ACUM
   Marţi, 17 septembrie 2019   23°C in Alba Iulia
Actualitatea eparhială
Redacția Radio

Satul românesc, omagiat de către tinerii din protopopiatul Alba Iulia

17 Sep 2019
11:21
Anul omagial al satului românesc reprezintă un foarte bun prilej de a aduce în atenție fenomene precum migrația, urbanizarea sau secularizarea. De aceea, în protopopiatul Alba Iulia, există o preocupare constantă în legătură cu evoluția acestor aspecte, dar și cu problematica apropierii tinerilor de Biserică. Evenimentul desfășurat la ...
MAI MULT
PROGRAMUL Catedralei Reintregirii
21.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 21 septembrie – Sf. Apostol Codrat; Sf. Prooroc Iona
(Odovania praznicului Înălţării Sfintei Cruci)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-9.45 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
20.09
Vineri
Vineri, 20 septembrie – Sf. Mari Mucenici Eustatie şi soţia sa, Teopista, cu cei doi fii Agapie şi Teopist
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
19.09
Joi
Joi, 19 septembrie – Sf. Mucenici Trofim, Savatie şi Dorimedont
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
18.09
Miercuri
Miercuri, 18 septembrie – Sf. Ierarh Eumenie, episcopul Gortinei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
17.09
Marţi
Marţi, 17 septembrie – Sf. Muceniţe Sofia şi fiicele ei: Pistis, Elpis şi Agapis
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
16.09
Luni
Luni, 16 septembrie – Sf. Mare Muceniţă Eufimia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
15.09
Duminică
DUMINICA DUPĂ ÎNĂLŢAREA SFINTEI CRUCI – 15 septembrie
(Luarea Crucii şi urmarea lui Hristos)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
14.09
Sâmbătă
SÂMBĂTĂ, 14 SEPTEMBRIE – ÎNĂLȚAREA SFINTEI CRUCI (post)
ora 8.30-10.00 – Utrenia cu scoaterea Sfintei Cruci
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
13.09
Vineri
Vineri, 13 septembrie – Sf. Cuvios Ioan de la Prislop; Sf. Mucenici din Dobrogea: Macrobie, Gordian, Ilie, Zotic, Lucian şi Valerian
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
12.09
Joi
Joi, 12 septembrie – Sf. Mucenici Avtonom, Macedonie şi Teodul
(Odovania praznicului Nașterii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
11.09
Miercuri
Miercuri, 11 septembrie – Sf. Cuvioasă Teodora din Alexandria
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
10.09
Marţi
Marţi, 10 septembrie – Sf. Mucenițe Minodora, Mitrodora și Nimfodora
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
09.09
Luni
Luni, 9 septembrie – Sfinții şi Drepţii dumnezeieşti Părinţi Ioachim şi Ana
Sf. Cuvios Chiriac de la Tazlău; Sf. Cuvios Onufrie de la Vorona
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
08.09
Duminică
DUMINICA DINAINTEA ÎNĂLŢĂRII SFINTEI CRUCI – 8 SEPTEMBRIE
NAŞTEREA MAICII DOMNULUI (Convorbirea lui Iisus cu Nicodim)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.35 – Vecernia mare şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
07.09
Sâmbătă
Sâmbătă, 7 septembrie – Sf. Cuvioşi Simeon şi Amfilohie de la Pângăraţi
ora 0.10-1.40 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.00-9.30 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
06.09
Vineri
Vineri, 6 septembrie – Pomenirea minunii Sf. Arhanghel Mihail în Colose
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 22.00-00.10 – Vecernia mare şi Utrenia
05.09
Joi
Joi, 5 septembrie – Sf. Prooroc Zaharia şi Dreapta Elisabeta
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
04.09
Miercuri
Miercuri, 4 septembrie – Sf. Sfinţit Mucenic Vavila, ep. Antiohiei
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
03.09
Marţi
Marţi, 3 septembrie – Sf. Cuvioşi Neofit şi Meletie de la Mănăstirea Stânişoara
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
02.09
Luni
Luni, 2 septembrie – Sf. Mucenic Mamant; Sf. Ier. Ioan Postitorul
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
01.09
Duminică
DUMINICA A 11-A DUPĂ RUSALII (Pilda datornicului nemilostiv)
1 septembrie – Începutul anului bisericesc; Sf. Cuvios Dionisie Exiguul
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
31.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 31 august – Aşezarea cinstitului brâu al Maicii Domnului în raclă
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
30.08
Vineri
Vineri, 30 august – Sf. Ierarhi Varlaam, mitr. Moldovei şi Ioan, ep. Romanului
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.25 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
29.08
Joi
JOI, 29 AUGUST – TĂIEREA CAPULUI SFÂNTULUI PROOROC IOAN BOTEZĂTORUL (post)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
28.08
Miercuri
Miercuri, 28 august – Sf. Cuvios Moise Etiopianul; Dreptul Iezechia
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia mare cu Litie
27.08
Marţi
Marţi, 27 august – Sf. Cuvios Pimen cel Mare
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
26.08
Luni
Luni, 26 august – Sf. Mucenici Adrian și Natalia, soția sa
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.00 – Vecernia şi Pavecerniţa mică
25.08
Duminică
DUMINICA A 10-A DUPĂ RUSALII – 25 august
(Vindecarea lunaticului)
ora 8.30-10.00 – Utrenia
ora 10.00-12.00 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 18.00-19.25 – Vecernia şi Paraclisul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu 
24.08
Sâmbătă
Sâmbătă, 24 august – Sf. Sfințit Mucenic Eutihie
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.15 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.15-9.40 – Parastas de obşte
ora 18.00-19.00 – Vecernia mare
23.08
Vineri
Vineri, 23 august – Sf. Mucenic Lup; Sf. Sfințit Mucenic Irineu, ep. de Lugdunum
(Odovania praznicului Adormirii Maicii Domnului)
ora 7.00-8.00 – Utrenia
ora 8.00-9.20 – Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur
ora 9.20-10.20 – Taina Sfântului Maslu
ora 18.00-19.25 – Vecernia și Acatistul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu