Părintele Arhiepiscop Irineu a liturghisit în parohia Platoul Romanilor

9 Octombrie 2020

Vineri, 9 octombrie 2020, zi în care Biserica noastră îl pomenește pe Sfântul Apostol Iacov al lui Alfeu, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Platoul Romanilor din Cetatea Marii Uniri.

Vineri, 9 octombrie 2020, zi în care Biserica noastră îl pomenește pe Sfântul Apostol Iacov al lui Alfeu, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Platoul Romanilor din Cetatea Marii Uniri. Începând cu ora 8.00, Arhipăstorul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din Alba Iulia. La momentele rânduite din cadrul slujbei, diaconul Paul Raica a fost hirotonit preot pe seama parohiei Tăureni, protopopiatul Luduș, iar tânărul Andrei Tătar a fost hirotonit diacon. Comunitatea credincioșilor din parohia Platoul Romaniloreste păstorită de către preoții Grigore Buda, Alexandru Teompa și Petrișor Muntean.

Share