Programul liturgic al Catedralei Reîntregirii – Săptămâna luminată, 2-8 mai 2021

ÎNVIEREA DOMNULUI (SFINTELE PAŞTI)

ora 00.00-01.15 – Utrenia Sfintei Învieri                                                          
ora 01.15-03.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Slujeşte şi predică Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Irineu)
ora 12.00-13.30 – A doua Înviere (Vecernia Sfintei Învieri cu citirea Sfintei Evanghelii în diverse limbi)
(Slujeşte şi predică Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Irineu)

SFINTELE PAŞTI (ZIUA A II-A)
Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici

ora 9.00-10.00 – Utrenia  
ora 10.00-12.00 Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Pr. Lucian Colda)
ora 18.00-18.50 – Vecernia

SFINTELE PAŞTI (ZIUA A III-A)

ora 9.00-10.00 – Utrenia  
ora 10.00-12.00 Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Arhim. Dimitrie)

ora 18.00-18.50 – Vecernia

Sf. Mare Muceniciță Irina (harți)

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                         
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-18.50 – Vecernia

Sfântul și Dreptul Iov, mult răbdătorul

ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

IZVORUL TĂMĂDUIRII (harți)
Arătarea pe cer a semnului Sfintei Cruci în Ierusalim

ora 9.00-10.00 – Utrenia                                                                       
ora 10.00-12.00 Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Pr. Păunel Juchi)

ora 12.00-12.30 – Sfinţirea apei (Aghiasma mică)
ora 18.00-18.50 – Vecernia

Sf. Apostol și Evanghelist Ioan Teologul

ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

Cântăreți: Rareș Țirban și Diac. Silviu Muntean
Paraclisier: Ioan Mocan

ORAR CATEDRALĂ:
6.30 – 20.00 (în zilele de peste săptămână)
7.30 – 20.00 (în duminici şi sărbători)