie în parohia „Sfânta Maria” din municipiul Blaj;

Marţi, 27 decembrie - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, la Catedrala episcopală "Sfânta Treime" din Baia Mare;

Sâmbătă, 31 decembrie - Oficiază Slujba ce se săvârșește în noaptea trecerii dintre ani (2016-2017), în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

 




 

Miercuri, 2 noiembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Joi, 3 noiembrie - Conferinţă preoţească în protopopiatele Sighişoara şi Târnăveni;

Vineri, 4 noiembrie - Participă la deschiderea work-shop-ului Cantus Mundi organizat la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Sâmbătă, 5 noiembrie - Participă la cea de-a VI-a ediţie a Întâlnirii tinerilor ortodocşi din Arhiepiscopia Alba Iuliei; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Alexandru Mircea Oltean;

Duminică, 6 noiembrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Mogoş-Micleşti, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 7 noiembrie - Conferinţă preoţească în protopopiatul Aiud; Slujba de binecuvântare a Centrului de zi "Sfânta Cuvioasă Parascheva" din cartierul Ampoi al municipiului Alba Iulia;

Marţi, 8 noiembrie - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" de la Rimetea, protopopiatul Aiud;

Miercuri, 9 noiembrie - Slujba de înmormântare a vrednicului de pomenire părintele Petru Pleşa, slujitor la parohia "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" din Alba Iulia;

Joi, 10 noiembrie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul David, fiul părintelui Vasile Farcaş de la parohia Reghin-Apalina; Slujba de binecuvântare a noului iconostas din parohia Miercurea Nirajului, protopopiatul Târgu-Mureş;

Vineri, 11 noiembrie - Slujba de binecuvântare a bisericii din filia Peris, protopopiatul Târgu-Mureş;

Sâmbătă, 12 noiembrie - Târnosirea paraclisului cu hramul "Sfântul Grigorie Palama" şi Sfânta Liturghie în parohia "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" din cartierul Orizont al municipiului Alba Iulia;

Duminică, 13 noiembrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Luduş-Gheja;

Marţi, 15 noiembrie - Participă la slujba Vecerniei în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi rosteşte un cuvânt de zidire la începutul Postului Naşterii Domnului;

Miercuri, 16 noiembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Joi, 17 noiembrie - Participă la Întâlnirea Organizaţiilor sociale din Eparhia Alba Iuliei;

Vineri, 18 noiembrie - Participă la evenimentul aniversar "Un sfert de secol de învăţământ universitar la Alba Iulia" , organizat de Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia;

Sâmbătă, 19 noiembrie - Slujba de înmormântare a doamnei Floarea Hava, mama domnului primar Mircea Hava;

Duminică, 20 noiembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 21 noiembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Miercuri, 23 noiembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Joi, 24 noiembrie - Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Vineri, 25 noiembrie - Resfinţirea bisericii din parohia Lunca Bradului, protopopiatul Reghin;

Sâmbătă, 26 noiembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în filia Murgeşti, protopopiatul Târgu-Mureş;

Duminică, 27 noiembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Marţi, 29 noiembrie - Participă la Congresul Spiritualităţii Româneşti, ediţia a XX-a; Vecernia mare şi Litia în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Miercuri, 30 noiembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;




 

Duminică, 2 octombrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Cetea, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 3 octombrie - La Casa de Cultură a studenţilor din Alba Iulia, participă la ceremonia de deschidere a anului universitar 2016-2017; Te-Deum la Paraclisul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, la deschiderea noului an universitar;

Joi, 6 octombrie - Sinaxa stareţilor, stareţelor şi duhovnicilor din Eparhia Alba Iuliei, la Centrul eparhial din Alba Iulia;

Sâmbătă, 8 octombrie - Participă la cea de-a 111-a Adunare generală a Asociaţiunii ASTRA, la Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia;

Duminică, 9 octombrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Poiana Aiudului, protopopiatul Aiud;

Luni, 10 octombrie - Te-Deum în Paraclisul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, la deschiderea celei de-a VII-a ediţii a Congresului Facultăţilor de Teologie din Patriarhia Română;

Marţi, 11 octombrie - Punerea pietrei de temelie a noii bisericii din parohia Târgu-Mureş - Orizont, protopopiatul Târgu-Mureş;

Miercuri, 12 octombrie - Conferinţa preoţească în protopopiatul Târgu-Mureş;

Vineri, 14 octombrie - Hramul Mănăstirii "Sfânta Cuvioasă Parascheva" de la Subpiatră, protopopiatul Câmpeni; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Miriam, fiica părintelui diacon Marius Soponaru;

Duminică, 16 octombrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Suplac, protopopiatul Târnăveni;

Luni, 17 octombrie - Conferinţă preoţească protopopiatul Alba Iulia şi Sebeş;

Marţi, 18 octombrie - Prezidează examenul de capacitate preoţească, sesiunea octombrie 2016, la Centrul eparhial; Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Joi, 20 octombrie - Primirea delegaţiei ce va însoţi racla cu mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, de la Biserica Sfântul Gheorghe nou din Bucureşti, urmată de slujba Veceniei mari cu Litia;

Vineri, 21 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 23 octombrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Poiana Ampoiului, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 24 octombrie - Te-Deum cu ocazia aniversării a 5 ani de la înfiinţarea Brigăzii 6 operaţii speciale "Mihai Viteazul" din Târgu-Mureş;

Miercuri, 26 octombrie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" de la Dumbrava, protopopiatul Aiud;

Joi, 27 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Bucureşti, cu ocazia prăznuirii Sfântului Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucureştilor;

Vineri, 28 octombrie - Sâmbătă, 29 octombrie - Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Duminică, 30 octombrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Bucerdea Vinoasă, protopopiatul Alba Iulia, urmată de slujba de binecuvântare a noii Capele mortuare din localitate. 

 




 

Duminică, 4 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Teiuş I şi III, protopopiatul Blaj;

Marţi, 6 septembrie - Vizită pastorală la Mănăstirile Călene şi Strungari şi la Schitul Cut, protopopiatul Sebeş;

Miercuri, 7 septembrie - Vecernie Mare şi Litie la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 8 septembrie - Hramul Mănăstirii "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Sâmbătă, 10 septembrie - Prezidează examenul de admitere la cursurile de doctorat, specializarea Teologie Morală;

Duminică, 11 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Valea Dobrii, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 12 septembrie - Participă la festivitatea de deschidere a noului an şcolar, la Colegiul Naţional Militar "Mihai Viteazul" şi la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Marţi, 13 septembrie - Vecernie Mare şi Litie la Mănăstirea "Înălţarea Sfintei Cruci" de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Miercuri, 14 septembrie - Hramul Mănăstirii "Înălţarea Sfintei Cruci" de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 15 septembrie - Vizită pastorală la Aşezământul social "Sfântul Vasile cel Mare" din Alba Iulia;

Vineri, 16 septembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Duminică, 18 septembrie - Slujba de binecuvântare a noii biserici cu hramul "Sfânta Treime" din parohia Daneş, protopopiatul Sighişoara, urmată de Sfânta Liturghie;

Marţi, 20 septembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Miercuri, 21 septembrie - Întâlnire cu participanţii celei de-a XXIII-a Reuniuni a Comisiei Mixte de Istorie Româno-Ungară

Joi, 22 septembrie - Slujba de sfinţire a clopotelor din parohia Reciu, protopopiatul Sebeş;

Sâmbătă, 24 septembrie - Te-Deum în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, la a 20-a aniversare a căsătoriei ASR Principelui Radu şi ASR Principesa Moştenitoare Margareta a României;

Duminică, 25 septembrie - Sfânta Liturghie în parohia Geogel, protopopiatul Aiud, urmată de slujba de binecuvântare a casei de prăznuire a comunităţii;

Luni, 26 septembrie - Prezidează examenul pentru ocuparea parohiilor: Sebeş I, sector II, protopopiatul Sebeş şi "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" - Reghin, protopopiatul Reghin;

Marţi, 27 septembrie - La Bucureşti, participă la evenimentele dedicate comemorării Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul;

Miercuri, 28 septembrie - Slujba de târnosire, urmată de Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, a bisericii Mănăstirii Antim din municipiul Râmnicu-Vâlcea, urmată de ceremonia solemnă de proclamare a canonizării Sfinţilor Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Stănişoara şi Daniil şi Misail de la Turnu;

Joi, 29 septembrie - Vizită la Mănăstirile Govora, Bistriţa şi Hurezi din Arhiepiscopia Râmnicului;

Vineri, 30 septembrie - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, la Catedrala Patriarhală din Bucureşti, cu ocazia aniversării a 9 ani de la întronizarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.




 

Luni, 1 august - Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Miercuri, 3 august - Slujba de înmormântare a vrednicului de pomenire părintele Ioan Toma, slujitor la Capela Spitalului din Ocna Mureş, protopopiatul Aiud; Seara, Vecerniei şi a Paraclisului Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Joi, 4 august - Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Vineri, 5 august - Slujba de înmormântare a vrednicului de pomenire părintele Călin Hărşan, slujitor la Mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" de la Dumbrava, protopopiatul Aiud;

Sâmbătă, 6 august - Hramul Mănăstirii "Schimbarea la Faţă" de la Poşaga, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 7 august - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Vidra Medie, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 8 august - Vizitează Tabăra de pictură de la Mănăstirea "Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Marţi, 9 august - Slujba Paraclisului Maicii Domnului, urmată de slujba Parastasului pentru Domnitorul Mihai Viteazul, în parohia "Sfânta Treime" - Biserica Memorială din Alba Iulia;

Miercuri, 10 august - Participă la slujba de comemorare pentru Regina Ana, la Castelul Peleş, Sinaia;

Joi, 11 august - Paraclisul Maicii Domnului şi cuvânt de învăţătură în parohia Uioara de Jos II, protopopiatul Aiud;

Vineri, 12 august - Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Duminică, 14 august - Sfânta Liturghie în parohia Târgu-Mureş IX;

Luni, 15 august - Hramul Mănăstirii "Adormirea Maicii Domnului" de la Sânmărtinul de Câmpie, protopopiatul Târgu-Mureş;

Duminică, 21 august - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Albac, protopopiatul Câmpeni, şi rosteşte cuvântul de învăţătură;

Luni, 29 august - Hramul Mănăstirii "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul" de la Socolul de Câmpie, protopopiatul Reghin;




 

Duminică, 3 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Români" de la Muncel, protopopiatul Câmpeni;

Marţi, 5 iulie - Participă la depunerea jurământului de fidelitate faţă de Biserica Ortodoxă Română a studenţilor licenţiaţi ai Facultăţii de Teologie, promoţia 2016;

Duminică, 10 iulie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Caşva, protopopiatul Reghin;

Luni, 11 iulie - Vizite canonice în protopopiatul Sebeş;

Miercuri, 13 iulie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Joi, 14 iulie - Vizite canonice în protopopiatul Blaj;

Vineri, 15 iulie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Duminică, 17 iulie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Ierarh Nicolae" - Luduş I;

Luni, 18 iulie- Vizită la Centrul de tineret "Sfântul Ioan Valahul" din Cetea, protopopiatul Alba-Iulia;

Miercuri, 20 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Prooroc Ilie" de la Albac, protopopiatul Câmpeni;

Vineri, 22 iulie - Vizită canonică în protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 24 iulie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Iustin, fiul părintelui arhidiacon Ionel Târnăvean;

Luni, 25 iulie - Participă la evenimentul cultural "MARTHA BIBESCU-Izvor în ţara sălciilor", organizat de Societatea Femeilor Ortodoxe din Alba Iulia;

Miercuri, 27 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon" de la Oaşa, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 31 iulie - Sfânta Liturghie în parohia Băseşti, protopopiatul Chioar;

 




 

Miercuri, 1 iunie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Joi, 2 iunie - Participă la evenimentul "Îmbrăţişarea îngerilor", organizat de către Aşezămintele sociale al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei;

Vineri, 3 iunie - Conferinţa preoţească în Protopopiatele Târnăveni şi Sighişoara;

Duminică, 5 iunie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia "Buna Vestire" din municipiul Reghin;

Luni, 6 iunie - marţi, 7 iunie - Participă la şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Joi, 9 iunieÎnălţarea Domnului - Sfânta Liturghie în parohia Târgu-Mureş XI; Oficiază slujba parastasului pentru eroii căzuţi pe câmpul de luptă de la Oarba de Mureş;

Sâmbătă, 11 iunie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Dumbrava-Marga, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 12 iunie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Tibru, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 13 iunie - Conferinţa preoţească în Protopopiatul Sebeş; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Rafael-Gheorghe Pintea, fiul părintelui diacon Eustratie Pintea, Inspector financiar al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei;

Marţi, 14 iunie - Participă la Cursul festiv al absolvenţilor Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, Promoţia 2016;

Joi, 16 iunie - duminică, 26 iunie - Participă la lucrările Sfântului şi Marelui Sinod Panortodox din Chania, Grecia; 

Miercuri, 29 iunie - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ, protopopiatul Aiud;




 

Duminică, 1 mai - Sfintele Paşti - Slujba Învierii de la ora 0.00, în Catedrala Reîntregirii, urmată de Sfânta Liturghie. De la ora 12.00 A Doua Înviere, Catedrala Reîntregirii;

Luni, 2 mai - Sfânta Liturghie în parohia "Învierea Domnului" din municipiul Târgu-Mureş;

Marţi, 3 mai - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 5 mai - Slujba de binecuvântare a Centrului creştin social-medical de zi "Sfântul Nectarie" din Sighişoara;

Vineri, 6 mai - Izvorul Tămăduirii - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Dumitrie" de la Sighişoara, de sărbătoarea celui de-al doilea hram - Izvorul Tămăduirii;

Duminică, 8 mai - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, la Catedrala "Învierea Domnului" şi "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" din Caransebeş;

Luni, 9 mai - Participă la lucrările Simpozionului internaţional "Tinerii în Biserică şi în Societate", organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Marţi, 10 mai - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Andrei-Corneliu Vodă, în parohia Bistra, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 12 mai - Vizită pastorală la Mănăstirea "Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Sâmbătă, 14 mai - Slujba de binecuvântare pentru trei capele mortuare din parohia Stânceni şi filiile Neagra şi Meştera, protopopiatul Reghin ;

Duminică, 15 mai - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Lunca Bradului, protopopiatul Reghin;

Luni, 16 mai - Te-Deum de mulţumire cu prilejul aniversării a 20 de ani de la înfiinţarea Şcolii Gimnaziale "Zaharia Boiu" din municipiul Sighişoara;

Marţi, 17 mai - Conferinţa preoţească în Protopopiatul Reghin;

Miercuri, 18 mai - Conferinţa preoţească în Protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 19 mai - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial; la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia, participă la examenul de Atestat teologic al elevilor seminarişti din clasa a XII-a;

Vineri, 20 mai - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Sâmbătă, 21 mai - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa, Elena" de la Afteia, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 22 mai - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Hopârta, protopopiatul Aiud;

Luni, 23 mai - Prezidează examenul pentru ocuparea parohiilor: Sebeş I, sector I, protopopiatul Sebeş, Câmpeni Deal, protopopiatul Câmpeni şi Sighişoara VII, protopopiatul Sighişoara;

Marţi, 24 mai - Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Joi, 26 mai - Slujba de Te-Deum cu ocazia evenimentului festiv al revederii, la 10 ani de la încheierea cursurilor Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, a absolvenţilor Promoţiei 2006;

Sâmbătă, 28 mai - Participă la festivitatea de încheiere a anului universitar la Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia;

Duminică, 29 mai - Sfânta Liturghie în parohia Blaj II şi binecuvântarea noii Capele mortuare;

Marţi, 31 mai - Participă la Festivitatea de absolvire a claselor a XII-a ale Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Mitropolit Simion Ştefan" din Alba Iulia;

 




 

Vineri, 1 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Duminică, 3 aprilie - Hramul Schitului "Înălţarea Sfântei Cruci" din Aiud şi participare la Simpozionul de martirologie organizat aici;

Joi, 7 aprilie - Binecuvântarea noii case parohiale de la Galtiu, protopopiatul Blaj;

Vineri, 8 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Duminică, 10 aprilie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 11 aprilie - Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Marţi, 12 aprilie - Vizită pastorală la Mănăstirea "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ. În cadrul vizitei, va asista la un Concert de muzică bizantină cu cântări specifice Postului Mare, după care va adresa obştii monahale un cuvânt folositor;

Miercuri, 13 aprilie - Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Joi, 14 aprilie - Capela Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia - participare la Rugăciunea de seară şi meditaţie către studenţii teologi;

Vineri, 15 aprilie -  Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; Seara, Denia Acatistului Bunei Vestiri în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi slujba de sfinţire a icoanei Maicii Domnului, copie după icoana „Axion Estin” de la Mănăstirea Vatoped din Sfântul Munte Athos;

Sâmbătă, 16 aprilie - Slujba de binecuvântarea a bisericii cu hramul "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir" şi "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" din cartierul Dealul Furcilor al municipiului Alba Iulia;

Duminică, 17 aprilie - Slujba de binecuvântare a bisericii cu hramul "Sfântul Prooroc Ilie Tezviteanul" din parohia Livezile, protopopiatul Aiud, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 18 aprilie - Pavecerniţa mare în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; La finalul slujbei, va susţine o meditaţie către elevii şi studenţii teologi în cadrul Săptămânii duhovniceşti;

Miercuri, 20 aprilie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Maria-Valentina, fiica Părintelui Ioan Lassel din parohia Şomoştelnic, protopopiatul Târgu-Mureş; Punerea pietrei de temelie a noii case parohiale din localitatea Hodac, protopopiatul Reghin;

Joi, 21 aprilie - Vizite canonice în protopopiatul Târgu-Mureş; Seara, susţine o prelegere duhovnicească cu titlul "Ultimele şapte cuvinte ale lui Iisus, rostite pe Cruce" pentru tinerii din Târgu-Mureş, în Catedrala mică din acest oraş;

Vineri, 22 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Sâmbătă, 23 aprilie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" de la Ţeţ, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 24 aprilieFloriile - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marţi, 26 aprilie - Va asista la concertul Corului Naţional de Cameră "Madrigal" în Catedrala Reîntregirii  din Alba Iulia;

Joi, 28 aprilie - Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 29 aprilie - Denia Prohodului Domnului la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 30 aprilie - Vizită pastorală la Casa "Ararat" din cadrul Societăţii de Ajutorare Diakonia din Alba Iulia.

 




 

Marţi, 1 martie - Participă la conferinţa "Prevenirea abandonului şcolar - o prioritate în judeţul Alba";

Joi, 3 martie - Slujba de binecuvântare a Centrului de zi "Sfântul Ierarh Nectarie" de la Vama Seacă, protopopiatul Aiud;

- Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Irina Ioana, fiica Părintelui Răzvan Ţârău din parohia Căptălan, protopopiatul Aiud;

Vineri, 4 martie - Vizită pastorală la Adăpostul de noapte din cadrul Asociaţiei Filantropia Ortodoxă din Gara CFR Alba Iulia;

Sâmbătă, 5 martie - La Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia, participă la deschiderea Olimpiadei de religie, faza judeţeană;

Duminică, 6 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Buna Vestire" - Centru I şi II din municipiul Alba Iulia;

Luni, 7 martie - Sâmbătă, 12 martie - Efectuează un pelerinaj în Sfântul Munte Athos, împreună cu un grup de preoţi şi credincioşi;

Duminică, 13 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Învierea Domnului" - din municipiul Sebeş;

Luni, 14 martie - Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. La sfârşitul slujbei, va susţine o meditaţie către elevii seminarişti şi studenţii teologi, în cadrul programului Săptămânii duhovniceşti;

Miercuri, 16 martie - Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia.

Vineri, 18 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Paraclisul Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Sâmbătă, 19 martie -  Punerea pietrei de temelie a noii bisericii din parohia "Sfântul Apostol Andrei" şi "Sfântul Ierarh Nicolae" din cartierul Belvedere al municipiului Târgu-Mureş;

Duminică, 20 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Buna Vestire" - Catedrala mică din municipiul Târgu-Mureş;

Marţi, 22 martie - Vizită de lucru pe şantierul de la Schitul "Sfântul Lazăr", Alba Iulia;

Vineri, 25 martie - Hramul Mănăstirii "Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 27 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Pogorârea Sfântului Duh" - Platoul Romanilor din Alba Iulia;

Luni, 28 martie - La Centrul eparhial, prezidează Examenul de capacitate preoţească, sesiunea martie 2016;

 




Luni, 1 februarie - La Facultată în comisia de concurs pentru ocuparea postului de Profesor Universitar - Muzică bisericească a Părintelui Conf. Univ. Dr. Adam Domin;

Marţi, 2 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Pogorârea Sfântului Duh" - Vinţu de Jos I, protopopiatul Sebeş;

Miercuri, 3 februarie - Joi, 4 februarie - Vizite canonice în protopopiatul Câmpeni;

Vineri, 5 februarie - La Mănăstirea "Înălţarea Sfintei Cruci" de la Lupşa, se întâlneşte cu obştea monahală condusă de Părintele Arhimandrit Melhisedec Ungureanu;

Duminică, 7 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Înălţarea Domnului" - Catedrala mare din Târgu-Mureş, protopopiatul Târgu-Mureş;

Luni, 8 februarie - Vizită pastorală la Casele de Tip Familial "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" şi "Sfântul Teodor" din Sâncraiu de Mureş, protopopiat Târgu-Mureş;

Marţi, 9 februarie - La Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" - de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş, se întâlneşte cu obştea monahală condusă de Stavrofora Cristina Chichernea;

Joi, 11 februarie - Participă la întrunirea Consiliului profesoral al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Sâmbătă, 13 februarie - La Mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" - de la Sighişoara, se întâlneşte cu obştea monahală condusă de Părintele Arhimandrit Ghelasie Ţepeş;

Duminică, 14 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Înălţarea Sfintei Cruci" - Sighişoara V;

Marţi, 16 februarie - Prezidează Şedinţa C.A.R.-ului şi Întâlnirea cu Părinţii Protopopi;

Vineri, 19 februarie - Slujba de binecuvântare a cadrelor militare din Brigada 6 Operaţii Speciale "Mihai Viteazul" din Târgu-Mureş, care vor pleca într-o misiune în Afganistan;

Sâmbătă, 20 februarie - Slujba de binecuvântare a bustului Preasfinţitului Emilian Birdaş din Parcul central al municipiului Alba Iulia;

Duminică, 21 februarie - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, urmată de slujba Parastasului şi sfinţirea Salonului Episcop Emilian Birdaş de la Centrul eparhial;

Miercuri, 24 februarie - Participă la şedinţa Adunării Naţionale Bisericeşti de la Bucureşti;

Joi, 25 februarie - Vineri, 26 februarie - Participă la şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Sâmbătă, 27 februarie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Alexie, fiul Părintele Mircea Gudea din parohia Cozma, protopopiatul Reghin;

Duminică, 28 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" din municipiul Reghin;

 

 




 

Vineri, 1 ianuarie - Anul Nou - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 3 ianuarie - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Buna Vestire" - Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Marţi, 5 ianuarie - Ajunul Bobotezei - Pavecerniţa mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Miercuri, 6 ianuarie - Boboteaza - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi slujba Sfinţirii celei mari a Apei, pe platoul din faţa Catedralei;

Joi, 7 ianuarie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul" din Alba Iulia;

Duminică, 10 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" - Războieni, protopopiatul Aiud; oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Anastasia, fiica Părintelui Paroh Vladimir Beregoi;

Luni, 11 ianuarie - Vizită de lucru pe şantierul de la Schitul "Sfântul Lazăr", Alba Iulia;

Marţi, 12 ianuarie - Punerea pietrei de temelie a noii bisericii din parohia Iclod, protopopiatul Blaj;

Joi, 14 ianuarie -  Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Sâmbătă, 16 ianuarie - Vecernia Mare şi Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 17 ianuarie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marţi, 19 ianuarie - Slujba de binecuvântare a Centrului social şi de recreere "Victoria" din municipiul Târnăveni;

Joi, 21 ianuarie - Prezidează şedinţa Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Alba Iuliei;

Vineri, 22 ianuarie -  Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Sâmbătă, 23 ianuarie - Vecernia Mare şi Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 24 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" din Alba Iulia;

Joi, 28 ianuarie - Vizită la Şcoala Gimnazială "Ioan de Hunedoara" din Sântimbru;

Vineri, 29 ianuarie - Vecernia Mare şi Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 30 ianuarie - Hramul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Duminică, 31 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfânta Treime" din Teiuş, protopopiatul Blaj.

 

 

 




 

Marţi, 1 decembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a României; Te-Deum pe esplanada din faţa Catedralei de la ora 12.00; participare la defilarea de 1 decembrie;

Sâmbătă, 5 decembrie - Întâlnirea tinerilor din Arhiepiscopia Alba Iuliei;

Duminică, 6 decembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii;

Joi, 17 decembrie - În Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, participă la slujba Vecerniei mari  şi susţine o meditaţie către elevii seminarişti şi studenţii teologi, în cadrul programului Săptămânii duhovniceşti;

Vineri, 18 decembrie - Participă la întrunirea Consiliului profesoral de la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Duminică, 20 decembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; seara - concert de colinde a Coralei "Sfânta Treime" - Catedrala Reîntregirii;

Luni, 21 decembrie - Primeşte colindători la Centrul eparhial;

Marţi, 22 decembrie - Primeşte colindători la Centrul eparhial;

Miercuri, 23 decembrie - Vizită pastorală la Aşezământul social "Sfântul Apostol Andrei" din Bărăbanţ, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 24 decembrie - Ajunul Crăciunului - Pavecerniţa mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 25 decembrie - Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 26 decembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfânta Maria" de la Blaj;

Duminică, 27 decembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Învierea Domnului" - Târgu-Mureş VII;

Marţi, 29 decembrie - La Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, se întâlneşte cu obştea monahală;

Joi, 31 decembrie - Oficiază Slujba ce se săvârșește în noaptea trecerii dintre ani (2015-2016), în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

 

 




 

Duminică, 1 noiembrie - Sfânta Liturghie în parohia Târgu-Mureş XIII;

Luni, 2 noiembrie - Slujba de binecuvântare a paraclisului cu hramul "Sfânţii Arhangheli Mihail şi Gavril" din incinta Brigăzii 6 Operaţii Speciale "Mihai Viteazul" din Târgu-Mureş;

Slujba de sfinţire a troiţei din cadrul Grupării de Jandarmi Mobilă "Regele Ferdinand I" Târgu-Mureş, cu sediul în Sângeorgiu de Mureş;

Marţi, 3 noiembrie - Conferinţă preoţească în protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 5 noiembrie - Conferinţă preoţească în Protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 8 noiembrie - Târnosirea bisericii din parohia Şăulia de Câmpie, protopopiatul Luduş, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 9 noiembrie - Vizite canonice în protopopiatul Blaj;

Marţi, 10 noiembrie - Conferinţă preoţească în protopopiatul Câmpeni;

Joi, 12 noiembrie - Binecuvântarea noii clădiri a casei de tip familial "Sfântul Apostol Andrei" de la Vingard, protopopiatul Sebeş;

Vineri, 13 noiembrie - Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Duminică, 15 noiembrie - Târnosirea bisericii din parohia Bărdeşti, protopopiatul Târgu-Mureş, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 16 noiembrie - Participă la slujba Vecerniei în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi rosteşte un cuvânt de zidire la începutul Postului Naşterii Domnului;

Marţi, 17 noiembrie - Vizite canonice în protopopiatul Aiud;

Vineri, 20 noiembrie - Participă la slujba Vecerniei mari şi Litia în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 21 noiembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; Oficiază Taina Sfântului Botez pentru pruncul Horea-Vladimir, nepotul domnului primar Mircea Hava;

Duminică, 22 noiembrie - Sfânta Liturghie în parohia Totoi, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 23 noiembrie - Vizite canonice în protopopiatul Sebeş şi Alba Iulia;

Marţi, 24 noiembrie - Prezidează examenul pentru ocuparea parohiei Blaj I, protopopiatul Blaj; Vizită la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Miercuri, 25 noiembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfânta Ecaterina" din Alba Iulia;

Joi, 26 noiembrie - La sediul Episcopiei Devei şi Hunedoarei, participă la şedinţa comună a Sinodului mitropolitan al Mitropoliei Ardealului şi Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului.

Sâmbătă, 28 noiembrie - Participă la Simpozionul omagial dedicat Zilei de 1 Decembrie 1918 - Ziua Naţională a României, în Sala Senatului Universităţii "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia;

Duminică, 29 noiembrie - Sfânta Liturghie în parohia Sebeş V, protopopiatul Sebeş;

Luni, 30 noiembrie - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, la Catedrala mitropolitană din Sibiu;

 




 

Joi, 1 octombrie - Slujba de binecuvântare a noului sediu al CMJ Alba;

Vineri, 2 octombrie - Te-Deum în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia la deschiderea noului an universitar al Facultăţii de Teologie Ortodoxă; participă la ceremonia de deschidere a noului an universitar;

Duminică, 4 octombrie - Slujba de binecuvântare a bisericii şi Sfânta Liturghie în filia Mădărăşeni, parohia Iclănzel, protopopiatul Luduş;

Marţi, 6 octombrie - Participă la întrunirea Consiliului profesoral al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia; 

Joi, 8 octombrie - Slujba de înmormântare a vrednicului de pomenire Părintele Eugen Iancu din parohia Ponorel, protopopiatul Câmpeni;

Sâmbătă, 10 octombrie - Participă la cea de-a 110-a Adunare generală a Asociaţiunii A.S.T.R.A., la Abrud;

Duminică, 11 octombrie - Slujba de binecuvântare a iconostasului noii biserici din parohia Rădeşti, protopopiatul Aiud, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 12 octombrie - Prezidează Examenul de Capacitate preoţească, la Centrul eparhial; participă la ceremonia solemnă a acordării titlului de Doctor Honoris Causa Domnului Ionel-Valentin Vlad, Preşedintele Academiei Române, la Universitatea "1 Decembrie 1918";

Marţi, 13 octombrie - Binecuvântarea noii case parohiale de la Ampoiţa, protopopiatul Alba Iulia; 

Miercuri, 14 octombrie - Hramul Mănăstirii "Sfânta Cuvioasă Parascheva" de la Subpiatră, protopopiatul Câmpeni; oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Irina, fiica Părintelui Ioan-Marius Corcheş din parohia Sălciua de Jos I, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 15 octombrie - Te-Deum în Catedrala Reîntregirii, în prezenţa Alteţei Sale Regale, Principesa Maria a României, cu ocazia serbării "Zilei încoronării";

Duminică, 18 octombrie - Târnosirea bisericii din parohia Cipăieni, protopopiatul Luduş, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 19 octombrie - Conferinţa preoţească în Protopopiatul Luduş;

Miercuri, 21 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 24 octombrie - Participă la evenimentele prilejuite de "Întâlnirea reprezentanţilor comunităţii româneşti din Judeţul Mureş", în municipiul Târgu-Mureş;

Luni, 26 octombrie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" de la Dumbrava, protopopiatul Aiud;

Marţi, 27 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala patriarhală din Bucureşti;

Miercuri, 28 octombrie - Joi, 29 octombrie - Participă la şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Vineri, 30 octombrie - Participă la evenimentele festive prilejuite de aniversarea a 75 de ani de la înfiinţarea Depozitului central 133 muniţii "Valea Sebeşului", în Petreşti, jud. Alba;

Sâmbătă, 31 octombrie - Oficiază Taina Sfântului Botez pentru prunca Sofia-Alexia, fiica Părintelui Marius-Aurel Savu din parohia Henig, protopopiatul Alba Iulia.

 




 

Duminică, 6 septembrie - Sfânta Liturghie în parohia Reghin-Iernuţeni şi binecuvântarea noii Capele mortuare;

Luni, 7 septembrie - Săvârşeşte slujba înmormântării vrednicului de pomenire Părintele Ioan Boian, fost protopop al Protopopiatului Sighişoara;

Marţi, 8 septembrie - Hramul Mănăstirii "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 10 septembrie - Prezidează comisia de susţinere a Tezei de Doctorat a Părintelui Petru Băgăcianu, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Vineri, 11 septembrie - Vizită de lucru pe şantierul de la Schitul "Sfântul Lazăr", Alba Iulia;

Sâmbătă, 12 septembrie - Prezidează examenul de admitere la cursurile de doctorat, specializarea Teologie Morală; 

Duminică, 13 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Gârde, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 14 septembrie - Hramul Mănăstirii "Înălţarea Sfintei Cruci" de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni, - slujire în sobor arhieresc alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu şi Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului;

Marţi, 15 septembrie - Participă la festivitatea de deschidere a noului an şcolar, la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Miercuri, 16 septembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Joi, 17 septembrie - Vizite canonice în protopopiatul Alba Iulia;

Sâmbătă, 19 septembrie - Sfânta Liturghie în parohia Tărtăria, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 20 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Târnăveni V; 

Luni, 21 septembrie - Vizită de lucru pe şantierele în derulare ale bisericilor din parohiile Alba Iulia - Dealul Furcilor şi Alba Iulia - Cartier Nou I;

Marţi, 22 septembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; 

Miercuri, 23 septembrie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului eparhial;

Vineri, 25 septembrie - Participă la festivităţile prilejuite de împlinirea a 25 de ani de la înfiinţarea serviciului S.M.U.R.D., Târgu-Mureş, Piaţa Victoriei;

Sâmbătă, 26 septembrie - Vizite canonice în protopopiatul Târgu-Mureş; 

Duminică, 27 septembrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Şoimuş, protopopiatul Sighişoara; 

Luni, 28 septembrie - Slujba punerii pietrei de temelie a noii bisericii din parohia Chinari, protopopiatul Târgu-Mureş<

Marţi, 29 septembrie - Vizite canonice în protopopiatul Luduş;

 




 

Luni, 3 august - Sinaxa stareţilor, stareţelor şi duhovnicilor din Eparhia Alba Iuliei, la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Marţi, 4 august - Slujeşte la Vecernia mare şi la Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Joi, 6 august - Hramul Mănăstirii "Schimbarea la faţă" de la Poşaga, protopopiatul Câmpeni;

Vineri, 7 august - Slujeşte la Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Duminică, 9 august - Sfânta Liturghie la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. Seara, va oficia slujba Paraclisului Maicii Domnului, urmate de slujba parastasului pentru Domnitorul Mihai Viteazul, în parohia "Sfânta Treime" - Biserica Memorială din Alba Iulia;

Luni, 10 august - Prezidează examenul pentru ocuparea parohiei Zlatna II, protopopiatul Alba Iulia;

Marţi, 11 august - Slujeşte la Vecernia şi Paraclisul Maicii Domnului în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, după care va susţine o meditaţie;

Miercuri, 12 august - Vizită pastoral-misionară la Centrul de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică de la Galda de Jos, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 13 august - Vizitează Tabăra de pictură de la Mănăstirea "Buna Vestire", Pătrângeni;

Sâmbătă, 15 august - Hramul Mănăstirii "Adormirea Maicii Domnului" de la Sânmărtinul de Câmpie, protopopiatul Târgu-Mureş;

Duminică, 16 august - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Martiri Brâncoveni" de la Lăpuşna, protopopiatul Reghin;

Sâmbătă, 22 august - Participă la Târgul lemnarilor din Munţii Apuseni din comuna Horea, ediţia a XX-a, şi oficiază slujba de sfinţire a 12 izvoare din Munţii Apuseni;

Duminică, 23 august - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Albac, protopopiatul Câmpeni, şi rosteşte cuvântul de învăţătură;

Sâmbătă, 29 august - Hramul Mănăstirii "Tăierea capului Sfântului Ioan Botezătorul" de la Strungari, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 30 august - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia, şi rosteşte cuvântul de învăţătură.

 

 




 

 

Miercuri, 1 iulie - Vizite canonice în trei parohii din municipiul Târgu-Mureş;

Joi, 2 iulie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Prooroc Ilie" de la Cipăieni, protopopiatul Luduş;

Sâmbătă, 4 iulie - Taina Sfântului Botez pentru pruncul Robert-Mihai, fiul Dlui Deputat Cornel Comşa;

Duminică, 5 iulie - Resfinţirea bisericii din parohia Henig, protopopiatul Alba Iulia, şi Sfânta Liturghie;

Marţi, 7 iulie - La Mănăstirea "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ, protopopiatul Aiud, participă la Simpozionul naţional "Părintele Dometie Manolache - chip luminos al virtuţii şi dăruirii jertfelnice";

Vineri, 10 iulie - Vizite canonice în 10 parohii din Protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 12 iulie - Târnosirea bisericii parohiale de la Chiheru de Sus, protopopiatul Reghin, urmată de Sfânta Liturghie;

Duminică, 19 iulie - Târnosirea bisericii din filia Călineasa, parohia Ocoale, protopopiatul Câmpeni, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 20 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Prooroc Ilie" de la Albac, protopopiatul Câmpeni;

Sâmbătă, 25 iulie - Participă la deschiderea oficială a ediţiei a XI-a a Festivalului "Văii Mureşului" de la Răstoliţa, jud. Mureş;

Duminică, 26 iulie - Resfinţirea bisericii parohiale din Oarba de Mureş, protopopiatul Luduş, urmată de Sfânta Liturghie;

Luni, 27 iulie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon" de la Oaşa, protopopiatul Sebeş;

Joi, 30 iulie - Binecuvântarea Paraclisului Centrului de Recuperare şi Reabilitare Neuropsihiatrică de la Galda de Jos, protopopiatul Alba Iulia, şi binecuvântarea Capelei mortuare din această parohie.

 




Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 1 iunie - Hramul Mănăstirii "Sfânta Treime" de la Măgina, protopopiatul Aiud;

Marţi, 2 iunie - Participă la Cursul festiv al absolvenţilor Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, Promoţia 2015;

Miercuri, 3 iunie - Joi, 4 iunie - Participă la şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Vineri, 5 iunie - Slujba de înmormântare a Părintelui Arhimandrit Rafael Ghiţă din Bucureşti, fost eclesiarh al Catedralei Patriarhale şi slujitor la Catedrala Mitropolitană "Sfântul Spiridon Nou", Paraclis Patriarhal;

Sâmbătă, 6 iunie - Participă la festivitatea de încheiere a anului universitar la Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia; taina Sfântului Botez pentru prunca Irina-Maria, fiica Părintelui Cătălin Maier, preot misionar al parohiei "Sfânta Ana" din Târgu-Mureş;

Duminică, 7 iunie - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, Arhiepiscopia Sibiului;

Joi, 11 iunie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia; 

Duminică, 14 iunie - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Români" de la Muncel, protopopiatul Câmpeni;

Miercuri, 17 iunie - Conferinţa preoţească în Protopopiatul Alba Iulia; 

Joi, 18 iunie - Festivitatea de absolvire la Colegiul Naţional Militar "Mihai Viteazul" din Alba Iulia şi la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan";

Vineri, 19 iunie - Conferinţa preoţească în Protopopiatul Aiud;

Duminică, 21 iunie - Binecuvântarea Iconostasului bisericii din parohia Grebeniş, protopopiatul Luduş, şi slujba de binecuvântare a noii capele mortuare; 

Miercuri, 24 iunie - Hramul Mănăstirii "Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul" din Alba Iulia;

Joi, 25 iunie - Participă la întrunirea Consiliului profesoral al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Vineri, 26 iunie - Vizitează Centrul de zi pentru copii "Sfântul Nicolae" din Alba Iulia;

Duminică, 28 iunie - Sfânta Liturghie în parohia "Pogorârea Sfântului Duh" - Platoul Romanilor din Alba Iulia;

Luni, 29 iunie - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ, protopopiatul Aiud;

Marţi, 30 iunie - Slujba de sfinţire a noilor clopote ale bisericii parohiale din Bistra Mureşului, protopopiatul Reghin.

 




 

Sâmbătă, 2 mai - Taina Sfântului Botez pentru pruncul Matei, fiul Părintelui Andrei Bâldea, parohia Vidra Medie, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 3 mai - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în filia Casa de Piatră, parohia Arieşeni, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 10 mai - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în sobor arhieresc - parohia "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" din Vatra Dornei, protopopiatul Câmpulung Moldovenesc; 

Marţi, 12 mai - Taina Sfântului Botez pentru prunca Maria, fiica Părintelui Daniel Paşcanu, din parohia Geogel, protopopiatul Aiud, şi slujba de binecuvântare a Centrului de Tineret de la Cetea, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 14 mai - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 16 mai - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc şi slujba parastasului - Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş, la 7 ani de la trecerea la cele veşnice a Părintelui Ioan Iovan;

Duminică, 17 mai - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Alba Iulia - Cartier Nou II;

Joi, 21 mai - Înălţarea Domnului - Hramul Mănăstirii "Sfinţii Împăraţi Constantin şi mama sa, Elena" de la Afteia, protopopiatul Sebeş;

Vineri, 22 mai - La Sala Unirii din Alba Iulia, participă la deschiderea lucrărilor Adunării generale a Consiliului Autorităţilor Locale din România şi Republica Moldova, în cea de-a II-a sesiune ordinară, precum şi a Consiliului director în şedinţă ordinară; la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan", participă la examenul de Atestat teologic al elevilor seminarişti din clasa a XII-a şi se întâlneşte cu elevii claselor IX-XI;

Sâmbătă, 23 mai - Taina Sfântului Botez pentru prunca Ştefania-Maria, fiica Părintelui Bogdan Avram, muzeograf în cadrul Centrului eparhial;

Duminică, 24 mai - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Zau de Câmpie, protopopiatul Luduş;

Luni, 25 mai - Conferinţa preoţească în protopopiatul Reghin;

Marţi, 26 mai - Conferinţa preoţească în protopopiatul Târgu-Mureş;

Miercuri, 27 mai - Conferinţa preoţească în protopopiatele Sighişoara şi Târnăveni;

Joi, 28 mai - Participă la Festivitatea de absolvire a claselor a XII-a ale Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Mitropolit Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Sâmbătă, 30 mai - Târnosirea noii biserici a Spitalului Judeţean de Urgenţă Alba, urmată de Sfânta Liturghie;

Duminică, 31 mai - Rusaliile - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

 




 

Joi, 2 aprilie - Vizită pastorală la Aşezământul filantropic "Sfântul Apostol Andrei" din Bărăbanţ, protopopiatul Alba Iulia, împreună cu femeile din Societatea Femeilor Ortodoxe  din Arhiepiscopia Alba Iuliei;

Vineri, 3 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00, după care va susţine o meditaţie către elevii şi studenţii teologi în cadrul Săptămânii duhovniceşti;

Sâmbătă, 4 aprilie - Hramul Schitului "Sfântul Lazăr" din Alba Iulia;

Duminică, 5 aprilie - Floriile - Sfânta Liturghie în parohia "Adormirea Maicii Domnului" - Sebeş II;

Joi, 9 aprilie - Denia celor 12 Evanghelii la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 10 aprilie - Denia Prohodului Domnului la Catedrala Reîntregirii;

Sâmbătă, 11 aprilie - Vizită pastorală la Aşezământul filantropic - Casa de tip familial "Izvorul tămăduirii" de la Oarda de Jos, protopopiatul Alba Iulia;

Duminică, 12 aprilie - Sfintele Paşti - Slujba Învierii de la ora 0.00, în Catedrala Reîntregirii, urmată de Sfânta Liturghie. De la ora 12.00 A Doua Înviere, Catedrala Reîntregirii;

Luni, 13 aprilie - Sfânta Liturghie în parohia "Înălţarea Domnului" - Catedrala mare din municipiul Târgu-Mureş;

Marţi, 14 aprilie - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Vineri, 17 aprilie - Izvorul Tămăduirii - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Dumitrie" de la Sighişoara, de sărbătoarea celui de-al doilea hram - Izvorul Tămăduirii;

Duminică, 19 aprilie - Sfânta Liturghie în parohia "Învierea Domnului" din municipiul Târgu-Mureş;

Joi, 23 aprilie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" de la Ţeţ, protopopiatul Sebeş;

 Vineri, 24 aprilie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia, cu ocazia hramului;

Duminică, 26 aprilie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Sântana de Mureş, protopopiatul Târgu-Mureş;

Marţi, 28 aprilie - Taina Sfântului Botez pentru pruncul David-Arsenie, fiul Părintelui Aurelian Tocheş, parohia Hopârta, protopopiatul Aiud;

 




 

Duminică, 1 martie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ şi slujba parastasului pentru eroii neamului Horia, Cloşca şi Crişan, Avram Iancu şi Ioan-Teodor Stan, primul preşedinte al Societăţii "Avram Iancu" din România;

Marţi, 3 martie - Vizite canonice în Protopopiatul Blaj;

Vineri, 6 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Sâmbătă, 7 martie - Sfânta Liturghie în Paraclisul Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia; participare la deschiderea Olimpiadei de religie, faza judeţeană;

Duminică, 8 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Adormirea Maicii Domnului" - Zlatna II;

Luni, 9 martie - Vizite canonice în Protopopiatul Sebeş;

Marţi, 10 martie - Se întâlneşte cu elevii claselor a IX-a, a X-a, a XI-a şi a XII-a ale Seminarului Teologic Ortodox “Sfântul Simion Ştefan” din Alba Iulia;

Joi, 12 martie - Vizite canonice în Protopopiatul Luduş;

Vineri, 13 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Duminică, 15 martie - Hramul Mănăstirii "Sfânta Cruce" din Aiud şi participare la Simpozionul de martirologie organizat aici;

Luni, 16 martie - Prezidează examenul de capacitate preoţească, sesiunea martie 2015;

Marţi, 17 martie - Vizită pastorală la Mănăstirea "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ. În cadrul vizitei, va asista la un Concert de muzică bizantină cu cântări specifice Postului Mare, după care va adresa obştii monahale un cuvânt folositor;

Joi, 19 martie - Capela Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia - participare la Rugăciunea de seară şi meditaţie către studenţii teologi;

Vineri, 20 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la ora 16.00;

Sâmbătă, 21 martie - La Centrul eparhial - participă la întrunirea Societăţii Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Alba Iuliei;

Duminică, 22 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Ierarh Nicolae" de la Ohaba, protopopiatul Alba Iulia, şi slujba parastasului pentru Preasfinţitul Ioan Mihălţan (la 7 ani de la trecerea la cele veşnice);

Luni, 23 martie - Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Miercuri, 25 martie - Hramul Mănăstirii "Buna Vestire" de la Pătrângeni;

Joi, 26 martie - Primeşte vizita Excelenţei Sale, Domnul Fuad Karim Saliba Kokaly, Ambasadorul Statului Palestina în România;

Vineri, 27 martie - Denia Acatistului Bunei Vestiri în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 29 martie - Sfânta Liturghie în parohia "Buna Vestire" - Catedrala mică din Târgu-Mureş;

Luni, 30 martie - Susţine o prelegere duhovnicească pentru tinerii din Târgu-Mureş, în Catedrala mică din acest oraş. Titlul prelegerii este: "Trăind în atmosfera protectoare a lui Hristos";

Marţi, 31 martie - Vizite canonice în Protopopiatul Târgu-Mureş.

 




 

Duminică, 1 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Ierarh Nicolae" din Partoş, protopopiatul Alba Iulia;

Luni, 2 februarie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Miercuri, 4 februarie - Participă la şedinţa Adunării Naţionale Bisericeşti de la Bucureşti;

Joi, 5 februarie - Vineri, 6 februarie - Participă la şedinţa Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Duminică, 8 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Naşterea Maicii Domnului" - Sighişoara IV;

Luni, 9 februarie - Taina Botezului pentru fiul Părintelui Marius Negruşa, parohia Moreşti, protopopiatul Târgu-Mureş, şi binecuvântarea capelei mortuare din parohia Ungheni I - Preot Ioan Man;

Joi, 12 februarie - Prezidează Şedinţa cu Părinţii Protopopi şi Şedinţa C.A.R.-ului;

Duminică, 15 februarie - Sfânta Liturghie cu ocazia instalării în scaunul de Episcop al Covasnei şi Harghitei a Preasfinţitului Părinte Andrei;

Duminică, 22 februarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Apostol Andrei" - Ocna Mureş I;

Luni, 23 februarie - Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia. La sfârşitul slujbei, va susţine o meditaţie către elevii seminarişti, în cadrul programului Săptămânii duhovniceşti;

Marţi, 24 februarie - Punerea pietrei de temelie a noii bisericii de la Schitul "Sfântul Lazăr" din Alba Iulia;

Miercuri, 25 februarie - Pavecerniţa Mare cu Canonul Sfântului Andrei Criteanul în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 27 februarie - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite la Mănăstirea "Buna Vestire" de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Sâmbătă, 28 februarie - Vecernia mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii.

 




 

 Joi, 1 ianuarie - Anul Nou - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 4 ianuarie - Participă la Sfânta Liturghie în parohia "Pogorârea Sfântului Duh" - Platoul Romanilor din Alba Iulia;

Luni, 5 ianuarie - Ajunul Bobotezei - Pavecerniţa mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marţi, 6 ianuarie - Boboteaza - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi slujba Sfinţirii celei mari a Apei, pe platoul din faţa Catedralei;

Miercuri, 7 ianuarie - Participă la Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Duminică, 11 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe" din oraşul Târnăveni;

Marţi, 13 ianuarie - Vizită de lucru la Tipografia Centrului eparhial şi la Atelierul de lumânări;

Sâmbătă, 17 ianuarie - Vizită la Aşezământul filantropic "Sfântul Ierarh Vasile" din Alba Iulia;

Duminică, 18 ianuarie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Antonie cel Mare" din Alba Iulia;

Duminică, 25 ianuarie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 30 ianuarie - Hramul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Sâmbătă, 31 ianuarie - Prezidează şedinţa Adunării eparhiale a Arhiepiscopiei Alba Iuliei.

 




 

 Luni, 1 decembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii cu ocazia sărbătoririi Zilei Naţionale a României; Te-Deum pe esplanada din faţa Catedralei de la ora 12.00; participare la defilarea de 1 decembrie;

Marţi, 2 decembrie - Participă la lucrările Congresului Spiritualităţii Româneşti;

Miercuri, 3 decembrie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea Valea Bistrei, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 4 decembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Pogorârea Sfântului Duh" din Abrud, protopopiatul Câmpeni; dezvelire bust Mitropolit Nicolae Mladin, eveniment organizat de ASTRA, despărţământul Câmpeni;

Sâmbătă, 6 decembrie - Sfântul Ierarh Nicolae - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Mucenic Pantelimon" de la Oaşa, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 7 decembrie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Mucenic Pantelimon" de la Oaşa, protopopiatul Sebeş;

Marţi, 9 decembrie - Vizite canonice în protopopiatul Târnăveni;

Miercuri, 10 decembrie - Participă la inaugurarea Societăţii Femeilor Ortodoxe din Arhiepiscopia Alba Iuliei;

Joi, 11 decembrie - Vizitează Aşezământul filantropic "Sfântul Apostol Andrei" de la Vingard, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 14 decembrie - Sfânta Liturghie la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marţi, 16 decembrie - Miercuri, 17 decembrie - Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Joi, 18 decembrie - Vizită în Arhiepiscopia Tomisului;

Vineri, 19 decembrie - Participă la Consiliul profesoral de la Seminarul Teologic "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Duminică, 21 decembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil" - Târgu-Mureş IX; seara - concert de colinde a Coralei "Sfânta Treime" - Catedrala Reîntregirii;

Luni, 22 decembrie - Prezidează examenul de ocupare a mai multor posturi de preot în mediul urban; primeşte colindători la Centrul eparhial;

Marţi, 23 decembrie - Vizită la Aşezământul filantropic de la Galda de Jos; primeşte colindători la Centrul eparhial;

Miercuri, 24 decembrie - Ajunul Crăciunului - Pavecerniţa mare cu Litie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Joi, 25 decembrie - Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 26 decembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfânta Maria" de la Blaj;

Duminică, 28 decembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Învierea Domnului" - Târgu-Mureş VII;

Luni, 29 decembrie - La Schitul "Sfântul Lazăr" din Alba Iulia, se întâlneşte cu obştea monahală.

 

 




 

Duminică, 2 noiembrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Adămuş, protopopiatul Târnăveni;

Marţi, 4 noiembrie - Conferinţa preoţească în protopopiatul Luduş;

Joi, 6 noiembrie - Conferinţa preoţească în protopopiatul Câmpeni;

Sâmbătă, 8 noiembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în sobor arhieresc, în parohia "Naşterea Maicii Domnului şi Sfinţii Martiri Brâncoveni" din Deva;

Duminică, 9 noiembrie - Sfânta Liturghie, în sobor arhieresc, în Catedrala episcopală din Deva;

Vineri, 14 noiembrie - Se întâlneşte cu elevii claselor a IX-a, a X-a, a XI-a şi a XII-a ale Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Sâmbătă, 15 noiembrie - Slujeşte Vecernia mare la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia şi rosteşte un cuvânt de învăţătură la începutul Postului Naşterii Domnului;

Duminică, 16 noiembrie - Binecuvântarea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia "Sfântul Ioan Evanghelistul" - Sebeş VII;

Luni, 17 noiembrie - Sfânta Liturghie la Catedrala Reîntregirii. Seara - meditaţie către elevii seminarişti şi studenţii teologi, în cadrul programului liturgic al Săptămânii duhovniceşti;

Joi, 20 noiembrie - Sfânta Liturghie la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Vineri, 21 noiembrie - Sfânta Liturghie în biserica Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Sâmbătă, 22 noiembrie - Întâlnirea tinerilor din Arhiepiscopia Alba Iuliei;

Duminică, 23 noiembrie - Sfânta Liturghie în parohia "Sfinţii Trei Ierarhi" - Aiud II;

Marţi, 25 noiembrie - Vizite canonice în 10 parohii din Protopopiatul Sebeş;

Joi, 27 noiembrie - Vizite canonice în 10 parohii din Protopopiatul Aiud;

Sâmbătă, 29 noiembrie - Participă la festivitatea de decernare a titlului de Doctor Honoris Causa Domnului Alexandru Tănase, Preşedintele Curţii Constituţionale a Republicii Moldova;

Duminică 30 noiembrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala Mitropolitană din Sibiu;

 




 

Miercuri, 1 octombrie - Te-Deum cu ocazia deschiderii noului an universitar, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Joi, 2 octombrie - Vizite canonice în Protopopiatul Luduş;

Duminică, 5 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Mănăstirea "Brâncoveanu" de la Sâmbăta de Sus;

Marţi, 7 octombrie - Vizitează Aşezământul Social "Sfânta Ana" din cartierul albaiulian Ampoi II;

Joi, 9 octombrie - Conferinţa preoţească de toamnă în Protopopiatele Alba Iulia şi Sebeş;

Duminică, 12 octombrie - Sfânta Liturghie în parohia Corneşti, protopopiatul Huedin, şi Taina Cununiei pentru tinerii Gheorghe şi Oana Pintea;

Marţi, 14 octombrie - Hramul Mănăstirii "Sfânta Cuvioasă Parascheva" de la Subpiatră, protopopiatul Câmpeni;

Miercuri, 15 octombrie - Te-Deum în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, la aniversarea a 92 de ani de la încoronarea Regilor României Mari, Ferdinand şi Maria;

Joi, 16 octombrie - Prezidează Examenul de capacitate preoţească;

Vineri, 17 octombrie - Conferinţa preoţească de toamnă în Protopopiatul Reghin;

Sâmbătă, 18 octombrie - Participă la cea de-a 109-a Adunare generală a Asociaţiunii ASTRA, la Reghin;

Duminică, 19 octombrie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia "Sfânta Treime" din Reghin;

Luni, 20 octombrie - Conferinţa preoţească de toamnă în Protopopiatul Târgu-Mureş;

Marţi, 21 octombrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 25 octombrie - Binecuvântarea bisericii din cadrul Penitenciarului Aiud;

Duminică, 26 octombrie - Hramul Mănăstirii "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" de la Dumbrava, protopopiatul Aiud;

Luni, 27 octombrie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc, la Bucureşti, cu ocazia prăznuirii Sfântului Dimitrie Basarabov, ocrotitorul Bucureştilor;

Marţi, 28 octombrie - Miercuri, 29 octombrie - Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Vineri, 31 octombrie - Prezidează examenul pentru ocuparea postului de preot paroh al parohiei Târgu-Mureş II, sector 2;

 




 

Joi, 4 septembrie - Participă la vernisajul expoziţiei de carte românească veche intitulată „Domnitorul Constantin Brâncoveanu Ctitor al cărţii religioase” - Muzeul de Artă sacră "Reîntregirea" din cadrul Centrului eparhial; 

Duminică, 7 septembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 8 septembrie - Hramul Mănăstirii "Naşterea Maicii Domnului" de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Joi, 11 septembrie - Prezent la aniversarea a 20 de ani de la înfiinţarea Secţiei de Pompieri de la Sărmaşu, jud. Mureş;

Vineri, 12 septembrie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Sâmbătă, 13 septembrie - Vecernia mare cu Litie la Mănăstirea Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 14 septembrie - Hramul Mănăstirii "Înălţarea Sfintei Cruci" de la Lupşa, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 15 septembrie - Participă la festivităţile de deschidere a noului an şcolar la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" şi la Colegiul Naţional Militar "Mihai Viteazul" din Alba Iulia;

Joi, 18 septembrie - Vizite canonice în 10 parohii din Protopopiatul Blaj;

Duminică, 21 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Găbud, protopopiatul Aiud;

Vineri, 26 septembrie - Participă la evenimentele de la Oarba de Mureş şi la Ceremonia de decorare a Drapelului de luptă al Brigăzii 6 operaţii speciale "Mihai Viteazul" din Târgu-Mureş;

Duminică, 28 septembrie - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Sânmiclăuş, protopopiatul Blaj;

Luni, 29 septembrie - Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

 




 

Vineri, 1 august - Vecernia şi Paraclisului Maicii Domnului la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Duminică, 3 august - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Înălţarea Domnului" de la Poiana Sohodol, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 4 august - Vecernia şi Paraclisului Maicii Domnului la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Marţi, 5 august - Slujeşte Vecernia cu Litie în Catedrala Reîntregirii;

Miercuri, 6 august - Hramul Mănăstirii "Schimbarea la faţă a Domnului" de la Poşaga, protopopiatul Câmpeni;

Joi, 7 august - La Mănăstirea Râmeţ, prezidează Sinaxa cu stareţii, stareţele şi duhovnicii mănăstirilor din cadrul Arhiepiscopiei Alba Iuliei;

Duminică, 10 august - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" de la Sighişoara;

Luni, 11 august - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc în Catedrala arhiepiscopală din Târgovişte, cu ocazia prăznuirii Sfântului Ierarh Nifon;

Vineri, 15 august - Hramul Mănăstirii "Adormirea Maicii Domnului" de la Sâmnărtinul de Câmpie, protopopiatul Târgu-Mureş;

Sâmbătă, 16 august - Prăznuirea Sfinţilor Martiri Brâncoveni - Catedrala patriarhală din Bucureşti;

Duminică, 17 august - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala patriarhală;

Luni, 18 august-Marţi, 19 august -  Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Duminică, 24 august - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Albac, protopopiatul Câmpeni;

Vineri, 29 august - Hramul Mănăstirii "Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul" de la Socolul de Câmpie, protopopiatul Reghin;

Duminică, 31 august - Sfânta Liturghie în satul natal - Băseşti -, protopopiatul Baia Mare.

 




 

Joi, 3 iulie - Vizite canonice în Protopopiatul Sebeş;

Duminică, 6 iulie - Resfinţirea bisericii şi Sfânta Liturghie în parohia Rimetea, protopopiatul Aiud;

Joi, 10 iulie - Vizite canonice la Mănăstirile: Lupşa, Valea Bistrei şi Muncel (toate în protopopiatul Câmpeni);

Duminică, 13 iulie - Sfânta Liturghie în parohia Milăşel, protopopiatul Târgu-Mureş;

Luni, 14 iulie - Oficiază slujba înmormântării pentru venerabilul Părinte pensionar Ioan Dreghici din Miceşti, protopopiatul Alba Iulia;

Joi, 15 iulie - Săvârşeşte slujba de binecuvântare a noului sediu al Protopopiatului Sebeş;

Sâmbătă, 19 iulie - Oficiază slujba parastasului pentru persoanele decedate în urma tragicului accident aviatic de pe raza comunei Horea, judeţul Alba, în ziua de 20 ianuarie 2014;

Duminică, 20 iulie - Sfânta Liturghie cu ocazia hramului Mănăstirii "Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul" de la Albac, protopopiatul Câmpeni;

Duminică, 27 iulie - Târnosirea Paraclisului şi Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Nectarie" de la Ponor, protopopiatul Aiud;

Miercuri, 30 iulie - Participă la solemnităţile organizate în Catedrala patriarhală cu ocazia împlinirii a 7 ani de la trecerea la cele veşnice a Preafericitului Părinte Patriarh Teoctist;

Joi, 31 iulie - Efectuează o vizită de lucru la biserica nouă a Spitalului Judeţean Alba;

 




 

Duminică, 1 iunie - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii (răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi date de către Corala "Timotei Popovici" din Sibiu, condusă de către Diac. Dan-Alexandru Streza;

Luni, 2 iunie - Curs festiv - clasa a XII-a a Seminarului Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Marţi, 3 iunie - Sfânta Liturghie în parohia Purcăreţi-Recea, protopopiatul Sebeş;

Joi, 5 iunie - Curs festiv - anul IV al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Duminică, 8 iunie - Rusaliile - Sfânta Liturghie în Catedrala  mare din Târgu-Mureş;

Luni, 9 iunie - Sfânta Treime - Sfânta Liturghie în parohia Târgu-Mureş I, Biserica de Piatră;

Marţi, 10 iunie - Participă la festivitatea "Ziua Copilului în culori", Reghin;

Miercuri, 11 iunie - Conferinţa preoţească de primăvară în Protopopiatul Reghin;

Joi, 12 iunie - Conferinţa preoţească de primăvară în Protopopiatul Târgu-Mureş;

Vineri, 13 iunie - Slujba de binecuvântare a Aşezământului filantropic de la Izvoarele, protopopiatul Aiud;

Duminică, 15 iunie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Toţi Sfinţii" de la Caşva, protopopiatul Reghin, cu ocazia serbării hramului;

Luni, 16 iunie - Conferinţa preoţească de primăvară în Protopopiatele Sighişoara şi Târnăveni;

Miercuri, 18 iunie - Prezidează întâlnirea constitutivă a organelor deliberative şi executive ale Arhiepiscopiei Alba Iuliei, pentru perioada 2014-2018;

Joi, 19 iunie - Participă la festivităţile de încheiere a anului şcolar la Colegiul Militar "Mihai Viteazul" şi la Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia;

Vineri, 20 iunie - Slujba punerii pietrei de temelie la noua biserică parohială ce se va ridica în cartierul Orizont din Alba Iulia (Pr. paroh Sabin Vodă);

