ACUM
   Marţi, 04 august 2020   17°C in Alba Iulia
Actualitatea religioasă
Redacția Radio

Slujire arhierească în localitatea Băsești, județul Maramureș

02 Aug 2020
16:29
În Duminica a VIII-a după Rusalii, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în localitatea natală, Băsești, județul Maramureș. Arhipăstorul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur pe un podium special amenajat în vecinătatea ...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
07.08
Vineri
Vineri, 7 august – Sf. Cuvioasă Teodora de la Sihla; Sf. Cuvios Pafnutie Zugravul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
06.08
Joi
JOI, 6 AUGUST – SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
05.08
Miercuri
Miercuri, 5 august – Sf. Cuvios Ioan Iacob de la Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.20 – Vecernia mare cu Litie
04.08
Marţi
Marţi, 4 august – Sfinții 7 tineri din Efes
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
03.08
Luni
Luni, 3 august – Sf. Cuvioși Isaachie, Dalmat și Faust
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
02.08
Duminică
DUMINICA A 8-A DUPĂ RUSALII (Înmulțirea pâinilor) – 2 august
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
01.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 1 august – Sfinții 7 frați Mucenici Macabei
(Scoaterea Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
31.07
Vineri
Vineri, 31 iulie – Sf. și Dreptul Evdochim
(Începutul Postului Adormirii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
30.07
Joi
Joi, 30 iulie – Sf. Apostoli Sila, Silvan, Crescent, Epenet și Andronic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
29.07
Miercuri
Miercuri, 29 iulie – Sf. Mucenici Calinic, Veniamin și Mamant
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
28.07
Marţi
Marţi, 28 iulie – Sf. Diaconi: Prohor, Nicanor, Timon și Parmena
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
27.07
Luni
Luni, 27 iulie – Sf. Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.07
Duminică
DUMINICA A 7-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum)
26 iulie – Sf. Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
25.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 25 iulie – Adormirea Sfintei Ana
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
24.07
Vineri
Vineri, 24 iulie – Sf. Mare Muceniță Hristina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
23.07
Joi
Joi, 23 iulie – Sf. Mucenici Apolinarie, Vitalie și Valeria
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
22.07
Miercuri
Miercuri, 22 iulie – Sf. Mironosiță Maria Magdalena
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
21.07
Marţi
Marţi, 21 iulie – Sf. Cuv. Rafael și Partenie de la Agapia Veche
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
20.07
Luni
LUNI, 20 IULIE – SFÂNTUL ȘI SLĂVITUL PROOROC ILIE TESVITEANUL
ora 9.00-10.00 – Acatistul Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
19.07
Duminică
DUMINICA A 6-A DUPĂ RUSALII (a Sf. Părinţi de la Sinodul al IV-lea Ecumenic)
19 iulie – Vindecarea slăbănogului din Capernaum
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-20.45 – Vecernia mare cu Litie și Utrenia
18.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 18 iulie – Sf. Mucenic Emilian de la Durostorum
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
17.07
Vineri
Vineri, 17 iulie – Sf. Mare Muceniță Marina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
16.07
Joi
Joi, 16 iulie – Sf. Sfințit Mucenic Atinoghen cu cei 10 ucenici
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
15.07
Miercuri
Miercuri, 15 iulie – Sf. Mucenici Chiric și Iulita
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
14.07
Marţi
Marţi, 14 iulie – Sf. Apostol Achila
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
13.07
Luni
Luni, 13 iulie – Soborul Sfântului Arhanghel Gavriil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.07
Duminică
DUMINICA A 5-A DUPĂ RUSALII – 12 iulie
(Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
11.07
Sâmbătă
Sâmbătă, 11 iulie – Sf. Mare Muceniță Eufimia; Sf. Olga, cea întocmai cu Apostolii
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
10.07
Vineri
Vineri, 10 iulie – Sfinții 45 de Mucenici din Nicopolea Armeniei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
09.07
Joi
Joi, 9 iulie – Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Îndrumătoarea” de la Măn. Neamț
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică