ACUM
   Sâmbătă, 14 decembrie 2019   4°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Serafim Paruș a conferențiat la Alba Iulia

13 Dec 2019
09:51
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu, joi, 12 decembrie 2019, începând cu ora 18.00, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, a avut loc conferința duhovnicească intitulată „Comori duhovnicești ascunse în poveștile populare românești”, susținută de părintele Serafim Paruș, starețul Mănăstirii „Sfâ...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
14.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 14 decembrie – Sf. Mucenici Tirs, Calinic, Filimon şi Apolonie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 17.45-18.35 – Vecernia mare
13.12
Vineri
Vineri, 13 decembrie – Sf. Ierarh Dosoftei, mitropolitul Moldovei; Sf. Mari Mucenici Eustratie, Auxentie, Evghenie, Mardarie şi Orest
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
12.12
Joi
Joi, 12 decembrie – Sf. Ierarh Spiridon, episcopul Trimitundei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
11.12
Miercuri
Miercuri, 11 decembrie – Sf. Cuvioşi Daniil Stâlpnicul şi Luca cel Nou
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
10.12
Marţi
Marţi, 10 decembrie – Sf. Mucenici Mina, Ermoghen şi Evgraf
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.45 – Vecernia
09.12
Luni
Luni, 9 decembrie – Zămislirea Sfintei Fecioare Maria de către Sfânta Ana
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.45 – Vecernia
08.12
Duminică
DUMINICA A 27-A DUPĂ RUSALII – 8 decembrie
(Tămăduirea femeii gârbove)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
07.12
Sâmbătă
Sâmbătă, 7 decembrie – Sf. Muceniţă Filofteia de la Curtea de Argeş
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
06.12
Vineri
VINERI, 6 decembrie – Sf. Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae
05.12
Joi
Joi, 5 decembrie – Sf. Cuvios Sava cel Sfinţit
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
04.12
Miercuri
Miercuri, 4 decembrie – Sf. Mare Muceniţă Varvara; Sf. Cuvios Ioan Damaschin
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
03.12
Marţi
Marţi, 3 decembrie – Sf. Cuvios Gheorghe de la Cernica şi Căldăruşani
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20– Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
02.12
Luni
Luni, 2 decembrie – Sf. Prooroc Avacum
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
01.12
Duminică
DUMINICA A 16-A DUPĂ RUSALII (Pilda talanților)
1 decembrie – Ziua Naţională a României
ora 7.30-9.00 – Utrenia
ora 9.00-11.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 12.00-12.30 – Te-Deum cu ocazia Zilei Naţionale a României 
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
30.11
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 30 NOIEMBRIE – SF. APOSTOL ANDREI, OCROTITORUL ROMÂNIEI; Sf. Ierarh Andrei Șaguna, mitropolitul Transilvaniei
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
29.11
Vineri
Vineri, 29 noiembrie – Sf. Mucenici Paramon şi Filumen
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
28.11
Joi
Joi, 28 noiembrie – Sf. Cuvios Mucenic Ştefan cel Nou
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
27.11
Miercuri
Miercuri, 27 noiembrie – Sf. Mare Mucenic Iacob Persul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
26.11
Marţi
Marţi, 26 noiembrie – Sf. Cuvioşi Alipie Stâlpnicul, Nicon şi Stelian Paflagonul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20– Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
25.11
Luni
Luni, 25 noiembrie – Sf. Mare Mucenicță Ecaterina
(Odovania praznicului Intrării în biserică a Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
24.11
Duminică
DUMINICA A 30-A DUPĂ RUSALII – 24 NOIEMBRIE
(Dregătorul bogat – Păzirea poruncilor)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
23.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 23 noiembrie – Sf. Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
22.11
Vineri
Vineri, 22 noiembrie – Sf. Apostoli Filimon, Arhip, Onisim şi Apfia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.11
Joi
JOI, 21 NOIEMBRIE – INTRAREA ÎN BISERICĂ A MAICII DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
20.11
Miercuri
Miercuri, 20 noiembrie – Sf. Cuvios Grigorie Decapolitul; Sf. Mucenic Dasie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
19.11
Marţi
Marţi, 19 noiembrie – Sf. Prooroc Avdie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.11
Luni
Luni, 18 noiembrie – Sf. Mucenici Platon, Roman și Zaheu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.11
Duminică
DUMINICA A 26-A DUPĂ RUSALII – 17 noiembrie
(Pilda bogatului căruia i-a rodit ţarina)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.11
Sâmbătă
Sâmbătă, 16 noiembrie – Sf. Apostol şi Evanghelist Matei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
15.11
Vineri
Vineri, 15 noiembrie – Sf. Cuvios Paisie de la Neamţ
(Începutul Postului Naşterii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.25-10.25 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.00 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu