ACUM
   Vineri, 15 noiembrie 2019   16°C in Alba Iulia
Social-filantropic
Redacția Radio

Proiectul „Educație pentru Viață, Iubire și Familie”, inițiat la Alba Iulia

15 Nov 2019
14:48
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, joi, 14 noiembrie 2019, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, a avut loc un workshop inițiat de 25 de cadre didactice din județul Alba, cu tema „Educație pentru Viață, Iubire și Familie”, organizat de Asociația „Filantropia Ortodoxă Alba Iul...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
23.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 23 noiembrie – Sf. Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
22.11
Vineri
Vineri, 22 noiembrie – Sf. Apostoli Filimon, Arhip, Onisim şi Apfia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.11
Joi
JOI, 21 NOIEMBRIE – INTRAREA ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
20.11
Miercuri
Miercuri, 20 noiembrie – Sf. Cuvios Grigorie Decapolitul; Sf. Mucenic Dasie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.11
Marţi
Marţi, 19 noiembrie – Sf. Prooroc Avdie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.11
Luni
Luni, 18 noiembrie – Sf. Mucenici Platon, Roman și Zaheu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.11
Duminică
DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII – 17 noiembrie
(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 16 noiembrie – Sf. Apostol şi Evanghelist Matei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
15.11
Vineri
Vineri, 15 noiembrie – Sf. Cuvios Paisie de la Neamţ
(Începutul Postului Naşterii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.00 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
14.11
Joi
Joi, 14 noiembrie – Sf. Apostol Filip; Sf. Ierarh Grigorie Palama
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
13.11
Miercuri
Miercuri, 13 noiembrie – Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
12.11
Marţi
Marţi, 12 noiembrie – Sf. Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie, Vasile, Grigorie şi Vasile
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
11.11
Luni
Luni, 11 noiembrie – Sf. Mare Mucenic Mina
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.11
Duminică
DUMINICA A 25-A DUPĂ RUSALII – 10 noiembrie
(Pilda samarineanului milostiv)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 9 noiembrie – Sf. Ierarh Nectarie de la Eghina; Sf. Mucenici Claudiu, Castor, Sempronian şi Nicostrat
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
08.11
Vineri
VINERI, 8 NOIEMBRIE – Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail și Gavriil
07.11
Joi
Joi, 7 noiembrie – Sfinţii 33 de Mucenici din Melitina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
06.11
Miercuri
Miercuri, 6 noiembrie – Sf. Ierarh Pavel Mărturisitorul, patriarhul Constantinopolului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
05.11
Marţi
Marţi, 5 noiembrie – Sf. Mucenici Galaction şi Epistimia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
04.11
Luni
Luni, 4 noiembrie – Sf. Cuvios Ioanichie cel Mare
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
03.11
Duminică
DUMINICA A 22-A DUPĂ RUSALII – 3 noiembrie
(Bogatul nemilostiv şi săracul Lazăr)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
02.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 2 noiembrie – Sf. Mucenici Achindin, Pigasie, Aftonie, Elpidifor şi Anempodist
(Sâmbăta morţilor)
ora 00.10-1.35 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
01.11
Vineri
Vineri, 1 noiembrie – Sf. doctori fără de arginţi Cosma şi Damian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia şi Utrenia
31.10
Joi
Joi, 31 octombrie – Sf. Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul şi Narcis
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
30.10
Miercuri
Miercuri, 30 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Zenovie şi sora sa, Zenovia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
29.10
Marţi
Marţi, 29 octombrie – Sf. Cuvioasă Muceniţă Anastasia Romana
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
28.10
Luni
Luni, 28 octombrie – Sf. Ierarh Iachint, mitropolitul Țării Românești
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
27.10
Duminică
DUMINICA A 24-A DUPĂ RUSALII (Învierea fiicei lui Iair)
27 octombrie – Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştilor
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
26.10
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 26 octombrie – Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Ierom. Nicolae)
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
25.10
Vineri
Vineri, 25 octombrie – Sf. Mucenici Marcian şi Martirie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie