Întâistătătorul Eparhiei noastre a oficiat Taina Sfântului Botez în parohia Șoard, protopopiatul Sighișoara

Sâmbătă, 23 februarie a.c., când Biserica noastră face pomenirea Sfântului Sfințit Mucenic Policarp, episcopul Smirnei, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a poposit în parohia Șoard, protopopiatul Sighișoara. Cu acest prilej, Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Sfântului Botez în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” pentru prunca Ana, fiica părintelui paroh Sergiu Baeș.

La final, Părintele Arhiepiscop Irineu a rostit un cuvânt duhovnicesc despre semnificația teologică a Sfântului Botez. Evidențiind importanța acestei Taine în vederea inițierii noastre în viața creștină, Arhipăstorul nostru a subliniat faptul că prin întreita afundare în numele Sfintei Treimi în apa Botezului se produce atât moartea omului celui vechi, cât și renașterea lui la viața întru Hristos. De asemenea, prunca nou-botezată a primit din partea Întâistătătorului Eparhiei noastre o icoană.

 

 

Share