ACUM
   Duminică, 16 iunie 2019   17°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Părintele Arhiepiscop Irineu a oficiat slujba Vecerniei mari cu Litie, la Cat...

15 Jun 2019
21:04
Sâmbătă, 15 iunie a.c., în ajunul Praznicului Pogorârii Sfântului Duh, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din orașul Marii Uniri. Începând cu ora 18.00, la Catedrala Reîntregirii, Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba Vecernie...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
22.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 22 iunie – Sf. Ierarh Grigorie Dascălul, mitr. Țării Românești
(Odovania praznicului Pogorârii Sfântului Duh; Începutul Postului Sf. Apostoli Petru și Pavel)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
21.06
Vineri
Vineri, 21 iunie – Sf. Mucenici Iulian din Tars și Afrodisie
(Lăsatul secului pentru Postul Sf. Apostoli Petru și Pavel; harți)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sf. Ierarh Grigorie Dascălul
20.06
Joi
Joi, 20 iunie – Sf. Sfințit Mucenic Metodie, ep. Patarelor
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
19.06
Miercuri
Miercuri, 19 iunie – Sf. Apostol Iuda, rudenia Domnului (harți)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia şi Acatistul Sfintei Treimi
18.06
Marţi
Marţi, 18 iunie – Sf. Mucenici Leontie, Ipatie și Teodul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
17.06
Luni
LUNI, 17 IUNIE – SFÂNTA TREIME
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.06
Duminică
DUMINICA A 8-A DUPĂ PAŞTI – 16 IUNIE
POGORÂREA SFÂNTULUI DUH (CINCIZECIMEA sau RUSALIILE)
ora 8.00-9.20 – Utrenia
ora 9.20-11.30 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 11.30-12.45 – Vecernia plecării genunchilor 
ora 18.00-19.00 – Acatistul Sfântului Duh
15.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 15 iunie – Sf. Prooroc Amos; Sf. Mucenic Isihie
(Sâmbăta morților)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.35– Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
14.06
Vineri
Vineri, 14 iunie – Sf. Prooroc Elisei
(Odovania praznicului Înălțării Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
13.06
Joi
Joi, 13 iunie – Sf. Muceniță Achilina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
12.06
Miercuri
Miercuri, 12 iunie – Sf. Cuvioși Onufrie cel Mare și Petru Athonitul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Înălțării Domnului
11.06
Marţi
Marţi, 11 iunie – Sf. Apostoli Bartolomeu și Barnaba
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
10.06
Luni
Luni, 10 mai – Sf. Mucenici Alexandru și Antonina
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.06
Duminică
DUMINICA A 7-A DUPĂ PAŞTI (a Sfinților Părinți de la Sinodul Ecumenic; Rugăciunea lui Iisus) – 9 iunie
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
08.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 8 iunie – Sf. Mucenici Nicandru și Marcian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
07.06
Vineri
Vineri, 7 iunie – Sf. Sfințit Mucenic Teodot, episcopul Ancirei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
06.06
Joi
JOI, 6 IUNIE – ÎNĂLȚAREA DOMNULUI
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 12.20-12.40 – Parastas în cinstea Eroilor Neamului 
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
05.06
Miercuri
Miercuri, 5 iunie – Sf. Sfințit Mucenic Dorotei, episcopul Tirului
(Odovania praznicului Învierii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
04.06
Marţi
Marţi, 4 iunie – Sf. Mucenici Zotic, Atal, Camasie și Filip de la Niculițel
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia și Ceasurile Paștilor
03.06
Luni
Luni, 3 iunie – Sf. Mucenici Luchilian, Ipatie și Paula fecioara
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
02.06
Duminică
DUMINICA A 6-A DUPĂ PAŞTI (Vindecarea orbului din naştere) – 2 iunie
Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
01.06
Sâmbătă
Sâmbătă, 1 iunie – Sf. Iustin Martirul şi Filosoful
ora 0.15-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
31.05
Vineri
Vineri, 31 mai – Sf. Mucenici Ermie, Eusebiu şi Haralambie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.15 – Vecernia şi Utrenia
30.05
Joi
Joi, 30 mai – Sf. Cuvioşi Isaachie Mărturisitorul şi Varlaam
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
29.05
Miercuri
Miercuri, 29 mai – Sf. Muceniţă Teodosia fecioara
(Odovania Înjumătăţirii Cincizecimii)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Învierii Domnului
28.05
Marţi
Marţi, 28 mai – Sf. Sfinţit Mucenic Eutihie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
27.05
Luni
Luni, 27 mai – Sf. Mucenic Iuliu Veteranul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.05
Duminică
DUMINICA A 5-A DUPĂ PAŞTI (a Samarinencei) – 26 mai
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
25.05
Sâmbătă
Sâmbătă, 25 mai – A treia aflare a capului Sf. Prooroc Ioan Botezătorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 –Vecernia mare cu Litie
24.05
Vineri
Vineri, 24 mai – Sf. Cuvios Simeon cel din Muntele Minunat
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Acatistul Sfântului Ioan Botezătorul