Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat Taina Sfântului Botez în parohia Daneș, protopopiatul Sighișoara

Joi, 12 noiembrie 2020, zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfinților Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie Todoran, Vasile, Grigorie şi Vasile, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Daneș, protopopiatul Sighișoara, comunitate păstorită de către părintele Emanoil Marius Moldovan.

Joi, 12 noiembrie 2020, zi în care Biserica noastră face pomenirea Sfinților Martiri şi Mărturisitori Năsăudeni: Atanasie Todoran, Vasile, Grigorie şi Vasile, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Daneș, protopopiatul Sighișoara, comunitate păstorită de către părintele Emanoil Marius Moldovan. Începând cu ora 12.00, la biserica „Sfânta Treime” din localitate, Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Taina Sfântului Botez pentru prunca Maria, fiica domnului Daniel Rus. La finalul slujbei, Întâistătătorul Eparhiei noastre a rostit un cuvânt duhovnicesc, după care i-a oferit nou-botezatei o icoană cu Mântuitorul Iisus Hristos.

Share