ACUM
    Tuesday, 20 October
  1°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială

Slujire arhierească în parohia Platoul Romanilor din Alba Iulia

17 Sep 2020
12:11
 
Joi, 17 septembrie a.c., zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfântului Ierarh Dionisie, episcopul Cetății Albe - Ismail, a Sfintei Mucenițe Sofia și a fiicelor sale: Pistis, Elpis si Agapi, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a fost prezent în parohia Platoul Romanilor din municipiul Alba Iulia. Începând cu ora 8.00, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din Cetatea Marii Uniri. În cadrul slujbei, la momentul rânduit, tânărul Dan Botar a fost hirotonit diacon. Comunitatea credincioșilor de aici este păstorită de către preoții Grigore Buda, Alexandru Teompa și Petrișor Muntean.