Duminică, 22 iunie - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfinţii Români" de la Muncel, protopopiatul Alba Iulia, cu ocazia serbării hramului;

Marţi, 24 iunie - Sfânta Liturghie cu ocazia hramului Mănăstirii "Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul" din Alba Iulia;

Duminică, 29 iunie - Sfânta Liturghie cu ocazia hramului Mănăstirii "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" de la Râmeţ, protopopiatul Aiud;

 




 

 Sâmbătă, 3 mai - Participă la miniconferința cu tema "Pietrele vor vorbi", organizată de către Asociația Prietenia ecumenică din România, la Alba Iulia (Centrul eparhial);

Duminică, 4 mai - Sfânta Liturghie - parohia "Sfântul Apostol Ioan" - Sebeş VII, Pr. Ovidiu Popa;

Marţi, 6 mai - Participă la lucrările Simpozionului internaţional organizat de către Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia;

Miercuri, 7 mai - Primeşte vizita Părintelui Jeremy Chadd, coordonatorul schimbului pastoral dintre Episcopia de Durham, Anglia, şi Arhiepiscopia Ortodoxă a Alba Iuliei;

Joi, 8 mai - La Seminarul Teologic Ortodox "Sfântul Simion Ştefan" se întâlneşte cu elevii claselor IX-XII;

Sâmbătă, 10 mai - Oficiază slujba parastasului pentru marele gânditor român Lucian Blaga, în cimitirul parohiei ortodoxe Lancrăm, protopopiatul Sebeş;

Duminică, 11 mai - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie, parohia Lunca Mureşului, protopopiatul Aiud;

Marţi, 13 mai - Sfânta Liturghie în Catedrala Reîntregirii, după care asistă la examenul de Atestat teologic, susţinut de către elevii seminarişti din clasa a XII-a;

Miercuri, 14 mai - Slujba de Te-Deum la Centrul de studii martirologice din Aiud (Râpa Robilor); participă la conferinţa susţinută de către maestrul Dan Puric; vizită pastorală la Mănăstirea Râmeţ;

Joi, 15 mai - Vizite canonice în Protopopiatul Aiud;

Duminică, 18 mai - Târnosirea bisericii şi Sfânta Liturghie, Mănăstirea "Adormirea Maici Domnului" de la Sânmărtinul de Câmpie, protopopiatul Târgu-Mureş;

Luni, 19 mai - Slujbă de binecuvântare cu ocazia inaugurării Căminului pentru persoane vârstnice din Bărăbanţ, protopopiatul Alba Iulia;

Miercuri, 21 mai - Sfânta Liturghie în sobor de arhierei, cu ocazia hramului Catedralei Patriarhale, Bucureşti;

Joi, 22 mai - Şedinţă de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române;

Duminică, 25 mai - Binecuvântarea bisericii şi Sfânta Liturghie în filia Vinţa, parohia Valea Şesii, protopopiatul Câmpeni;

Luni, 26 mai - Conferinţa preoţească de primăvară în Protopopiatul Câmpeni;

Marţi, 27 mai - Conferinţa preoţească de primăvară în Protopopiatele Alba Iulia şi Sebeş;

Joi, 29 maiÎnălţarea Domnului - Sfânta Liturghie  în sobor de arhierei, Catedrala Patriarhală, Bucureşti;

Vineri, 30 mai - Conferinţa preoţească de primăvară în Protopopiatul Blaj;

Sâmbătă, 31 mai - Cursul festiv al anilor terminali din cadrul Universităţii "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia;

 




 

Miercuri, 2 aprilie - Slujeşte la Denia Canonului cel Mare în Catedrala Reîntregirii;

Joi, 3 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite în Catedrala Reîntregirii (ora 8.00);

Vineri, 4 aprilie - La Seminarul Teologic "Sfântul Simion Ştefan" din Alba Iulia, se întâlneşte cu elevii claselor X-XII. Slujeşte la Denia Acatistului Bunei Vestiri în Catedrala Reîntregirii;

Duminică, 6 aprilie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Mănăstirea Naşterea Maicii Domnului de la Recea, protopopiatul Târgu-Mureş;

Luni, 7 aprilie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite la Capela Unităţii Militare din Târgu-Mureş;

Marţi, 8 aprilie - Vizite canonice în Protopopiatul Sighişoara;

Miercuri, 9 aprilie - Meditaţie către elevii şi studenţii teologi, în cadrul programului liturgic al Săptămânii duhovniceşti;

Joi, 10 aprilie - Vizită la Aşezământul filantropic "Sfântul Nectarie" de la Blaj-Tiur;

Sâmbătă, 12 aprilie - Sfânta Liturghie la Schitul "Sfântul Lazăr" din Alba Iulia, cu ocazia serbării hramului;

Duminică, 13 aprilie - Duminica Floriilor - Sfânta Liturghie la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia;

Luni, 14 aprilie - Seara, în Catedrala Reîntregirii, participă la un concert de pricesne specifice Postului Mare, organizat de către Primăria Alba Iulia;

Joi, 17 aprilie - Slujeşte la Denia celor 12 Evanghelii, în Catedrala Reîntregirii;

Vineri, 18 aprilie - Slujeşte la Denia Prohodului Domnului, în Catedrala Reîntregirii;

Duminică, 20 aprilie - Sfintele Paşti - Săvârşeşte Slujba Învierii de la ora 0.00, în Catedrala Reîntregirii, urmată de Sfânta Liturghie. De la ora 12.00 A Doua Înviere, Catedrala Reîntregirii;

Luni, 21 aprilie - Sfânta Liturghie în parohia "Învierea Domnului" din municipiul Târgu-Mureş;

Vineri, 25 aprilie - Izvorul Tămăduirii - Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Dumitrie" de la Sighişoara, de sărbătoarea celui de-al doilea hram - Izvorul Tămăduirii;

Sâmbătă, 26 aprilie - Participă la Festivitatea de premiere a Olimpiadei Naţionale pentru Seminariile Teologice (Aula "Sfântul Simion Ştefan" a Centrului eparhial);

Duminică, 27 aprilie - Sfânta Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala Ortodoxă din Caransebeş;

 




 

Duminica, 2 martie - Sfanta Liturghie la Manastirea Sfintii Apostoli Petru si Pavel de la Rimet, protopopiatul Aiud;

Duminica, 9 martie - Sfanta Liturghie la Schitul Inaltarea Sfintei Cruci din Aiud;

Marti, 11 martie - Sfanta Liturghie a Darurilor mai inainte sfintite - Catedrala Reintregirii din Alba Iulia;

Joi, 13 martie - Viziteaza Asezamantul filantropic Sfanta Maria din Alba Iulia, cartier Ampoi II;

Vineri, 14 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite, în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la orele 16.00;

Duminica, 16 martie - Sfanta Liturghie in parohia Sfantul Ierarh Nicolae din orasul Campeni;

Luni, 17 martie - Parastas pentru Parintele Bazil Chisu, parohia Invierea Domnului din Arieseni, protopopiatul Campeni;

Joi, 20 martie - Slujba înmormântării vrednicului Părinte Alexandru Coman din parohia Petrşti I, protopopiatul Sebeş;

Vineri, 21 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite, în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la orele 16.00;

Duminica, 23 martie - Sfanta Liturghie in parohia Sfintii Visarion, Sofronie si Oprea de la Balcaciu, protopopiatul Blaj;

Marţi, 25 martie - Sfanta Liturghie la Manastirea Buna Vestire de la Pătrângeni, protopopiatul Alba Iulia;

Vineri, 28 martie - Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite, în Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, de la orele 16.00;

Sâmbătă, 29 martie - Slujba parastasului pentru Generalul Ştefan Guşă, Catedrala mare din Târgu-Mureş;

Duminica, 30 martie - Sfanta Liturghie in parohia Buna Vestire - Catedrala mica din Targu-Mures;

Luni, 31 martie - Vizite canonice în Protopopiatul Târgu-Mureş;

 




 

Miercuri, 12 februarie - Participa la lucrarile Adunarii Nationale Bisericesti;

Joi, 13 februarie - Participa la sedinta de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane;

Duminica, 16 februarie - Sfanta Liturghie in parohia Sfintii Apostoli Petru si Pavel din Alba Iulia, Pr. paroh Petrut Ormenisan;

Luni, 17 februarie - Oficiaza slujba parastasului de obste pentru detinutii trecuti in vesnicie in inchisoarea din Aiud, dupa care participa la ceremonia de decernare post-mortem a titlurilor de cetatean de onoare, din partea Primariei Aiud, Parintelui Iustin Parvu, Parintelui Ilarion Felea si savantului Mircea Vulcanescu;

Joi, 20 februarie - Deschide Sedinta anuala a CAR si prezideaza Sedinta cu Parintii Protopopi;

Duminica, 23 februarie - Sfanta Liturghie la Manastirea Sfantul Mare Mucenic Dimitrie de la Sighisoara;

 

Ultimele informatii
Actualitatea eparhială
Sectorul cultural și comunicații media
MAI MULT
Actualitatea eparhială
Sectorul cultural și comunicații media
MAI MULT
Construim Catedrala
Calendar Ortodox
TV Lacasuri Ortodoxe