ACUM
    Thursday, 01 October
  14°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială

Binecuvântare arhierească la începutul anului universitar 2020-2021

01 Oct 2020
15:20
Joi, 1 octombrie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a fost prezent la Catedrala Reîntregirii din Alba Iulia, cu prilejul debutului noului an universitar. Începând cu ora 12.00, în pridvorul deschis al locașului de închinare, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconju...
MAI MULT
Cuvantari ale IPS Arhiepiscop Irineu
Mesaje Mass-Media la diferite ocazii
ALTE INFORMATII
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
26.09
Sâmbătă, 26 septembrie

Mutarea Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan; Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

25.09
Vineri, 25 septembrie

Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

25.09
Duminică, 27 septembrie

DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată) – 27 SEPTEMBRIE 

Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul, mitropolitul Țării Românești

ora 8.30-10.00 – Utrenia                                                                       

ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

25.09
Luni, 28 septembrie

Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 

25.09
Marți, 29 septembrie

Sf. Cuvios Chiriac Sihastrul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 

25.09
Miercuri, 30 septembrie

Sf. Ierarh Grigorie Luminătorul

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                       

ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie 

25.09
Joi, 1 octombrie

Acoperământul Maicii Domnului; Sf. Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani

ora 8.30-10.00 – Utrenia                                                                      

ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur

ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică 

24.09
Joi, 24 septembrie

Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

23.09
Miercuri, 23 septembrie

Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos

22.09
Marți, 22 septembrie

Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică

21.09
Luni, 21 septembrie

Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania praznicului Înălţării Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

20.09
DUMINICA DUPĂ ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI

(Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

19.09
Sâmbătă, 19 septembrie

Sf. Mucenici Trofim, Savatie şi Dorimedont
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

18.09
Vineri, 18 septembrie

Sf. Ierarh Eumenie, episcopul Gortinei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

17.09
Joi, 17 septembrie

Sf. Ierarh Dionisie, episcopul Cetății Albe - Ismail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică