ACUM
    Thursday, 01 October
  13°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială

Slujba de binecuvântare a noii case parohiale din parohia Hăpria, protopopiatul Alba Iulia

28 Jul 2020
18:51

Astăzi, 28 iulie 2020, zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfinților Diaconi Prohor, Nicanor, Timon și Parmena, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a fost prezent în parohia Hăpria, protopopiatul Alba Iulia. Începând cu ora 17.00, Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de binecuvântare a noii case parohiale, construcție ridicată începând cu anul 2011.

La final, în semn de aleasă prețuire pentru râvna de care a dat dovadă în activitatea pastoral-misionară și administrativ-gospodărească, părintele paroh Augustin Orian a fost hirotesit întru iconom-stavrofor. De asemenea, ostenitorii și binefăcătorii care au contribuit la edificarea și înfrumusețarea noii case parohiale au primit din partea Întâistătătorului Eparhiei noastre Diplome de aleasă cinstire.