ACUM
    Friday, 30 October
  11°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială

Slujba de binecuvântare a noii biserici din parohia Reghin „Sfinții Martiri Brâncoveni”

25 May 2019
22:28

Sâmbătă, 25 mai a.c., când Biserica noastră dreptslăvitoare face pomenirea celei de-a treia aflări a capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Reghin „Sfinții Martiri Brâncoveni”. Începând cu ora 18.00, Chiriarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de binecuvântare a noii biserici din parohie, aflată sub ocrotirea Sfinților Martiri Brâncoveni, a Sfântului Voievod Ștefan cel Mare și a tuturor martirilor transilvăneni.

La final, părintele Ionel Iacob a fost instalat de către Întâistătătorul Eparhiei noastre ca păstor al parohiei Reghin „Sfinții Martiri Brâncoveni”, structură administrativă nouă, înființată în luna martie a acestui an. De asemenea, Părintele Arhiepiscop Irineu i-a oferit noului paroh Sfântul Antimis, obiect liturgic ce simbolizează unitatea sacramentală dintre ierarhul locului și comunitatea parohială, dar și delegația jurisdicțională a arhiereului. Astfel, în noua biserică va putea fi oficiată Dumnezeiasca Liturghie, precum și celelalte slujbe rânduite. Noul locaș de închinare a fost edificat între anii 2004-2018, prin strădania și jertfa preoților Dumitru Gherman și Dimitrie Gherman și a credincioșilor de aici.