ACUM
   Luni, 23 aprilie 2018   18°C in Alba Iulia
Program Catedrala Arhiepiscopală
Redactia Radio

PROGRAM LITURGIC – CATEDRALA REÎNTREGIRII Săptămâna a 3-a după Paşti, 22-28 a...

21 Apr 2018
09:36
DUMINICA A 3-A DUPĂ PAŞTI (a Mironosiţelor) – 22 APRILIE ora 8.30-10.00 – Utrenia ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur Predică Protos. Damaschin ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie Predică Arhim. Dimitrie LUNI, 23 APRILIE – SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ ora 8.30-10....
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
28.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 28 aprilie – Sfinţii Mucenici Maxim, Cvintilian şi Dadas din Ozovia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie

27.04
Vineri
Vineri, 27 aprilie – Sfântul Sfinţit Mucenic Simeon
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

26.04
Joi
Joi, 26 aprilie – Sfinţii Mucenici Chiril, Chindeu şi Tasie din Cernavodă
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

25.04
Miercuri
Miercuri, 25 aprilie – Sfântul Cuvios Vasile de la Poiana Mărului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului

24.04
Marţi
Marţi, 24 aprilie – Sfinţii Ierarhi Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici, mitropoliţii Transilvaniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

23.04
Luni
LUNI, 23 APRILIE – SFÂNTUL MARE MUCENIC GHEORGHE, PURTĂTORUL DE BIRUINŢĂ 
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
22.04
Duminică
DUMINICA A 3-A DUPĂ PAŞTI (a Mironosiţelor) – 22 APRILIE
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie 


21.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 21 aprilie – Sf. Sfinţit Mucenic Ianuarie, episcop de Benevent
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie

20.04
Vineri
Vineri, 20 aprilie – Sf. Ierarh Teotim, episcopul Tomisului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
19.04
Joi
Joi, 19 aprilie – Sf. Cuvios Ioan de la Lavra Veche
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

18.04
Miercuri
Miercuri, 18 aprilie – Sf. Cuvios Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
17.04
Marţi
Marţi, 17 aprilie – Sf. Sfinţit Mucenic Simeon, episcopul Persiei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

16.04
Luni
Luni, 16 aprilie – Sf. Muceniţe fecioare: Agapia, Irina şi Hionia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

15.04
Duminică
DUMINICA A 2-A DUPĂ PAŞTI (a Sfântului Apostol Toma) – 15 APRILIE
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Pr. Dorin Opriş
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare și Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
Predică Protos. Damaschin
14.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 14 aprilie – Sf. Ierarh Pahomie de la Gledin, ep. Romanului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

13.04
Vineri
VINERI, 13 APRILIE – IZVORUL TĂMĂDUIRII

ora 8.30-10.00 – Utrenia harţi
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Pr. Păunel Juchi
ora 12.00-12.30 – Sfinţirea apei (Aghiasma mică)
ora 18.00-18.50 – Vecernia

12.04
Joi
Joi, 12 aprilie – Sf. Mucenic Sava de la Buzău
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia

11.04
Miercuri
Miercuri, 11 aprilie – Sf. Ierarh Calinic de la Cernica, ep. Râmnicului
ora 7.00-8.00 – Utrenia harţi
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia

10.04
Marţi
MARŢI, 10 APRILIE – SFINTELE PAŞTI (ZIUA A III-A)

ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Arhim. Dimitrie
ora 18.00-18.50 – Vecernia

09.04
Luni
LUNI, 9 APRILIE – SFINTELE PAŞTI (ZIUA A II-A)

ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Predică Protos. Mihai
ora 18.00-18.50 – Vecernia

08.04
Duminică
ÎNVIEREA DOMNULUI (SFINTELE PAŞTI) – 8 APRILIE

ora 24.00-01.15 – Utrenia Sfintei Învieri
ora 01.15-03.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
Slujeşte şi predică Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop IRINEU
ora 12.00-14.00 – A doua Înviere (Vecernia Sfintei Învieri cu citirea Sfintei Evanghelii în diverse limbi)
Slujeşte şi predică Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop IRINEU

07.04
Sâmbătă
Sâmbătă, 7 aprilie – Sf. Mucenic Caliopie
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-10.15 – Vecernia cu Dumnezeiasca Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
ora 23.30-23.45 – Canonul Sâmbetei celei Mari

06.04
Vineri
Vineri, 6 aprilie – Zi aliturgică
Sf. Sfinţit Mucenic Irineu, episcop de Sirmium

ora 7.00-9.00 – Ceasurile Împărăteşti şi Obedniţa
ora 9.00-9.45 – Vecernia cu scoaterea Sfântului Epitaf
ora 18.00-21.00 – Denia Prohodului Domnului cu Procesiunea Sfântului Epitaf

05.04
Joi
Joi, 5 aprilie – Sf. Mucenici Teodul şi Agatopod
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-10.00 – Vecernia cu Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare
ora 18.00-20.30 – Denia celor 12 Evanghelii cu scoaterea Sfintei Cruci

04.04
Miercuri
Miercuri, 4 aprilie – Sf. Cuvioşi Iosif Imnograful, Gheorghe şi Zosima
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie

03.04
Marţi
Marţi, 3 aprilie – Sf. Cuvioşi Nichita Mărturisitorul şi Ilirie
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie

02.04
Luni
Luni, 2 aprilie – Sf. Cuvios Tit
ora 7.00-8.00 – Ceasurile III, VI, IX şi Obedniţa
ora 8.00-9.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite
ora 18.00-19.15 – Denie

01.04
Duminică
DUMINICA A 6-A DIN POST (a Floriilor) – 1 APRILIE
INTRAREA DOMNULUI ÎN IERUSALIM
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Ioan
Predică Arhim. Dimitrie
ora 18.00-19.50 – Vecernia şi Denia

31.03
Sâmbătă
Sâmbătă, 31 martie – Sf. Sfinţit Mucenic Ipatie, ep. Gangrei
Sâmbăta lui Lazăr – Pomenirea morţilor
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.00 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie


30.03
Vineri
Vineri, 30 martie – Sf. Cuvios Ioan Scărarul
ora 7.00-9.10 – Utrenia, Ceasurile I, III, VI, IX şi Obedniţa
ora 16.00-17.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Darurilor înainte-sfinţite