Programul liturgic al Catedralei Reîntregirii – Săptămâna a 6-a după Rusalii, 17-23 iulie 2022

DUMINICA A 5-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei)

ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică Pr. Lucian Colda)
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
(Predică Pr. Silviu Florea)

Sf. Mc. Emilian de la Durostorum, Sf. Cuv. Pamvo

ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Sfinților Împărați Constantin și Elena

Sf. Cuvioasă Macrina, sora Sf. Vasile cel Mare

ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie

Sfântul şi slăvitul Prooroc Ilie Tesviteanul

ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
(Predică
Pr. Silviu Florea)
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare şi Acatistul Sf. Proroc Ilie Tesviteanul

Sf. Cuv. Rafael și Partenie de la Agapia Veche

ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia și Pavecernița mică

Sf. Mironosiță Maria Magdalena; Sf. Cuv. Mc. Marcela

ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu

Sf. Mucenici Apolinarie, Vitalie și Valeria

ora 7.00-8.00 – Utrenia                                                                      
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare

Liturghisitori: Pr. Silviu Florea Arhid. Ionel Târnăvean
Duhovnic: Ierom. Nicolae

Cântăreți: Răzvan Stoica și Rareș Țirban
Paraclisier: Sebastian Popa

ORAR CATEDRALĂ:
6.30 – 21.00 (în zilele de peste săptămână)
7.30 – 21.00 (în duminici şi sărbători)