Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Alba Iulia

În data de 24 iunie a.c., Arhipăstorul nostru a celebrat Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Alba Iulia, iar la final a rostit cuvântul de învățătură, în prezența a numeroși credincioși pelerini.

Miercuri, 24 iunie 2026, zi în care Biserica noastră prăznuiește Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a poposit la Mănăstirea „Sfântul Ioan Botezătorul” din vechea Cetate a Bălgradului. Ierarhul nostru a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvântul de învățătură, cu prilejul hramului acestei vetre călugărești. Obștea monahală de aici se află sub oblăduirea părintelui protosinghel Ioan Cojan. La momentul rânduit din cadrul slujbei, monahul Macarie a fost hirotonit ierodiacon pe seama Mănăstirii „Sfântul Ierarh Nectarie” de la Ponor.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Chiriarhul nostru a spus: „Lucrarea noastră de îndumnezeire nu trebuie amânată. Ca să fim sfinți, să nu așteptăm să ajungem bătrâni. Ce eroare am comite! Să începem truda încă de pe acum, cu seriozitate și cu elan, în îndatoririle noastre actuale, în viața noastră de toate zilele. Să nu așteptăm să îmbătrânim pentru a deveni sfinți, că nu știm, nu putem fi siguri dacă aceasta se va întâmpla. Din Sfintele Scripturi ne vin aceste minunate cuvinte: «Astăzi este vremea potrivită; astăzi este ziua mântuirii»”.

Așezământul monahal cu hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Alba Iulia a fost înființat în anul 1937, la o distanță de aproximativ 2 km de reședința eparhială a ierarhului Ioan Stroia (Episcop al Armatei). La 24 iunie 1948, cu prilejul hramului, Episcopul Nicolae Colan al Clujului a așezat piatra de temelie pentru o nouă biserică, locaș care nu a mai fost ridicat din cauza împotrivirii autorităților de stat. În anul 1966, egumenul schitului, părintele Grigorie, a fost silit să părăsească așezământul împreună cu întreaga obște.

În 1989, în vechea Cetate a Bălgradului a fost adusă o biserică de lemn din satul Acmariu, construită la 1768. Ulterior, în anul 1990, s-a hotărât reînceperea vieții spirituale a acestui așezământ monahal, emiţându-se decizia de reînfiinţare a așezământului. În anul 1994, biserica de lemn, aflată la poalele dealului Mamut, a fost așezată în locația actuală, fiind resfințită în anul 2001 după ce a fost împodobită cu pictură în stil bizantin. În prezent, se desfășoară lucrările de edificare și înfrumusețare a unui nou locaș de cult.

Text: Diac. Ștefan Bretoiu / Radio Reîntregirea

Share