ACUM
   Miercuri, 16 octombrie 2019   6°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Slujba înmormântării pentru vrednicul de pomenire părinte Ioan Oltean

15 Oct 2019
15:21
Marți, 15 octombrie a.c., Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din parohia Cugir II, protopopiatul Sebeș. Începând cu ora 12.00, în biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din oraș, Întâistătătorul Eparhiei noastre, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a ofici...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
19.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 19 octombrie – Sf. Prooroc Ioil
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
18.10
Vineri
Vineri, 18 octombrie – Sf. Apostol și Evanghelist Luca
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
17.10
Joi
Joi, 17 octombrie – Sf. Prooroc Osea
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.10
Miercuri
Miercuri, 16 octombrie – Sf. Mucenic Longhin Sutașul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
15.10
Marţi
Marţi, 15 octombrie – Sf. Sfințit Mucenic Lucian, preotul din Antiohia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
14.10
Luni
Luni, 14 octombrie – Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iaşi
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
13.10
Duminică
DUMINICA A 21-A DUPĂ RUSALII – 13 OCTOMBRIE
(a Sfinţilor Părinţi de la Sinodul al VII-lea Ecumenic. Pilda semănătorului)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie 
12.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 12 octombrie – Sf. Mucenici Prov, Tarah și Andronic
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
11.10
Vineri
Vineri, 11 octombrie – Sf. Apostol Filip
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
10.10
Joi
Joi, 10 octombrie – Sf. Mucenic Evlampie și sora sa, Evlampia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.10
Miercuri
Miercuri, 9 octombrie – Sf. Apostol Iacov al lui Alfeu
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
08.10
Marţi
Marţi, 8 octombrie – Sf. Cuvioase Pelaghia și Taisia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
07.10
Luni
Luni, 7 octombrie – Sf. Mari Mucenici Serghie și Vah
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
06.10
Duminică
DUMINICA A 20-A DUPĂ RUSALII – 6 octombrie
(Învierea fiului văduvei din Nain)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
05.10
Sâmbătă
Sâmbătă, 5 octombrie – Sf. Cuvioşi Daniil şi Misail
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
04.10
Vineri
Vineri, 4 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ierotei, episcopul Atenei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Acoperământului Maicii Domnului
03.10
Joi
Joi, 3 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Dionisie Areopagitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.10
Miercuri
Miercuri, 2 octombrie – Sf. Sfinţit Mucenic Ciprian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
01.10
Marţi
MARŢI, 1 OCTOMBRIE – ACOPERĂMÂNTUL MAICII DOMNULUI
Sf. Cuvioşi Iosif şi Chiriac de la Bisericani
ora 8.00-9.30 – Utrenia
ora 9.30-11.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
30.09
Luni
Luni, 30 septembrie – Sf. Ierarh Grigorie Luminătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
29.09
Duminică
DUMINICA A 19-A DUPĂ RUSALII – 29 septembrie
(Predica de pe munte – Iubirea vrăjmaşilor)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
28.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 28 septembrie – Sf. Cuvios Hariton Mărturisitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
27.09
Vineri
Vineri, 27 septembrie – Sf. Ierarh Martir Antim Ivireanul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
26.09
Joi
Joi, 26 septembrie – Mutarea Sf. Apostol şi Evanghelist Ioan; Sf. Voievod Neagoe Basarab
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
25.09
Miercuri
Miercuri, 25 septembrie – Sf. Cuvioasă Eufrosina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
24.09
Marţi
Marţi, 24 septembrie – Sf. întâia Muceniţă Tecla; Sf. Cuvios Siluan Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
23.09
Luni
Luni, 23 septembrie – Zămislirea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
22.09
Duminică
DUMINICA A 18-A DUPĂ RUSALII (Pescuirea minunată) – 22 septembrie
Sf. Ierarh Mucenic Teodosie de la Mănăstirea Brazi, mitropolitul Moldovei
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
21.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 21 septembrie – Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania praznicului Înălţării Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
20.09
Vineri
Vineri, 20 septembrie – Sf. Mari Mucenici Eustatie şi soţia sa, Teopista, cu cei doi fii Agapie şi Teopist
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu